مقالات

مطالعه زیست به سبک رتبه برترها

مطالعه زیست به سبک رتبه برترها

همه ما به خوبی می دانیم که یکی از مهم ترین دروسی که سکوی پرتاب داوطلبان کنکور تجربی است تا بتوانند موفقیت را در چنگ خودشان بگیرند، درس زیست شناسی است!

اصلاً به همین دلیل است که در بسیاری از آموزشگاه ها و کلاس های زیست کنکور جای سوزن انداختن نیست و همه فکر می کنند که این کلاس ها قرار است برای آن ها معجزه کند!🤔

فارغ از این که تدریس زیست کنکور در این کلاس های شلوغ با آموزش های عمومی و یکسان چه اشکالاتی دارد، باید بدانیم که تا زمانی که ما نتوانیم روش اصولی مطالعه زیست شناسی را پیدا کنیم، شرکت در این کلاس ها تنها وقتمان را هدر می دهد و باعث می شود که فقط در جا بزنیم.

پس با ما همراه باشید تا یک بار برای همیشه به شما آموزش دهیم که راه رسیدن به درصدهای بالا در زیست شناسی چگونه هموار می شود؟!

آشنایی با بهترین روش های مطالعه زیست شناسی کنکور

آشنایی با بهترین روش های مطالعه زیست شناسی کنکور

اگر در به در به دنبال چاره ای می گردید که درصد زیستتان را ارتقا دهید، راهش این است که این درس را به سبک رتبه برترها مطالعه کنید. البته فراموش نکنید که قرار نیست از آن ها تقلید کنید، بلکه قرار است که روش های اصولی مطالعه زیست را یاد بگیرید و سپس بر اساس آن ها روش مطالعه شخصی سازی شده خودتان را پیاده سازی کنید.

● زیست درسی مفهومی است نه حفظی!

قدم اول برای پیشرفت در درس زیست شناسی کنکور این است که بدانید این درس ماهیت مفهومی دارد نه حفظی! یعنی چه؟ یعنی اگر می خواهید در این درس برنده باشید باید سعی کنید مفاهیم آن را به خوبی درک کنید و گرنه این که ساعت ها کتاب درسی را دستتان بگیرید و از این ور اتاق به آن ور اتاق بروید و سعی کنید نکات آن را حفظ کنید فایده ای ندارد و فقط ذهن و چشمتان را خسته می کند.

● هر بخش از کتاب را روخوانی کنید

برای این که بتوانید مفاهیم هر فصل را درک کنید باید هر فصل از کتاب زیست شناسی که قصد مطالعه آن را دارید به چند بخش تقسیم کنید و آن ها را با دقت روخوانی کنید تا ابتدا با مفاهیم آن ها آشنا شوید و در ادامه بتوانید قدم های بعدی را به درستی بردارید.

● عمیق تر مطالعه کنید

حالا که روخوانی تمام شد باید مفاهیم را عمقی تر مطالعه کنید. پس در این مرحله باید هر بخشی که مطالعه کرده اید را به زبان خودتان و برای خودتان توضیح دهید تا بر آن بخش مسلط شوید. به علاوه اگر بتوانید خودتان را جای طراح سوال بگذارید و سوالات مختلفی از متن کتاب درآورید و به آن ها پاسخ دهید، می توانید بر روی درصد بالای زیستتان حساب ویژه ای باز کنید.

حاشیه نویسی را فراموش نکنید

قطعاً تاثیرات مثبت حاشیه نویسی بر هیچ کس پوشیده نیست! پس هر جای مطالعه که احساس کردید باید نکته ای را یادداشت کنید، دریغ نکنید و آن را در حاشیه کتاب زیستتان بنویسید تا هر بار که مطالعه می کنید، چشمتان به این نکات مهم بیفتد و مطالب در ذهنتان مرور شود.

● بررسی تست های تالیفی را فراموش نکنید

حالا برای این که مطمئن شوید که مفاهیم را به خوبی درک کرده اید باید به سراغ حل تست های تالیفی بروید تا هم با نوع سوالات آشنا شوید و هم خودتان را محک بزنید. هر چه این تست ها را بهتر پاسخ دهید، یعنی به محتوای درس مسلط تر هستید.

● تست های کنکور تجربی را بررسی کنید

قدم بعدی این است که به سراغ حل تست های کنکور بروید و نکات مهم آن ها را هم یادداشت کنید. به علاوه اگر می خواهید نتیجه مطلوبی از بررسی این تست ها کسب کنید باید این سوالات را به سه دسته آسان، متوسط و سخت تقسیم کنید. سوالاتی که در همان ابتدا می توانید به آن ها پاسخ دهید جز سوالات آسان به حساب می آیند. اما سوالاتی که در حل آن ها به چالش برمی خورید جز دسته سوالات متوسط و سخت هستند که به شما یادآوری می کنند که باید فلش بک بزنید و مفاهیم آن ها را بار دیگر مطالعه کنید. به خاطر داشته باشید که تا زمانی که نتوانید از پس حل سوالات متوسط و سخت زیست شناسی کنکور سال های گذشته بربیایید، نباید از تکرار و تمرین دست بکشید!

مطالعه زیست به سبک رتبه برترها

●  حتما دسته بندی مطالب حفظی را انجام دهید

یکی از موثر ترین روش های اثبات شده در نحوه مطالعه زیست کنکور، دسته بندی مطالب بوده و هست. در حقیقت این روش از جمله روش هایی است که به طرز عجیب و غریبی به فهم بهتر زیست کمک می کند. جمع آوری نکات بنفش هر مبحث در کنار هم می تواند آنها را در حافظه طولانی مدتتان نگه دارد. همچنین، می تواند به عنوان نقشه یا نمودار یا دیاگرامی باشد که مفاهیم زنجیره ای را به هم وصل می کند! این کار را شما می توانید به صورت مجزا در یک دفتر یا با استفاده از برگه های نت برداری و… انجام دهید. در نهایت اگر این کار را به روتین درسی‌تان اضافه کنید از نتایج مثبتش شگفت زده خواهید شد.💫

با انجام خلاصه نویسی این فرصت برای شما فراهم می شود تا بتوانید مفاهیم مهم را به صورت روزانه مطالعه کنید و حتی نکات جدید را به آن ها اضافه نمایید.

● منبع اصلی مطالعه شما کتاب درسیتان است

بسیاری از دانش آموزانی که خودشان دست به طراحی برنامه ریزی کنکور تجربیشان می زنند به اشتباه تنها به کتاب های تست و کمک آموزشی بها بیشتری می دهند. اما بدانید که تا زمانی شما تمام مباحث را از بر نشده باشید، نمی توانید به حل سوالات مختلف بپردازید. این کار تبعات مختلفی دارد از جمله این که باعث می شود امید و انگیزه تان را از دست بدهید زیرا نمی توانید به درستی به سوالات پاسخ دهید. پس در درجه اول اولویت را به کتاب های درسی‌تان بدهید و به خودتان حق بدهید که تا زمانی روی این مباحث مسلط نشده اید سراغ سایر کتاب های تست نروید؛ و انتظار نداشته باشید که به درستی به همه سوالات پاسخ دهید. به هیچ عنوان تا زمانی که به محتوای کتاب درسی زیست شناسی مسلط نشده اید و مفاهیم آن را نجویده اید، نباید به سراغ منابع مطالعاتی دیگر بروید.

● هر روز زیست بخوانید

بدیهی است که درسی با ضریب ۱۲ را نمی توان فقط با دو تا سه روز مطالعه در هفته جمع کرد و به درصد قابل قبولی رسید! شما اگر می خواهید زیست شناسی را به نقطه قوت خودتان در کنکور تبدیل کنید، راهی ندارید جز این که متن کتاب، حاشیه نویسی ها و خلاصه هایتان را روزانه و همراه با برنامه ریزی مطالعه کنید.

برای این که با باورهای غلط کنکور تجربی آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم مطالعه قسمت اول این مطلب را از دست ندهید.

کدام کلاس را برای یادگیری بهتر زیست شناسی انتخاب کنم؟

کدام کلاس را برای یادگیری بهتر زیست شناسی انتخاب کنم؟

به جرئت می توان گفت که حداقل نیمی از داوطلبان کنکور تجربی برای این که بتوانند درصد بالایی از سوالات زیست شناسی را پاسخ دهند، در کنار مطالعه اصولی به شرکت در کلاس های زیست کنکور نیاز دارند.

از این رو ما در اومند کاری کرده ایم که شما با برنامه ای شخصی سازی شده و کلاس هایی کاربر محور بتوانید زیست کنکور را قورت دهید و از پس حل دشوارترین سوالات هم بربیایید.

در کلاس های این باشگاه چیزی به نام پکیج های آموزشی آفلاین معنا ندارد و شما به صورت مستقیم و آنلاین و در فضای آموزشی اختصاصی این مجموعه با استاد خود در ارتباط هستید تا با محتوای درس درگیر شوید و زیست شناسی را بر اساس توانایی های شخصیتان آموزش ببینید نه بر اساس توانایی های جمعی!

پس اگر می خواهید از هر آموزش دیگری برای درس زیست شناسی کنکور بی نیاز شوید و در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید، یا همین حالا با شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید و یا این که فرم مشخصات را از این قسمت تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

با اومند رسیدن به هیچ آرزوی بنفشی محال نیست.💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *