مقالات

جزئیات علمی درس فیزیک

مشکل دانش آموزان با درس فیزیک پیشینه زیادی دارد. زیرا تدریس فیزیک همانا و نفهمیدن ها و کج فهمی ها و درصد ها و نمرات پایین همانا!

تدریس فیزیک کنکور برای اغلب دانش آموزان خوشایند نیست. با شنیدن این کلمه آن ها به یاد فرمول های خشک، مسئله های سخت و درصد های نه چندان بالا می افتند. مشکل دانش آموزان با درس فیزیک پیشینه زیادی دارد. زیرا تدریس فیزیک همانا و نفهمیدن ها و کج فهمی ها و درصد ها و نمرات پایین همانا!

اما در این میان دانش آموزانی نیز وجود دارند که توانسته اند ارتباط خوبی را با این درس برقرار کنند. برای قوی شدن در درس فیزیک و هر درس دیگر ابتدا باید بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید و تصور “نتوانستن” را فراموش کنید. زیرا هر درس قلق خاص خود را برای یادگیری دارد و شما فقط کافی است که این تکنیک ها را یاد بگیرید. این به اصطلاح “قلق ها” شیوه های مطالعه و یادگیری هستند. در ادامه مقاله درباره روش “کلی” مطالعه و یادگیری درس فیزیک توضیح خواهیم داد.

مشکل دانش آموزان با درس فیزیک پیشینه زیادی دارد. زیرا تدریس فیزیک همانا و نفهمیدن ها و کج فهمی ها و درصد ها و نمرات پایین همانا!

نحوه یادگیری درس فیزیک

درس فیزیک بر پایه قوانین و اصل هایی بنا شده است که نمونه آن را حتی در پایین ترین سطح زندگی روزمره می توان مشاهده کرد! در واقع کل جهان بر مبنای قوانین فیزیک بنا شده است. پس مطمئن باشید که امکان دارد ک بتوانید با درس فیزیک ارتباط خوبی برقرار کنید.

فیزیک را می توان درسی مثال محور به حساب آورد زیرا شما فقط زمانی می‌تواند به صورت مفهومی این درس را فرا بگیرید و سپس از آن استفاده کنید که مثال های بسیار زیادی از این قوانین را بدانید. شما برای یادگیری هر مبحث در ابتدا نظریات را می‌آموزید. سپس مثال ها و کاربردهایی از آن را در جهان می شنوید. پس از آن مسئله های محاسباتی را حل می کنید تا بتوانید کاربرد قوانین فیزیک را در مسئله ها یاد بگیرید. پس در ابتدا بدانید که تسلط در درس فیزیک کمی زمان بر است و نیازمند این است که شما با صبر و حوصله مثال های زیادی را حل کنید. این ساده ترین الگوی یادگیری این درس است.

مشکل دانش آموزان با درس فیزیک

اما در اولین قدم شما باید آموزش مناسب را در درس فیزیک دریافت کنید. زیرا فیزیک درسی نسبتاً چالشی و پیچیده است به همین دلیل اگر دانش آموزان در مبحثی ضعف داشته باشند معمولا نمی‌توانند با مطالعه چند صفحه از جزوه یا درسنامه آن را برطرف کنند. اگر شما یک آموزش عمیق و مفهومی را دریافت نکنید و مفاهیم و مسئله ها به زبان ساده برای شما توضیح داده نشوند شما نمی توانید مفاهیم نکات و فرمول ها را در مسئله ها استفاده کنید. پس از دریافت آموزش مناسب شما باید تمرین و تکرار داشته باشید کتاب مفهومی که یاد گرفته اید مسلط شوید.

مشکل دانش آموزان با درس فیزیک از آنجا شروع می شود که هنگام یادگیری قلم به دست نمی گیرند. به یاد داشته باشید که هنگام یادگیری این درس نباید منفعل نباشید و قلم و کاغذ مدام در دستتان باشد! صحبت ها و نکات مدرستان در کلاس را مرور کنید. مسائل چالشی که در کلاس حل شده اند و نکته دار بودند را یک بار دیگر حل کنید. سپس خودتان اقدام به حل سوالات و تست های آموزشی کنید. هنگام حل تست های آموزشی فیزیک به هیچ وجه عجله نکنید تا بتوانید نکته سوال را به خوبی درک کنید. اطلاعات و داده های مسئله را روی کاغذ بنویسید سعی کنید ارتباط بین آنها کشف کنید؛ سپس با توجه به داده ها تشخیص دهید که باید از کدام فرمول ها استفاده کنید.

البته چالش دانش آموزان با درس فیزیک به همین جا ختم نمی شود؛ چرا که برخی از دانش آموزان علی رغم این که که در کلاس های فیزیک کنکور شرکت می کنند و فرمول های فیزیک را از بر هستند، اصلاً نمی توانند تشخیص دهند که برای هر سوال باید کدام فرمول های این درس را به کار بگیرند!🤔 پس اگر شما هم جز دسته ای هستید که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید، بهتر است که تست های تیپ بندی شده زیادی حل کنید، یعنی چه؟ یعنی سوالاتی حل کنید که راه حل های یکسانی دارند و معمولاً با یک فرمول حل می شوند. اگر شما به اندازه کافی تست های تیپ بندی شده حل کنید، مطمئن باشید که چم و خم کار دستتان می آید و به راحتی می توانید در جلسه کنکور، تیپ سوال و فرمولی که باید برای آن استفاده کنید را تشخیص دهید!

ذکر دوباره این نکته لازم است که یادگیری فیزیک نیازمند صبر و حوصله شماست. بنابراین اگر هنگام حل تست های آموزشی متوجه شدید که نمی توانید سوال ها را به راحتی حل کنید بدانید که این مسئله کاملاً طبیعی است و شما تنها نیستسد! زیرا تست های آموزشی اولین تست هایی هستند که شما از یک مبحث حل میکنید و صرفاً برای یادگیری شما هستند. پس نباید آن ها را ملاک سنجش خود قرار دهید. پس از تسلط به مبحث یا مباحث مورد نظر اقدام به حل تست های زمان دار کنید.

 

مشکل دانش آموزان با درس فیزیک پیشینه زیادی دارد. زیرا تدریس فیزیک همانا و نفهمیدن ها و کج فهمی ها و درصد ها و نمرات پایین همانا! 

فیزیک و کنکور سراسری

یکی از ضروری ترین کارهایی که برای یادگیری درس فیزیک باید انجام دهید خلاصه نویسی است. شما باید لیست فرمول های فیزیک را به همراه کاربردشان در دفتر خلاصه نویسی خود را یادداشت کنید. همچنین قوانین و اصل ها و نکات مهم و کلیدی هر مبحث را بصورت جدا از فرمول ها یادداشت کنید. یادداشت برداری از این موارد از اهمیت زیادی برخوردار هستند زیرا اگر شما نکات کلی و کلیدی را فراموش کنید فرمول های تستی نیز به کار شما نمی آیند. پس باید بتوانید نکات مهم را نیز در مدت زمان کوتاه مرور کنید. خلاصه نویسی و مرور بخش زیادی از مشکل دانش آموزان با درس فیزیک را حل می کند.

خلاصه نویسی در یک درس مهمترین کاتالیزگر شما برای مرور کردن است! یادگیری عمیق و خلاصه نویسی را از تدریس پایه دهم خود آغاز کنید. فیزیک دهم، اولین فیزیک متوسطه دوم شما، شامل مباحث مهم و درصد آوری همچون فشار وکار و انرژی است. همچنین شامل مباحث اصلی و پایه ای فیزیک است که مدرس شما برای تدریس فیزیک یازدهم و تدریس فیزیک دوازدهم بسیار از آن استفاده خواهد کرد؛ مانند اندازه گیری و ویژگی های مواد. همچنین فصل کار و انرژی نیز فصلی مهم است که معمولاً سوالات آن به صورت ترکیبی با سوالات یازدهم و دوازدهم در کنکور طرح می شود. بنابراین زمانی که در پایه دوازدهم هستید، کنکور را پیش رو دارید و میخواهید اقدام به حل تست های ترکیبی کنید، ممکن است نکات سالهای قبل را فراموش کرده باشید. در این صورت خلاصه برداری هایتان به کمک شما می آیند و شما در مدت زمان کم می توانید کل مبحث مورد نیاز را مرور کنید. اهمیت این خلاصه برداری ها را در پایه دوازدهم بهتر درک خواهید کرد زیرا اکثر سوالات زمان داری که شما در این پایه به منظور آماده شدن برای کنکور حل میکنید سوالات ترکیبی هستند.

پس در سریعترین زمان ممکن، خلاصه نویسی برای درس فیزیک را به طور جدی دنبال کنید. این کار را برای هر مبحثی که هم اکنون در حال یادگیری آن هستید انجام دهید و در فرصت مناسب طبق برنامه ریزی­تان برای درس های گذشته نیز انجام دهید (اگر در گذشته خلاصه برداری نکرده اید.)

امیدواریم همه شما اومندی ها مسیر ویژه خودتان را در یادگیری هر درس پیدا کنید و به بنفش ترین درصد ها دست پیدا کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *