مقالات

مشاوره شخصی سازی شده در کنکور انسانی چگونه است؟

مشاوره شخصی سازی شده در کنکور انسانی

هر دانش آموز رشته انسانی از نظر ضعف یا قوت در دروس مختلف، مسائل روانشناختی مانند روحیه و انگیزه یادگیری و سبک مطالعه با دیگری متفاوت است‌ و باید یک مشاوره شخصی سازی شده در کنکور انسانی داشته باشد. هیچ گاه نمیتوان دو دانش آموز را با ویژگی ها و شرایط دقیقا یکسان پیدا کرد‌. به همین دلیل، مشاوره کنکور انسانی که هرکدام دریافت میکنند باید متفاوت بوده و براساس نیاز هر شخص باشد؛ در غیر اینصورت نمیتواند برای کاربران مفید باشد و نیاز آنان را برطرف کند.

برنامه ریزی کنکور انسانی یک فرآیند کاملا علمی و تخصصی است. امروزه به دلیل سطحی انگاری این مشاوره، تعداد آن دسته از مشاوران کنکور انسانی که برنامه هایی با چارچوب از پیش تعیین شده دارند و آن را به دانش آموزان ارائه میکنند، کم نیست! در این سبک برنامه ریزی، کلیات و چارچوب برنامه ها ثابت بوده و فقط جزئیاتی مانند تعداد تست و دروسی که باید در هر روز خوانده شوند تغییر پیدا میکنند. این برنامه‌ها أصلا به توانایی دانش‌آموز توجه ندارند و فقط درآمد این‌ کار برایشان مهم است.

تفاوت مشاوره شخصی سازی شده در کنکور انسانی با یک برنامه روتین

استفاده از این برنامه های روتین و از قبل تعیین شده به معنی تلف شدن زمان، انرژی و هزینه کاربران است. باید گفت برنامه‌هایی که حالت عمومی و کلی دارند درصد بازدهی کم هم دارند زیرا براساس توانایی هرفرد تنظیم نشده‌اند. هدف این نیست که همه کاربران رشته انسانی پایه یازدهم روز های دوشنبه تست درس اقتصاد بزنند و یا همه روز های سه شنبه تست درس عربی؛ دانش آموزی که در درس مربوطه ضعیف تر است ۳۰ تست بزند و دانش آموز قوی تر در این درس ۲۰ عدد. با این روش هیچ ضعفی تاکنون برطرف نشده و نخواهد شد! گواه این موضوع تعداد کم قبولی هایی است که در اطرافمان می بینیم و با این شیوه جلو رفته اند. اصلا تاکنون از خود پرسیده اید که چرا باید برای چنین برنامه هایی هزینه و انرژی صرف کرد؟ برنامه هایی که فقط دارای بعد درسی هستند و خبری از ابعاد روانشناختی، سبک مطالعه و تمرین های تقویتی نیست!

حتی خود شما نیز میتوانید این نوع برنامه هفتگی را بنویسید و اگر نمیتوانید کافیست یک نمونه را ببینید تا بتوانید مشابه آن را طرح کنید؛ زیرا مکانیسم طراحی این شیوه طراحی بسیار ساده است.  همچنین خواندن مقاله “توصیه هایی به کاربران کنکور انسانی” نیز برای شما مفید و کارگشاست.

پس از چه برنامه ای استفاده کنیم؟!

در باشگاه اومند راهکاری متفاوت در روال مشاوره کنکور انسانی درنظر گرفته شده است تا از پیش آمدن این موضوع جلوگیری شود. بجای آنکه یک نفر بعنوان مشاور کامل مسئول برطرف کردن تمام نیاز های دانش آموزان باشد، یک تیم مشاوره مسئول مشاوره شخصی سازی شده در کنکور انسانی، انجام برنامه ریزی ها و برطرف کردن مسائل درسی و کنکوری و روانشناختی بچه ها هستند. این تیم مشاوره با پرسش‌های مخصوص آگاهی کاملی نسبت به شما و توانایی‌هایتان خواهند داشت و با تمام ابعاد مهم شما کار می‌کنند. این شیوه سازماندهی باعث میشود که روال مشاوره کنکوری تقسیم بندی شود و هرکس تخصص خود را در طرح برنامه و مشاوره انجام دهد. وقتی دانش آموزان مشکل روانشناختی دارند یک مشاوره علمی از متخصص مربوطه دریافت خواهند کرد نه صرفا تجربیات یک رتبه برتر که ممکن است برای همه صادق نباشد. همچنین وقتی در کنترل سبک زندگی مانند مسائل مربوط به خواب و تغذیه و تفریحات مشکل دارند نیز به همین صورت راه حل مخصوص به خودشان را خواهند داشت.

نقش مشاور در مشاوره شخصی سازی شده کنکور انسانی

مشاوره شخصی سازی شده در کنکور انسانی

کسی که در امر مشاوره و برنامه ریزی کنکور انسانی متخصص باشد و از اهمیت برنامه ریزی شخصی سازی شده اطلاع داشته باشد، قطعاً چند موضوع کلیدی را سر لوحه کار خود قرار می دهد که در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم:

۱- مشاور کاربلد می داند که آقای x و خانم y دو شخص متفاوت هستند که در ویژگی های فردی، توانایی ها، ضعف ها و شرایط زندگی با هم تفاوت دارند و دقیقاً به همین دلیل است که نمی توان برای این دو فرد نسخه واحدی پیچید و انتظار داشت که هر دو با همان نسخه به موفقیت برسند.

۲- او می داند که کنکور انسانی و یا حتی دیگر رشته ها تنها به درس خواندن خلاصه نمی شوند و کسی می تواند موفقیت را بغل کند که علاوه بر مهارت در درس های رشته انسانی، روحیه خوب و انگیزه بالایی داشته باشد و دقیقاً بداند که با خودش چند چند است و چه هدفی را نشانه گرفته است. بنابراین به آرامش روح و روان دانش آموزان خود هم دقت می کند.

۳- یک مشاور خوب می تواند در خورد و خوراک شما هم راهنماییتان کند تا در دوران کنکور به مشکلی برخورد نکنید. مثلاً او می داند که استفاده بیش از حد از مواد قندی باعث می شود که تمرکز دانش آموزان کم شود، یا مثلاً نخوردن صبحانه برای یک کنکوری سم است؛ چرا که باعث افت قند خون و کاهش یادگیری می شود. حتی خوابیدن شما عزیزان نیز تاثیر بسزایی دارد و افزایش استرسی که باعث می‌شود می‌تواند تمرکز و ذهن شمارا خراب کنند.

پس یادتان باشد که به عمل کار برآید به سخندانی نیست! یعنی شما باید به مشاوری برای کنکور انسانی اعتماد کنید که نه تنها تمام تکنیک های برنامه ریزی شخصی سازی را از بر باشد، بلکه به مسائل روانشناسی هم وارد باشد و به جای گفتن چند جمله انگیزشی روتین که خود شما هم آن ها را حفظ هستید، واقعاً بتواند انرژی و انگیزه شما را چند برابر کند و به اصطلاح موتورتان را روشن نگه دارد!😉

مشاوره شخصی سازی شده در کنکور انسانی

این راهکار کاملترین راه برای برطرف کردن نیاز های کنکوری متنوع شماست.

در مشاوره آنلاین کنکور انسانی به این دلیل که ارتباط بین دانش آموزان با مشاوران به مقدار کافی وجود دارد، مشاوران نظارت بیشتری بر دانش آموزان دارند و دانش آموزان نیز دسترسی مناسبی با مشاوران خود دارند تا از سردرگمی نجات یابند. البته این حالت به شرطی اتفاق می افتد که ارتباط ها به میزان کافی در هفته برقرار شوند. منظور از ارتباط یک یا دو تماس کوتاه در هفته نیست؛ ممکن است دانش آموزان ابهاماتی داشته باشند که نتوانند آن را با توضیحی مختصر از طرف مشاور در تماسی کوتاه برطرف کنند. در باشگاه اومند -که براساس ایده های نو و خلاق بنیانگذاری شده است- ارتباط مشاوران با دانش آموزان در قالب جلسات آنلاین با زمان هماهنگ شده، در پلتفرم مناسب و در سایت باشگاه اومند برگزار میشود. برنامه های باشگاه اومند با برنامه های معمول و متداول که نمونه های آن را میتوان در اغلب مشاوره ها پیدا کرد متفاوت است و صرفا شامل یک جدول هفتگی دروس و تست ها نیست. در این برنامه شیوه های مطالعه خاص هر کاربر، چالش های هفتگی به منظور تمرینی برای ارتقاء نقاط ضعف کاربران و همچنین تمرین هایی برای برطرف سازی مسائل روانشناختی کاربران وجود دارد.

پس به همین دلیل ارتباط ها در قالب جلسات آنلاین انجام میشوند تا توضیحات کامل باشد و ابهامی برای دانش آموزان اومندی باقی نماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *