مقالات

جزئیات علمی کنکور انسانی

مسیر خاص کنکور انسانی

رشته علوم انسانی در حال حاضر نسبت به گذشته پیشرفت بسیاری داشته است. خوشبختانه جایگاه و اهمیت این رشته روز به روز در حال پررنگ شدن است. اما روند آپدیت مشاوره کنکور انسانی منطبق با پیشرفت این رشته جلو نمی رود! هر رشته به دلیل دروس تخصصی خاص خود، کنکور منحصر به فردی را دارد. بنابراین نحوه برنامه ریزی و مشاوره در آن رشته به منظور موفقیت در کنکور سراسری باید متناسب با چالش ها و مسیر خاص کنکور انسانی باشد.

کنکور انسانی چه ویژگی های خاصی داره؟

مشاور و پشتیبان کنکور انسانی درواقع هدایت کننده شما در مسیر رسیدن به اهدافتان است. پس چنین فردی اولا باید تجربه گذر از چنین مسیری را داشته باشد و خودش این مسیر را با موفقیت طی کرده باشد. همچنین باید دانش و تجربه کافی را برای مشاوره داشته باشد زیرا تجربه حاصل از طی کردن این مسیر برای هدایت کردن تعداد زیادی از افراد دیگر کافی نیست.

به طور قطع شرایط تحصیلی، روانشناختی، سبک یادگیری و سبک زندگی  همه دانش آموزان یکسان نیست. درست است که دروس خاص رشته انسانی مانند ادبیات، زبان عربی، فلسفه و منطق، روانشناسی و … شیوه های کلی مطالعه دارند و “روش های کلی مطالعه” را میتوان بطور عمومی به دانش آموزان توصیه کرد، اما با توجه به شرایط هر دانش آموز (که در چند خط قبل نیز اشاره کردیم) ممکن است این روش مطالعه ها در جزئیاتی مانند تکنیک های رفع ضعف در درس ها، تست زنی و میزان تست ها و …. با هم تفاوت داشته باشند.

مسیر خاص کنکور انسانی

بنابراین می توان نتیجه گرفت که مشاوری که کار برنامه ریزی کنکور انسانی را انجام می دهد، نباید تنها بر اساس اهمیت درس ها و موارد این چنینی برنامه ریزی کند، بلکه باید تمام شرایط یک داوطلب اعم از نقاط ضعف و قوت او، شرایط روانی و جو حاکم بر محیط مطالعه او، میزان نیاز او به مطالعه هر درس و حتی ساعات تفریح مورد نیاز او را هم مد نظر قرار دهد تا برنامه ای تنظیم کند که بتواند به موفقیت داوطلب در کنکور کمک کند.

چجوری مشاورم رو انتخاب کنم؟!

اگر دانش و تجربه مشاور صرفاً حاصل از طی کردن مسیر کنکور انسانی خود باشد، در این حالت مشاور فقط توانایی هدایت افرادی را دارد که دقیقا از لحاظ تحصیلی و غیر تحصیلی مشابه آن فرد باشند! می دانیم که چنین چیزی غیر ممکن است زیرا افراد منحصر به فرد هستند و هیچگاه شرایط، علایق و روحیه دو دانش آموز کاملاً با یکدیگر یکسان نیستند.

هرکس مسیر خاص خود را برای رسیدن به موفقیت دارد. بنابراین مشاوره ها، راهنمایی ها و برنامه ریزی ها باید کاملاً شخصی سازی شده باشند. شخصی سازی این موارد برای تعداد زیادی دانش آموز فقط بر اساس دانش و تجربه کافی امکان پذیر است.

اما احتمالاً  یک نفر به تنهایی نمیتواند صدها یا هزاران نفر را از جنبه های گوناگون  پشتیبانی کند.  یعنی یک فرد به تنهایی نمیتواند هم یک روانشناس کاربلد باشد و تمام مشکلات روانشناختی دانش آموزان مختلف را حل کند، هم مربی شغلی باشد و به تمام سوالات داوطلبین کنکور انسانی درباره رشته های دانشگاهی و مشاغل مرتبط با آنها پاسخ دهد، هم مسائل مربوط به اصلاح سبک زندگی و عادت سازی دانش آموزان را انجام دهد، برای همه آنها برنامه ریزی های تحصیلی منحصر به فرد و متفاوت را طراحی کند و نهایتا در پشتیبانی برای ابهامات و سوالات دانش آموزان عالی عمل کند.

هیچکس نمی‌تواند به تنهایی همه این کارها را انجام دهد زیرا حتی اگر مسئله زمان کافی برای انجام این موارد را در نظر نگیریم، یک فرد نمی تواند در همه زمینه ها متخصص باشد.

مسیر خاص کنکور انسانی و مشاوره کنکور استاندارد باید توسط یک تیم انجام شود نه فقط یک شخص. بنابراین همواره شاهد این هستیم که چنین مشاوره هایی در سطح مطلوبی قرار ندارند و نتیجه مطلوب را نیز به دنبال ندارند. به یاد داشته باشید که سال های دبیرستان و کنکور شما  می‌توانند جزء یکی از با ارزش ترین زمان های زندگی شما باشند. پس در انتخاب نحوه برنامه ریزی کنکور انسانی خود دقت و تحقیق کافی را به خرج دهید.

مشاوره آنلاین کنکور انسانی

پس راه حل چیه؟!

خوب حالا می خواهیم ببینیم که اگر این شیوه، شیوه اصولی و استاندارد نیست، پس شیوه درست مشاوره آنلاین کنکور انسانی چیست و چگونه باید در میان انبوه سردرگمی ها مسیر خاص کنکور انسانی را پیدا کرد.

چاره آن است که برنامه ریزی شما توسط یک تیم انجام شود نه فقط یک شخص. البته منظور ما از تیم این نیست که گروهی از مشاوران وجود داشته باشند و هر مشاور تمام مواردی که در بالا ذکر شد را انجام دهد و فقط دانش آموزان در بین مشاوران تقسیم شوند!!

بلکه منظور تیمی متشکل از افراد مختلف است که هر یک از آن ها به دلیل دارا بودن تخصص و مهارت خاص، وظایف خاصی را در تیم بر عهده دارند. به عنوان مثال، حضور یک روانشناس تحصیلی در تیم برای حل کردن و هدایت چالش ها و مسائل روانشناختی دانش آموزان ضروری است. مدیریت سبک زندگی و عادت سازی ها نیز باید با راهنمایی متخصص مربوطه انجام شود. طراحان برنامه ها و مشاوران نیز روی کار خود تمرکز میکنند. البته بسیار مهم است که بین این خدمات هماهنگی کامل وجود داشته باشد.

تمام استانداردهایی که در بالا ذکر شد در برنامه ریزی آنلاین کنکور انسانی اومند وجود دارد!!

علاوه بر این موارد، اومند یک تیم اختصاصی پشتیبانی دارد که بر روی تمام خدمات باشگاه از جمله مشاوره های کنکور نظارت دارند و روند انجام تمامی خدمات توسط تیم پشتیبانی کاربران اومند چک خواهد شد.

امیدواریم که با قرار گرفتن در مسیر خاص خودتان بتوانید به اهداف بنفشتان دست پیدا کنید!