مقالات

مزایا و معایب آموزش زبان انگلیسی از کودکی

آموزش زبان انگلیسی از کودکی

آیا تا به حال آرزو کرده اید که پسر یا دختر خود را در تعطیلات رویایی‌تان به کشورهای مختلف ببرید و از تماشای ارتباط و مذاکره آنها مانند یک زبان آموز مادری لذت ببرید؟ شاید الان رویای بزرگی باشد، اما رویاهای بزرگ اولین قدم به سوی موفقیت است، پس با قدم های لازم پیش بروید تا به هدفتان برسید! در این مقاله قصد داریم در مورد جوانب مثبت و منفی آموزش زبان انگلیسی در سنین اولیه صحبت کنیم، یعنی همان سن مناسب برای آموزش زبان دوم به فرزندانتان.

مزایای آموزش دو زبانه

 • به مهارت های کودکان در زبان مادریشان انگیزه می‌دهد

سال ها پیش، مردم بر این باور بودند که یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم باعث سردرگمی یک کودک می شود. اکنون، تحقیقات نشان می دهد که کودکانی که یک زبان خارجی مطالعه می کنند، در زبان مادری خود بهتر از دانش آموزان غیر دوزبانه عمل می کنند. هر چه که زودتر آنها را در معرض زبان دوم قرار دهید این مزیت بیشتر هم می شود.

 • خرد، همدلی، کنجکاوی، حساسیت فرهنگی و بردباری را تشویق می کند.

خرد از تجربیات شخصی ایجاد می‌شود. آموزش زبان انگلیسی در طول زمان تجربیات شخصی بیشتری را برای دانش آموزان فراهم می کند. با خرد بیشتر، تصمیم گیری ها آسان‌تر گرفته می‌شود و می تواند پایه و اساس یک زندگی بهتر را ایجاد کند.

هفت سال اول زندگی کودک زمانی است که سیستم اعتقادی کودک شروع به رشد می کند. یادگیری زبان انگلیسی می‌تواند آنها را از تفاوت‌های فرهنگی آگاه کند. آن‌ها همچنین متوجه می‌شوند که چرا این تفاوت ها وجود دارد و اهمیت احترام گذاشتن به فرهنگ هایی متفاوت از تجربه خودشان را به آن‌ها می‌آموزد.

تاحالا به این فکرکردید که «چرا فکر می کنیم یادگیری زبان انگلیسی سخت است؟» اگر که فکرکردید پس حتما این مقاله رو بخوانید

 • عملکرد مغز کودکان را بهبود می بخشد (دو زبانه ها باهوش تر هستند!)

بسیاری از مطالعات آکادمیک نشان داده است که افراد دوزبانه در کارهایی که نیاز به چند کار و تمرکز دارند بهتر از تک زبانه ها هستند. اسکن‌های مغزی نشان می‌دهند که آنها ماده خاکستری بیشتری در نواحی مغز خود دارند که برای مهارت‌های عملکرد اجرایی حیاتی است (کنترل هیجانی، حافظه کاری، بازداری، شروع، برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی، شیفت، سازماندهی و نظارت بر خود)

 این مزایا خودش را زود نشان می دهد. تحقیقات جدید نشان می دهد که حتی نوزادان کمتر از یک سال که در معرض چندین زبانه بودن هستند در مقایسه با افراد تک زبانه الگوهای شناختی متفاوتی در مغز خود نشان می‌دهند. برخی از محققان استدلال می‌کنند که بهترین راه برای داشتن بچه های باهوش این است که آنها را در جوانی در معرض آموزش زبان انگلیسی قرار دهیم.

آموزش زبان انگلیسی از کودکی
 • می‌توان آن را به یک فعالیت بعد از مدرسه تبدیل کرد

بسیاری از مدارس در سراسر ایالات متحده و کانادا برنامه های توانمندسازی را آغاز کرده‌اند که دانش آموزان ۵ ساله را به زبان دوم معرفی می‌کند. اگرچه این برنامه ها به اندازه آموزش دوزبانه کامل نیستند، اما می توانند شروعی برای پیشرفت یادگیری باشند.

 • کودکان را برای فرصت های شغلی بیشتر در آینده آماده می کند

بسیاری از مشاغل در آموزش و پرورش، مراقبت های بهداشتی، گردشگری، ترجمه، مددکاری اجتماعی، امنیت ملی و تجارت بین المللی نیازمند یا غیره مرتبط با آموزش زبان انگلیسی هستند.

صحبت کردن به یک زبان خارجی می‌تواند واجد شرایط بودن برای دوره‌های کارآموزی و برنامه‌های تحصیل کار در کشورهای دیگر را برای فرزندان شما آسان‌تر کند، به‌ویژه اگر آنها مهارت‌های حیاتی مانند پزشکی یا مهندسی داشته باشند.

 • به جلوگیری از زوال شناختی مرتبط با سن کمک می کند

برخی از مطالعات نشان داد افرادی که به طور منظم در معرض آموزش زبان انگلیسی هستند ممکن است بیماری آلزایمر و سایر انواع زوال عقل را ۴ تا ۵ سال به تاخیر بیندازند.

فرضیه این است که با بهبود عملکرد اجرایی مغز، افراد دوزبانه یک “ذخیره شناختی” ایجاد می کنند که به تاخیر در علائم زوال عقل کمک می کند.

معایب آموزش دو زبانه

حقیقت این است که یادگیری زبان خارجی موارد کمی دارد و حتی این موارد نیز درباره همه صادق نیستند:

 • تلاش بیشتر برای والدین

این احتمالاً بزرگترین مشکل است. تربیت کودک چندزبانه یک تعهد است و یک سرمایه گذاری بلند مدت! برای بیشتر در معرض زبان بودن، تشویق بیشتر و ثابت نگه داشتن استفاده از زبان، به تلاش بیشتری نیاز است. در برخی از نقاط، باید زبانی را که در طول کارهای روزمره در خانه خود استفاده می کنید، تغییر دهید.

اگر زبان جدیدی را وارد خانواده کنید، در ابتدا ممکن است کمی احساس ناخوشایندی داشته باشید، اما مطمئن باشید که بعد از چند هفته به سادگی بخشی از برنامه روزانه شما می شود. اگر فرزند اول شما اینگونه تربیت شود، تربیت فرزند دوم چندزبانه آسانتر است.

 • بعداً صحبت کردن

در حالی که هیچ مدرک علمی وجود ندارد که ثابت کند چند زبانه‌ها بعداً شروع به صحبت می کند. با این حال، بسیاری از والدین تخمین می زنند که در مقایسه با کودکان تک زبانه هم سن، سه تا شش ماه تاخیر وجود دارد. با این حال، شش ماه هزینه کمی برای توانایی فرزند شما در صحبت کردن دو یا سه زبان است!

 • آمیختن زبان ها

اختلاط کلمات در کودکانی که همزمان بیش از یک زبان را یاد می گیرند رایج است. اما این یک پدیده موقتی است. در چهار یا پنج سالگی بیشتر آن ناپدید می‌شود. به خاطر داشته باشید که کودکانی که فقط یک زبان را یاد می گیرند، اغلب از کلمات اشتباه استفاده می‌کنند تا زمانی که زبان درست را یاد بگیرند. بهترین راه حل این است که هنگام صحبت با فرزندتان ثابت قدم باشید و هرگز فراموش نکنید که تمرین وضعیت آن‌ها را بهتر می‌کند!

آموزش زبان انگلیسی از کودکی
 • آموزش زبان انگلیسی می تواند باعث ایجاد ناسازگاری شود

برخی از مناطق مدرسه آموزش دو زبانه خود را در دبیرستان متوقف می کنند. برخی از مناطق مدرسه حتی آموزش دو زبانه را به عنوان یک گزینه ارائه نمی دهند. به دلیل این ناهماهنگی، برخی از دانش آموزان ممکن است برخی از توانایی های زبان دوم خود را صرفاً به این دلیل که هر روز از آن استفاده نمی کنند، از دست بدهند.

 • آموزش دو زبانه ارزان نیست

بسیاری از مدارس در حال حاضر کلاس های خلاقانه خود را به دلیل مسائل مالی کاهش می دهند. بنابراین، هزینه اضافه کردن دوره های دوزبانه چیزی است که بسیاری از مدارس در لیست برنامه ریزی خود ندارند. کارشناسان اظهار داشتند که اجرای یک برنامه تک زبانه آسان تر و ارزان تر است و همچنان می تواند مهارت های ضروری را که دانش آموز ممکن است با افزودن برخی فعالیت های هنری و خلاقانه به کلاس های زبان به آن نیاز داشته باشد، ارائه دهد!

اما «آیا واقعا کودکان سریع تر زبان انگلیسی را یاد می گیرند؟» اگر می‌خواهید از این موضوع سردر بیاورید پس حتما مطالعه‌اش کنید.

 • آموزش دو زبانه می تواند تمرکز دانش آموز را تغییر دهد

اگر یک برنامه آموزشی دو زبانه در طول روز مدرسه به یک تقسیم استاندارد ۵۰/۵۰ تقسیم شود، دانش آموزانی که با زبان جدید مشکل دارند ممکن است متوجه شوند که فقط بر زبان دوم تمرکز دارند. برای مدارسی که کلاس های خلاقانه یا ورزشی برگزار می کنند. اگر دانش آموز از زبان دوم عقب افتاده و برای ادامه دادن به تکالیف کلاسی خود تلاش می کند، تنها گزینه او این است که به جای یادگیری مهارت های ضروری زندگی، سعی کند به زبان دوم برسد.

هر چه جوان تر، بهتر!

مطالعات دانشگاه هاروارد تأیید می کند که اگر کودکان زبان دوم را در سنین پایین تر یاد بگیرند، خلاقیت، مهارت های تفکر انتقادی و انعطاف پذیری ذهن به طور قابل توجهی بهبود می یابد. اعتقاد بر این است که سال های پیش دبستانی، به ویژه ۳ سال اول زندگی، در زندگی کودک حیاتی است. در آن زمان است که پایه های نگرش، تفکر، و یادگیری  در ذهن آن‌ها گذاشته می شود.

تحقیقات نشان داده است که ۵۰ درصد از توانایی یادگیری ما در سن ۴ سالگی و ۳۰ درصد دیگر در ۸ سالگی رشد می کند. به همین دلیل است که کودکان سه ساله تشویق می شوند تا زبان دوم را یاد بگیرند. با این حال، این بدان معنا نیست که ۸۰ درصد از دانش یا هوش فرد تا سن هشت سالگی شکل می گیرد. به سادگی به این معنی است که کودکان مسیرهای اصلی یادگیری خود را در چند سال اول زندگی خود توسعه می دهند

. اگرچه ذهن کودکان به “مانند یک اسفنج” معروف است که همه چیز را جذب می کند، توصیه می شود قبل از معرفی زبان دیگر به آنها زمان کافی برای یادگیری و درک کامل یک زبان بدهید. در غیر این صورت، ممکن است دوران گیج کننده ای را پشت سر بگذارند که در آن نمی دانند چگونه خود را بیان کنند.

آموزش زبان انگلیسی از کودکی

بله، باورنکردنی است زیرا ممکن است زمانی که فرزندتان به زبان جدیدی صحبت می کند به نظر برسد. یادگیری در واقع یک دستاورد قابل توجه است و کودکان حتی متوجه نمی شوند که نه یک بلکه سه زبان خارجی را یاد می گیرند! بنابراین، دریغ نکنید.

شما قرار است با این کار یک بچه باهوش تر تحویل بگیرید! حالا که تمام این نکات مثبت و یا منفی را یاد گرفتید بهتر است با مشاوران باشگاه اومند تماس بگیرید تا شما را در این مسیر راهنمایی کنند. می‌توانید برای استفاده از کلاس‌های کاربر محور و با کیفیت باشگاه اومند با ما در تماس باشید. وقت را تلف نکنید.

جای کودک شما در جمع کودکان دو زبانه باشگاه اومند خالیست💜 😻