مقالات

اشتباهات رایج در مدیریت استرس کنکوری ها

مدیریت استرس کنکوری ها

هر ساله داوطلبان زیادی با امید و آرزو های فراوان در کنکور سراسری شرکت میکنند. تلاش این داوطلبان برای کنکور، از چند سال قبل آغاز شده است تا بالاخره در یک بازه چندساعته به ثمر بنشیند. یکی از مهم ترین عواملی که میتواند مانع به ثمر نشستن تلاش های داوطلبان شود، اضطراب کنترل نشده در جلسه کنکور است. اضطراب در ذهن ما وجود دارد و با تحت تاثیر قرار دادن ذهنمان به عنوان مرکز فرماندهی، مانع از پیاده سازی دانش ها و مهارت های کسب شده میشود. کنکور دادن فرآیندی کاملا فکری است و باید در تمرکز و آرامش صورت بگیرد. در این صورت این فرآیند با بالاترین راندمان -با توجه به میزان تلاش های قبلی- اتفاق خواهد افتاد. در این مقاله میخوایم به بحث مدیریت استرس کنکوری ها که اهمیت زیادی در موفقیت آن ها دارد بپردازیم.

پس مدیریت استرس کنکوری ها به شیوه اصولی یکی از الزامات مشاوره کنکور تجربی، ریاضی و انسانی است. مدیریت استرس را باید جدی گرفت و از قبل تمریناتی را انجام داد تا به تدریج به آرامش نسبی رسید.

اشتباهاتی رایج میان دانش آموزان کنکوری وجود دارد که در این مقاله به تعدادی از موارد پرتکرار اشاره میکنیم. این اشتباهات اگر چه شاید اثر موقت داشته باشند، اما میتوانند آسیب های جدی را در مدت طولانی تر به شما وارد کنند.

پیروی بی رویه از برنامه های سنگین

ممکن است خود را با دیگران مقایسه کنید و یا شکست های موقت، شما را تحت تاثیر خود قرار دهند. در چنین مواقعی مکانیسمی که بسیار رایج است، چیدن برنامه های سنگین در زمان کوتاه است‌. باید بدانید که در چنین زمانی، شما برنامه آینده تان را نمینویسید؛ بلکه آرزوهای غیرمنطقی‌تان را مینویسید‌! شما با انجام این کار دچار آرامش موقت میشوید اما بعد از مدتی کوتاه که نتوانستید به این برنامه سنگین عمل کنید، مجددا اثرات روانشناختی به سراغ شما می آیند.

پس چاره چیست؟ تاوان شکست شکستی بزرگتر نیست!!

شما باید طبق یک برنامه ریزی اصولی پیش بروید تا به تدریج -و نه به یکباره- ضعف های خود را ارتقاء ببخشید. اگر در انجام یک برنامه ریزی اصولی برای خود ضعف دارید حتماً از برنامه ریزی کنکور انسانی (یا ریاضی یا تجربی یا …) مناسب استفاده کنید.

مصرف خودسرانه داروها

اغلب کنکوری ها تمایل دارند که در زمان کم به نتیجه مناسب برسند و صبر و حوصله لازم را برای به نتیجه رساندن روال کنکور به خرج نمیدهند. به همین دلیل ممکن است برای کنترل اضطراب خود به مصرف خودسرانه دارو بپردازند؛ زیرا اثر داروها سریع نمایان میشود. طبق نظر متخصصان مغز و اعصاب، عموما داروهای مربوط به مغز و اعصاب بدون عوارض نیستند و شما مدتی پس از مصرف این قرص ها ممکن است شاهد عوارض روحی-روانی یا جسمانی آنها باشید. یکی از عوارض اصلی این قرص ها نیز اعتیاد آور بودن آنهاست. همانطور که میدانید اعتیاد به یک دارو به این صورت است که بدن شما به فعل و انفعالات ناشی از آن دارو عادت میکند و ریتم خود را با آن هماهنگ میکند. زمانی که شما بخواهید مصرف این دارو را قطع کنید به دلیل وابستگی های روانی و جسمی ایجاد شده، این کار دشوار خواهد بود و ممکن است با عوارض جسمی و روحی شدید همراه باشد. بنابراین شما نمیتوانید به یکباره این دارو را قطع کنید و برای قطع آن باید از متخصص مربوطه کمک بگیرید. بنابراین بی ضرر بودن و بدون عوارض بودن قرص ها، یک شعار تبلیغاتی است! کافیست درباره داروی موردنظر خود در گوگل سرچ کنید تا بتوانید به اطلاعات نسبی دست پیدا کنید.

مدیریت استرس کنکوری ها

قرص هایی که توسط کنکوری ها بطور خودسرانه مصرف میشوند عموما از دسته های زیر هستند: داروهای خواب آور و آرامبخش، مسکن ها، قرض های ضد اضطراب و ضد افسردگی. اعتیاد و وابستگی کنترل نشده به دارو عموما در مصرف خودسرانه اتفاق می‌‌افتد.

پس اگر احساس میکنید که دچار سطح بالایی از اضطراب هستید و به دارو نیاز دارید، ابتدا به یک روانشناس تحصیلی مجرب مراجعه کنید. ایشان تشخیص میدهند که آیا با تمرین، اضطراب شما کنترل خواهد شد یا نه. درصورتیکه تمرین موثر نباشد شما میتوانید با راهنمایی روانشناس به روانپزشک یا متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید و روند درمان دارویی خود را شروع کنید. در باشگاه اومند همواره روانشناس تحصیلی در تیم های برنامه ریزی کنکور تجربی، انسانی و ریاضی حضور دارد. شما میتوانید با باشگاه (شماره تلفن در انتهای صفحه) تماس بگیرید و درخواست ارتباط با ایشان را داشته باشید.

زمانی که تحت نظر پزشک مجرب دارو مصرف میکنید نگران عوارض نباشید زیرا پزشک با آگاهی از شرایط شما درباره نحوه و میزان مصرف (دوز تجویزی دارو) شما را راهنمایی میکند تا بعدا قطع تدریجی دارو شما را دچار خطرات شدید جسمی یا روحی نکند.

 پرخوری یا کم خوری عصبی

برای حل این مشکل شما نیاز به دو نوع مشاوره دارید: مشاوره تغذیه و و مشاوره روانشناختی توسط روانشناس تحصیلی. واضح است که ریشه این نوع پرخوری و کم خوری افراطی، در اضطراب شماست. بنابراین در درجه اول باید بتوانید با روش های مخصوص به خودتان استرستان را مدیریت کنید. همچنین لازم است تمرین هایی را انجام دهید تا بتوانید در هنگام استرس و ناراحتی از کم خوری یا پرخوری افراطی دوری کنید.

مدیریت استرس کنکوری ها

سپس از مشاور تغذیه نیز استفاده کنید تا بتوانید با تغذیه ای سالم تر و مقوی تر، هم نیاز بدن خود را در دوران کنکور تامین کنید و هم دچار افزایش یا کاهش بیش از حد وزن نشوید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.