مقالات

درس فیزیک در ده سال آینده

فیزیک و ریاضی

درس فیزیک کنکور یک درس چالش برانگیز است که بسیاری از کاربران مشکلات ریز و درشت فراوانی در این درس دارند. این درس جزء دروس اختصاصی و مهم رشته علوم تجربی و رشته ریاضی و فیزیک می باشد اما میانگین درصد دانش آموزان در درس فیزیک کنکور بسیار کم است؛ بطوری که مدت هاست این عدد زیر ۱۰ درصد قرار دارد! به همین دلیل آنچه که در تدریس فیزیک کنکور اهمیت دارد این است که مهارت ها و قلق های خاص این درس را یاد بگیرید. شیوه این یادگیری برای هر مبحث از درس فیزیک متفاوت است. در نهایت با تمرین و تکرار در طولانی مدت و با حل سوالات متنوع میتوانید به مباحث فیزیک کنکور مسلط شوید و در آینده نقش این درس مهم را در کنکورتان، دانشگاهتان و قبولی در رشته دلخواهتان ببینید.

ای کاش لازم نبود فیزیک بخونم!!

با وجود اینکه فیزیک کنکور یک درس چالش برانگیز است. ولی درسی است که قوانین و اصول آن را میتوانیم در محیط اطرافمان، زندگی روزمره­مان، ابزارها و وسیله هایمان و حتی بدنمان ببینیم!

برای آن که یادگیری این درس برای شما شیرین شود و تدریس فیزیک کنکور را به چشم یک فرآیند طاقت فرسا نبینید، در ابتدا باید حوصله به خرج دهید زیرا این درس دارای مفاهیم چالشی و بعضا پیچیده است. اما اگر قدم به قدم از مفاهیم ساده به سخت پیش بروید میتوانید به تدریج و بدون ناراحتی تسلط خودتان را در این درس افزایش دهید. همچنین میتوانید به کاربرد های مباحث کتاب درسی فیزیکتان در زندگی توجه بیشتری داشته باشید و ابعاد درس فیزیک را فرا تر از چند فرمول و مسئله خشک ببینید.

فیزیک کنکور یک درس چالش برانگیز

حالا چطوری این درس رو یاد بگیرم؟!

فیزیک از آن دسته درس هایی است که اگر  آموزش مناسبی دریافت نکنید و خودتان بخواهید بدون مدرس این درس را فرا بگیرید (با خواندن جزوات و درسنامه ها، تماشای آموزش های عمومی فضای مجازی، حل و بررسی سوالات بدون آنکه به مفاهیم لازم تسلط داشته باشید و …) احتمال دارد که به نتیجه مورد نظر خود نرسید. زیرا تسلط به نکات و مفاهیم این درس بصورت خودآموز نیازمند این است که شما زمان بسیار طولانی صرف کنید و منابع گوناگون را بررسی کنید. در اینصورت احتمال کاهش صبر و تحملتان، خسته شدن از یادگیری خودکار، افت اعتماد به نفس در این درس، دچار کج فهمی های فراوان شدن و … بسیار زیاد است.

بنابراین توصیه ما این است که در کنار یک مدرس حرفه ای اقدام به یادگیری از پایه کنید. در  یک شیوه آموزش استاندارد و مناسب، شما باید بصورت شخصی سازی شده آموزش ببینید.

به علاوه وقتی شما در کلاس های فیزیک کنکور به شیوه کاربر محور و شخصی سازی شده شرکت می کنید، فرصت بحث و تبادل نظر بیشتری پیرامون یک مبحث دارید و راحت تر می توانید سوالات و چالش های خود را با استادتان مطرح کنید و به پاسخ آن ها دست پیدا کنید. بدیهی است که میزان یادگیری در کلاسی فعال و پویا که سوالات مختلفی پرسیده می شود، کلاس معلم محور نیست و دانش آموزان هم در محتوایی که تدریس می شود مشارکت دارند، چندین برابر می شود.

در آموزشتان باید روش حفظ نقاط قوتتان را یاد بگیرید. همچنین نقاط ضعفتان نیز مورد بررسی قرار بگیرند و متناسب با علت ضعف شما در هر مبحث، آموزش درس فیزیک به تدریج به شما ارائه شود. در هر مبحث ابتدا باید پیش زمینه های لازم را بدانید و در غیر این صورت مرور و یادآوری مدرس برای شما بسیار کارآمد خواهد بود. سپس مفاهیم ابتدایی کتاب درسی تان را یاد بگیرید. پس از آن به حل سوالات و تست های آموزشی بپردازید تا به مبحث مسلط شوید. سپس با توجه به نظر مدرستان و همچنین برنامه ریزی اموزشی تان، تست های زمان دار را حل کنید تا آن مبحث را به شیوه کنکوری نیز فرا بگیرید.

تدریس فیزیک کنکور

فیزیک کنکور یک درس چالش برانگیز است که بررسی ریشه ای نقاط ضعف شما به جل این چالش کمگ می کند. وقتی شما در مبحثی از فیزیک ضعف دارید ممکن است چند حالت مختلف برای این مشکل شما وجود داشته باشد: ممکن است شما در مفاهیم پیشین مشکل داشته باشید. ممکن است پیش زمینه های لازم برای آن مبحث را داشته باشید اما در فهم مفاهیم جدید دچار مشکل باشید. ممکن است در مفاهیم قبلی یا جدید دچار کج فهمی شده باشید (کج فهمی مفاهیم در درس فیزیک بسیار رایج است) و به همین دلیل نمیتوانید به سوالات پاسخ دهید. ممکن است در محاسبات ریاضی و مفاهیم ریاضیاتی مسئله های فیزیک دچار مشکل باشید که در این صورت باید اقدام  به حل همزمان مشکلات ریاضی خود کنید. ممکن است شما در مفاهیم شیمیایی مرتبط با پدیده های فیزیک دچار ایراد باشید که باید عمق ضعف شیمیایی شما بررسی شود و متناسب با آن اقدام به حل این مسئله شود. پس یک مدرس کاربلد باید بتواند علت ضعف شما را تشخیص دهد.

اگر وسط کلاس ها فهمیدم به آموزش دیگه ای نیاز دارم چی؟!

اگر چنین شرایطی در تدریس فیزیک کنکور برای شما پیش آمد، در ابتدا لطفا نگران نشوید و یک استرس دست و پا گیر را به خود تحمیل نکنید! زیرا در باشگاه اومند چاره این مشکل وجود دارد. درصورتیکه در طول مسیر کلاس ها یا مشاوره هایتان در باشگاه به هر خدمات آموزشی و روانشناختی دیگری نیاز داشته باشید میتوانید سریعا با باشگاه در میان بگذارید و خدمات مورد نظرتان را به شیوه ای که مناسب شما است دریافت کنید. چون اومند یک مرجع گسترده آموزشی است تا شما در چنین شرایطی متحمل هزینه های بالا نشوید و همچنین با مشکل چند روشه شدن نیز روبرو نشوید!