مقالات

فیزیک کنکور فقط واسه من سخته؟

تاثیر درس فیزیک در کنکور

همان‌طور که میدانید ، فیزیک جزءِ درس های اختصاصی در رشته‌های ریاضی و تجربی به حساب می‌آید که طبیعتاً در رشته ریاضی تاثیر چشم گیر تری دارد و بعد از ریاضی در دومین جایگاه قرار می‌گیرد ،

و همینطور برای رشته تجربی هم از اهمیت کمی برخوردار نیست و درصد بالای این درس قطعا نتیجه را تا حد زیادی تغییر می‌دهد .

دانش فیزیک

قطعا فیزیک درس آسان و دلنشینی نیست و این برای رقم قابل توجهی از افراد صدق می‌کند ، اما کسانی هم هستند که فیزیک جزئی از زندگیشان محسوب میشود و برای اثبات فرمول های جدید ،شب و روز برایشان معنایی ندارد که زیاد با این گروه کار نداریم چون کارشان را به خوبی بلدند.

روی صحبتم با کسانیست که فیزیک برایشان کابوس دردناکی است که دیر یا زود در واقعیت با آن رو به رو می‌شوند. در صورتی که اصلا این طور نیست.

کلمه سخت اصلا انتخاب مناسبی برای این درس گرامی نیست!

چون اصولا درس خواندن سخت ترین کار بعد از کار در معدن محسوب می شود. پس طبیعی است زیر مجموعه های پیچیده‌ای هم مثل زیست ، فیزیک ،شیمی ، اقتصاد و….داشته باشد که هر کدام شیرینی خودشان را هم دارند ، برنامه ریزی در درس خواندن کمک زیادی به عبور از این راه سخت می کند.

اما این راهیست که باید رفت . برنامه‌ایست که در هدف آگاهی بیشتر طراحی شده،پس قطعا چیز بزرگ و جدیدی  هم به شمار می‌ آید پس باید انجامش داد اما از راهی که بی نقص و حرفه‌ای باشد.

سالیان طولانی این درس متقاضیان زیادی را مغلوب کرده و گاهی کار تا جای صرف نظر کردن از امتیاز این درس پیش رفته است،حالا به هر دلیلی ؛

که مایلم چندین مورد آن را بیان کنم :

 1. مغایرت آموزه ها با سئوالات آزمون
 2. جدی نگرفتن این درس از ابتدای شروع تدریس
 3. تفاوت تدریس کلاس های خصوصی و مدرسه
 4. کیفیت نامناسب اطلاعات از پایه
 5. درس دادن در حد سئوالات مدرسه و شیوه قدیمی بیان آموزشات

میدانم قبول دارید موارد نام برده حداقل ۷۵ درصد شرایط افراد را شامل می شود که اصلا رقم کمی نیست ، پس راه حل چیست ؟

یاد گیری قلق هر درس

درس فیزیک درسی تخصصی است و قطعا نیاز به آموزشات خاص و حرفه‌ای دارد، آموزشی که اگر از پایه شروع شود که چه بهتر ،اما اگر کار به سال های آخر هم کشید بتواند همه جانبه عمل کند، سیستمی که بداند این درس بدون مکملش یعنی ریاضی پیش نمیرود. آموزه ها باید اصولی باشد ، نباید این حس را به دانش آموز بدهد که هزاران فرمول وجود دارد که هر کدام اثبات های پیچیده تر از دیگری دارد و فرد را در مردابی از اعداد و ارقام و نماد خفه کند.

بهترین راه ها برای مطالعه و موفقیت در فیزیک:

موارد زیر چند نکته فیزیک در مورد چگونگی بهتر شدن در فیزیک و یادگیری فیزیک به روش آسان ذکر شده است.

 • درک خوب از اصول:

وقتی فیزیک مورد توجه قرار می گیرد، نظریه های مرکزی جنبه های اصلی هستند. تئوری های مرکزی آنهایی هستند که جنبه های دیگر از آنها توسعه می یابد. تمام مسائل ریاضی که نیاز به حل فیزیکی دارند، از این نظریه های مرکزی یا با کمی تفاوت از آن نظریه ها به وجود می آیند.

از این رو بهتر است از به خاطر سپردن مسائل خودداری کنید، مفاهیم و نظریه های اساسی را همراه با اصول آنها درک و مسائل را حل کنید .پیشنهاد می شود نقشه ذهنی تهیه کنید تا بتوانید مروری بر مفاهیم اولیه فیزیکی داشته باشید و موضوع را راحت تر درک کنید.

 • حفظ معادلات اولیه:

فیزیک موضوعی است که در آن نیروهای متعددی که در جهان وجود دارند و رابطه آن‌ها با دیگران با استفاده از معادلات توصیف می‌شود. تعداد کمی از معادلات ساده هستند آن هم در حالی که بسیاری از معادلات پیچیده‌اند.

مقابله و استفاده از معادلات ساده و پیچیده در هر جا که لازم باشد بسیار دشوار است. مفاهیم اساسی در فیزیک بسیار مهم هستند و از آنجا می توان معادلات پیچیده را استخراج کرد.

معادلات در مکان‌های بسیار برای مسائل استفاده می‌شوند و از این رو توصیه می‌شود معادلات را به خاطر بسپارید تا بتوان بلافاصله در جای مناسب از آنها استفاده کنید.

 • تقویت مهارت های ریاضی:

تعدادی از پارامترهای ریاضی وجود دارد که در فیزیک مورد استفاده قرار می گیرند. اگر توانایی رسیدگی و حل بسیاری از مسائل و فرمول ها را دارید، می توانید به راحتی به فیزیک تسلط پیدا کنید. مطالعه ریاضیات موازی با فیزیک می تواند به شما در درک و حل مسائل ریاضی در فیزیک کمک کند.

 • مطالعه مشتقات:

معادلات ساده را می توان به راحتی درک کرد در حالی که معادلات پیچیده باید ریشه‌یابی شوند و شما باید دلیل آن را بدانید. از این رو، درک خوب معادلات اساسی و نحوه استخراج آنها مهم است. یادگیری نحوه عملکرد هر معادله ضروری است.

 • تجزیه و تحلیل مشکلات:

در فیزیک خوب است که مسائل را تا حد امکان ساده کنید. حل مسائل فیزیک ممکن است برای بسیاری از دانش‌آموزان دشوار به نظر برسد، اما زمانی که آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنید، برایتان آسان‌تر از آن چیزی خواهد بود که تصور می‌کردید. بهتر است آرام بمانید و مشکل را تا مرحله ای حل کنید که با آن آشنا هستید.

 • بر جنبه های مهم هر مشکل تمرکز کنید:

هر زمان که مشکلی در فیزیک حل شد، نکات مهمی که پیدا کردید را بنویسید. همچنین، جزئیاتی که در تلاش برای حل آنها هستید را بشناسید. از جزئیاتی که برای مشکلتان لازم نیست اجتناب کنید. جنبه های مهم مشکلات مواردی است که به شما کمک می کند در امتحان نمره بگیرید. بنابراین، تمرکز کنید و به یاد داشته باشید که آن نکات را به بهترین نحو بنویسید.

فیزیک

و اما راه حل اصلی :

سیستم باشگاه اومند در این زمینه  کاملا حرفه‌ای و با متدهای جدید روز دنیا شکل واقعی فیزیک و سایر دروس را به نمایش میکشد و کاملا میتوانی ببینی مشکل از توانایی یا سطح هوش تو نیست ،تو فقط آموزش مخصوص خودت را نیاز داری .