مقالات

کنکور دو مرحله ای به سود دانش آموزان است یا خیر؟ (قسمت اول)

کنکور دو مرحله ای

این روزها ذهن داوطلبان کنکور و حتی والدین آن ها درگیر موضوع دو مرحله ای شدن این آزمون است که خب طبیعتاً چون اولین بار است که قرار است کنکور به این شکل برگزار شود، طبیعی است که استرس ها و نگرانی های خاص خودش را داشته باشد!

دقیقاً در همین جا است که نقش فردی ماهر در حوزه مشاوره کنکور تجربی، ریاضی و انسانی پر رنگ تر می شود؛ چرا که بچه ها انتظار دارند که مشاورشان بتواند زیر و بم ماجرای دو مرحله ای شدن کنکور از سال ۱۴۰۲ را به آن ها توضیح دهد و کاری کند که استرس ها و نگرانی های آن ها به دست فراموشی سپرده شوند!

در واقع از آنجایی که کنکور یکی از مهم ترین و سرنوشت ساز ترین مراحل زندگی دانش آموزان است، گروه های مشاوره و برنامه ریزی کنکور ریاضی، تجربی و انسانی باید آن ها را از تاثیر معدل، حذف دروس عمومی و دیگر مصوبات و قوانین این آزمون آگاه کنند تا دانش آموزان بدون دغدغه و استرس، تنها بر مطالعه شان متمرکز شوند و در کنکور خوش بدرخشند!✨

مزایا و معایب دو مرحله ای شدن کنکور

کنکور دو مرحله ای

هر ساله دانش آموزان وقت و هزینه زیادی را برای کنکور صرف می کنند، اما گاهی به دلیل استرس ها یا مشکلات پیش بینی نشده ای که ایجاد می شود، نمی توانند آن طور که باید و شاید نتیجه تلاش خودشان را درو کنند و در نتیجه زحمات یکساله آن ها به هدر می رود. به همین دلیل برای کنکور ۱۴۰۲ به بعد ساز و کارهایی اندیشیده شده تا به قولی نگرانی های دانش آموزان کاهش پیدا کند. اما سوال این جا است که آیا این ساز و کارها ۱۰۰ درصد مفید هستند و می توانند استرس ها را کاهش دهند؟ برای پاسخ به این سوال قصد داریم که در این بخش مزایا و معایب دو مرحله ای شدن کنکور را با هم بررسی کنیم، پس با ما همراه باشید.

مزایا

* برگزاری دو بار کنکور در سال

همان طور که گفتیم گاهی دانش آموزان به دلیل کسالت، استرس، نرسیدن به جلسه کنکور به دلیل حوادث غیر قابل پیش بینی و … نمی توانند نتیجه حداقل یک سال تلاش بی وقفه خود را بگیرند و در نتیجه سر خورده و ناامید می شوند و مجبور هستند که یک سال دیگر صبر و تلاش کنند تا شاید این بار بتوانند میوه و ثمره زحمتشان را ببینند! اما برگزاری دو بار کنکور در سال می تواند مژده ای برای دانش آموزان باشد که اگر به هر دلیلی از پس مرحله اول کنکور برنیامدند، بتوانند شانس خود را چند ماه بعد و در مرحله بعدی کنکور امتحان کنند و دیگر مجبور نباشند که ۱ سال دیگر همه سختی های دوران کنکور را تحمل کنند.

* کاهش استرس و اضطراب دانش آموزان و والدین

همیشه یکی از مهم ترین دلایل استرس بچه های کنکوری که والدین آن ها را هم نگران می کند این بوده که به دلایل مختلفی مثل عدم آمادگی کامل، استرس سر جلسه و غیره نتوانند از پس کنکور بربیایند و اگر پسر باشند مثلاً مجبور باشند به سربازی بروند و اگر دختر باشند مثلاً مجبور شوند که ۱ سال دیگر همه آن سختی ها را به جان بخرند! اما دو مرحله ای شدن کنکور باعث می شود که این استرس ها کاهش پیدا کند، چون اگر در دور اول کنکور نتیجه مطلوبی حاصل نشود، این فرصت وجود دارد که چند ماه بعد دوباره خودتان را محک بزنید و ۱ سال دیگر صبر نکنید!

* به جای ۴ ساعت، ۸ ساعت وقت دارید!

یکی دیگر از خوبی های کنکور دو مرحله ای این است که فرصت ۴ ساعته کنکور، دو بار در سال در اختیار شما قرار می گیرد و به نوعی سنجش شما در ۸ ساعت انجام می شود که خودش می تواند نقطه امیدی در دل کنکوری ها باشد!

* اعتبار دو ساله نتایج

شما در هر کدام از دو دوره آزمون کنکور که بتوانید رتبه مد نظرتان را به دست بیاورید، نمره تان به مدت ۲ سال اعتبار خواهد داشت و شما می توانید در طی این دو سال برای انتخاب رشته و قبولی در دانشگاه اقدام کنید.

معایب

* حذف دروس عمومی

شاید از برخی از جوانب این که دانش آموزان در هنگام مطالعه و برنامه ریزی کنکور انسانی، ریاضی و تجربی تنها بر روی دروس تخصصی خود تمرکز کنند و درگیر دروس عمومی نباشند، خوب باشد، اما این یک واقعیت غیر قابل انکار است که در بسیاری اوقات دروس عمومی کنکور و ساده تر بودن آن ها به نسبت دروس تخصصی پلی برای ارتقا رتبه داوطلبان بوده است! بنابراین حذف این دروس از کنکور و سنجش آن ها در امتحانات نهایی پایه یازدهم و دوازدهم را می توان یکی از ویژگی های منفی این آزمون دانست.

تاثیر قطعی معدل

با توجه به این که معدل به طور قطع در این آزمون دو مرحله ای تاثیرگذار است و دیگر تنها تاثیر مثبت ندارد، نمرات آزمون های نهایی متوسطه دوم اهمیت زیادی پیدا می کنند و همین باعث ایجاد استرس می شود؛ چرا که اولاً بعضی دانش آموزان در امتحان تشریحی ضعیف و بالعکس در امتحان تستی قوی هستند و این طور به نوعی در حق آن ها اجحاف می شود و از طرف دیگر چون سطح علمی مدارس با همدیگر متفاوت است، ممکن است که همه دانش آموزان نتوانند معدل خوبی کسب کنند و در نتیجه این موضوع به ضررشان تمام شود.

کنکور دو مرحله ای

جهت آشنایی با تکنیک های تست زنی که در کنکور نجاتتان می دهد، توصیه می کنیم این مطلب را از طریق لینک آن مطالعه کنید.

جمع بندی از آنچه درباره بررسی کنکور دو مرحله ای گفته شد

شما در کنکور دو مرحله ای هم مثل همان کنکورهای تک مرحله ای، باید برای مطالعه، مرور و ساعات تفریحتان برنامه ریزی داشته باشید تا بتوانید طعم موفقیت را بچشید!

در همین راستا کلاس های مشاوره و برنامه ریزی آنلاین کنکور تجربی، ریاضی و انسانی باشگاه اومند که معتبرترین مرجع آموزش آنلاین کشور است، می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد؛ چرا که مشاوران ما ضمن آموزش انواع تکنیک ها و تقویت شما از نظر روحی، برنامه ای شخصی سازی شده و متناسب با مهارت ها و اهدافتان برایتان تنظیم می کنند تا قدم به قدم به موفقیت نزدیک تر شوید. به علاوه در کلاس های مشاوره ما خبری از پکیج های آفلاین نیست و همه کاربران به صورت مستقیم و آنلاین و در فضای اختصاصی باشگاه با استاد خود ارتباط هستند.

پس برای بهره مندی از این خدمات و ده ها خدمت برتر دیگر این مجموعه هر چه سریع تر با شماره تلفن باشگاه در انتهای صفحه تماس بگیرید یا اطلاعات خود را از طریق این لینک در اختیار ما قرار دهید و گوش به زنگ کارشناسانمان باشید.

اومند متخصص حل دغدغه های شما به بنفش ترین حالت ممکن است، کافیست که آرزو کنید!💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *