مقالات

ریاضی یا فیزیک مسئله این است

فیزیک و ریاضی

سلام به اومندی های عزیز، امروز میخواهیم در مورد درس ریاضی و فیزیک باهم صحبت کنیم. ریاضی و فیزیک دو درس متفاوت اما شبیه به هم هستند. لازمه ی یادگیری فیزیک و رسیدن به تبحر در این درس قوی بودن پایه ی ریاضی است.
کسانی که در درس ریاضی قوی و باهوش هستند به راحتی متوانند از پس درس فیزیک برآیند و به پاسخ سوالات در این درس برسند.
ریاضی و فیزیک دو درس استدلالی و اثباتی هستند که بسیار به هم شباهت دارند. و در سمت مخالف تفاوت های چشمگیری هم دیده میشود.
درس فیزیک و ریاضی هر دو متشکل از فرمول ها، مسائل و استدلال هایی است که دانش آموزان باید به خوبی مطالب را فراگیرند و چیزی از قلم نیوفتد.

در هر دو درس دانش آموز باید فرمول ها را در هر دو درس فیزیک و ریاضی حفظ کند تا زمانی که به او مسئله ای داده شد با استناد به آن فرمول ها قادر به پاسخگویی و دست یابی به پاسخ نهایی صورت مسئله شود.
مطالعه ی هر کدام از این دروس به شیوه ی خاص خودش است و هر کدام را باید جداگانه با روشی متفاوت مطالعه کرد اما نکته مهم این است که به هیچ وجه فرمول ها را حفظ نکنید بلکه در غالب مسئله آنها را یادبگیرید. اینگونه دیگر مسائل و فرمول ها فراموشتان نخواهد شد و در حافظه بلند مدتتان ذخیره میشود.

 

فیزیک و ریاضی

 

وقتی میگوییم هر دو درس یه یک دیگر وابسته اند یعنی چه؟

با یک مثال واضح توضیح میدهم:
شما وقتی شروع به دیدن یک سریال میکنید همیشه و همیشه از قسمت یک سریال میبینید و الی آخر، تاحالا شده یهو از قسمت سه یک سریال را تماشا کنی؟ چیزی متوجه میشوی؟ قطعا خیر و یک جای کار همیشه میلنگد. پس همیشه از قسمت اول شروع به دیدن سریال میکنیم تا موضوع فیلم را تمام و کمال متوجه شویم.
درس ریاضی و فیزیک هم به همین صورت است شما اگر یک مبحث از درس ریاضی را خوب یاد نگیرید و از آن مبحث در حل مسائل فیزیک و فرمول های آن آمده باشد قطعا به مشکل خواهید خورد و قادر به پاسخگویی سوالات نیستید.
در درس فیزیک اساتید مختصر و مفید در مورد هر فرمول توضیح میدهند، کلاس فیزیک، کلاس ریاضی نیست که فرمول مشتق و انتگرال به شما آموخته شود بلکه شما از قبل باید آموخته های خود را جمع کرده و در کلاس فیزیک همه آن را روی کاغذ آورید و مسائل را حل کنید. پس قبل از هرچیزی تمام ایرادات خود در درس ریاضی را برطرف کنید و با پایه ای قوی وارد عمل شوید.

درس ریاضی و فیزیک همانند دینی، ادبیات، تاریخ و ‌…. نیستند که به راحتی بتوانید یک الی دو روز قبل از امتحان تمامی مطالب را خوانده و حفظ کنید و با نمراتی عالی آن درس را پاس شوید.
اگر تا به امروز اینگونه فکر میکردید سخت در اشتباه بودید.
یادگیری ریاضی و فیزیک پروسه ای زمانبر میباشد و شما باید پس از اتمام هر جلسه مسائل را تمرین و تکرار کنید تا خوب در ذهنتان ذخیره شود و در یکی دو روز باقی مانده تا زمان امتحان فقط مسائل را مرور و فرمول ها را در ذهن بسپارید. شب امتحان وقت خواندن و یادگرفتن نیست بلکه زمان تمرین و تکرار و مرور مطالب میباشد.
یعنی شما یک مسئله را حل کنید و پس از تصحیح و ایرادگیری مجددا آن را حل کنید و به تجزیه و تحلیل ادامه بدهید تا زمانی که هم این مسئله و هم مسائل مشابه آن برایتان آسان شود‌‌.
یکی از دلایل ترس شما ریشه اش از اعتماد بنفس پایین شما میباشد‌‌. خودتون رو دست کم نگیرید. توانایی هایتان را دست کم نگیرید‌ نگید نمیتونم یاد نمیگیرم نمیشه و فلان و بیسار.
بعضی از دانش آموزان مطلب رو در کلاس توی هوا میقاپن و سریع یاد میگیریند.
بعضی از بچها پس از یادگیری در کلاس در خانه تمرین و تکرار انجام میدهند و مطلب را یاد میگیرند‌.
بعضی دیگر از بچها با تمرین و تکرار زیاد تر مطلب را یاد میگیرند

چند راه حل برای یادگیری سریع تر و جلوگیری از فراموشی مطالب این دو درس مهم را برایتان مینویسم:

  • خلاصه نویسی مهم ترین راه حل است و باعث جلوگیری از فراموشی شما می‌شود. این کار باعث می‌شود مطالب در حافظه بلند مدت شما ذخیره و هر زمان که احتیاج داشتین به مطالب خلاصه نویسی شده مراجعه کنید و برایتان یادآوری شود.

  • زمانی که شروع کردید به خواندن ریاضی و فیزیک، از تست زدن غافل نشوید. زمانی که تست میزنید حتما زمان بگیرید و آزمونتان رو مثل جلسه کنکور برگزار کنید.

  • سعی کنید محیط درس خواندن شما محیطی آرام و بدون استرس و انرژی منفی باشد، این عوامل در یادگیری بهتر و دور شدن از استرس تاثیر گذار است‌.

  • روزانه ساعات مطالعه خودتون رو افزایش دهید‌. هفته ای مقدار تست‌تان رو افزایش دهید‌‌. هربار تایم تست زنی خودتان رو با هفته قبل مقایسه کنید و میزان افزایش مطالعات خود در هفته را یادداشت کنید.
  • بلافاصله بعد از خواندن مطالب کتاب شروع به تست زدن نکنید. ابتدا مطمئن شوید که دروس را به درستی خوانده‌اید و ۲۴ ساعت بعد شروع به تست زدن کنید.
  • از پایه شروع کنید

موضوعات پیچیده‌تر به شدت مبتنی بر موضوعات ساده‌تر هستند، بنابراین باید از اصول اولیه شروع کنید، حتی اگر احساس می‌کنید درک خوبی از آن‌ها دارید. به عنوان مثال، اگر شما امیدوار به یادگیری حساب دیفرانسیل و انتگرال هستید، به سرعت به جایی نخواهید رسید مگر اینکه درک خوبی از جبر اولیه و کمی مثلثات داشته باشید. قبل از اینکه بتوانید بدوید باید راه بروید و همین نکته اساسی برای یادگیری مطالب فیزیک و ریاضی نیز صدق می‌کند.

  • مفهوم و معنای هر فرمول را درک کنید

زمانی که در حال یادگیری فرمول های فیزیک هستید، سعی کنید شرایط هر فرمول و مفهوم پشت آن را بیاموزید. می توانید هر بار که فرمول را می نویسید یک نمودار بکشید تا معنای آن را بفهمید. با گذشت زمان، شما شروع به مرتبط کردن تصویر با فرمول‌عا خواهید کرد و زمانی که نیاز به یادآوری آن فرمول‌ها در زمان دیگری داشتید، این ارتباط به شما کمک می‌کند تا بهتر به خاطر بسپارید.

  • مراقب بدن خود باشید

یک مغز خوب در بدن سالم قرار دارد. زمانی را صرف ورزش کنید و اکسیژن به مغزتان برسانید که به شما کمک می کند فرمول ها را بهتر حفظ کنید. اندورفینی که بدن شما در حین ورزش آزاد می کند نیز به بهبود حافظه شما کمک می کند. پس پس از اتمام مطالعه قدم بزنید یا بدوید.


ببینید بچه ها لازمه رسیدن به هدف و درس خواندن انگیزه لازم اعتماد به نفس و برنامه ریزیه که مهم ترین عامل یادگیری این سه اصله وقتی شما با برنامه و هدف و انگیزه برید جلو مطمئن باشید که نتیجه بهتری خواهید گرفت. پس تمام تمرکزتان رو روی مطالب و یادگیری هرچه تمام تر‌ بگذارید.

 

فیزیک و ریاضی

ممنون که تا به اینجای مطلب همراه ما بودین امیدوارم مفید باشه واستون.
برای یادگیری بهتر زبان ریاضی و فیزیک به استادی مسلط و خبره نیازمندین، اساتید تیم اومند به خوبی میتوانند شما را در این زمینه پرورش دهند
دپارتمان اومند یکی از کاملترین، بروز ترین و پیگیر ترین سازمان آموزشی آنلاین کشور میباشد که پشتیبانی همه روزه در هر شبانه روز با تمامی دانش آموزان دارند و هیچ چیز از چشم ما دور نمیماند کافیست در کنار ما قدم بردارید.
آسمان دلت بنفش و پاینده باشد
موفق باشی اومندی عزیز
بنفش باشید💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *