مقالات

روش مطالعه ضروری دروس حفظی برای انسانی‌ها

روش مطالعه دروس انسانی‌

بسیاری از معلمان از شما می‌خواهند حجم زیادی از اطلاعات را به خاطر بسپارید. به خاطر سپردن یک کتاب می‌تواند دشوار باشد، اما زمانی که چندین کتاب باشد مثل کابوس می‌ماند. ممکن است دانش آموزان احساس کنند که در مطالعه دروس حفظی انسانی مهارت ندارند. خوشبختانه با این حال، حفظ کردن فقط برای گروه‌های نخبه با مهارت های عالی نیست، بلکه هر کسی می‌تواند توانایی های حفظ کردن خود را تقویت و توسعه دهد.

افرادی ادعا می کنند که تمرین کردن تکنیک های تجسم و استفاده از ترفندهای حافظه آنها را قادر می سازد تا تکه های بزرگی از اطلاعات را به سرعت به خاطر بسپارند. تحقیقات نشان می دهد دانش آموزانی که از ترفندهای حافظه استفاده می کنند عملکرد بهتری نسبت به دانش آموزانی دارند که این کار را نمی کنند دارند. ترفندهای حافظه به شما کمک می کند حافظه کاری خود را گسترش دهید و به حافظه بلند مدت دسترسی پیدا کنید.

این تکنیک‌ها همچنین می‌توانند به شما کمک کنند تا برخی از مفاهیم را برای سال‌ها یا حتی مادام‌العمر به خاطر بسپارید. در نهایت، ترفندهای مطالعه منجر به درک و تفکر درجه بالاتر می شود. برای آشنایی با روش های مطالعه ضروری دروس حفظی برای انسانی‌ها به خواندن ادامه دهید.

روش مطالعه دروس انسانی‌

روش مطالعه دروس حفظی

ترفندهای بسیاری دیگری نیز وجود دارد که می توانید برای کمک به مغزتان در به خاطر سپردن اطلاعات حفظی رشته انسانی از آنها استفاده کنید. در اینجا چند نکته ساده برای امتحان کردن آورده شده است.

  • ابتدا سعی کنید اطلاعات را درک کنید. به خاطر سپردن اطلاعاتی که سازماندهی شده و برای شما منطقی است راحت تر است. اگر متوجه شدید که مطالب را درک نمی کنید، قبل از اینکه سعی کنید مطالب را به خاطر بسپارید، مدتی را برای درک آن صرف کنید.
  • آن را پیوند دهید. اطلاعاتی را که می‌خواهید حفظ کنید به چیزی که قبلاً می‌دانستید متصل کنید. به خاطر سپردن مطالب به صورت مجزا نسبت به مطالبی که به مفاهیم دیگر مرتبط است دشوارتر است. اگر نمی توانید راهی برای اتصال اطلاعات به چیزی که قبلاً می دانستید پیدا کنید، یک ارتباط احمقانه ایجاد کنید. به عنوان مثال، فرض کنید که می‌خواهید این واقعیت را به خاطر بسپارید که آب در سطح دریا در دمای ۲۱۲ درجه فارنهایت می‌جوشد و اتفاقاً ۲۱۲ سه رقم اول شماره تلفن بهترین دوست شما است. این دو را با تصور انداختن گوشی خود در اقیانوسی در حال جوشیدن، به هم پیوند دهید. این یک پیوند احمقانست ، اما می تواند به حفظ این واقعیت کمک کند.
  • مرور قبل خواب: مطالعات نشان می دهد که مغز شما هنگام خواب اطلاعات را پردازش و ذخیره می‌کند. سعی کنید اطلاعات را درست قبل از خواب مرور کنید – حتی اگر فقط برای چند دقیقه باشد – و ببینید آیا به جاسازی اطلاعات در حافظه شما کمک می کند یا نه. می‌دانم این روش مطالعه دروس حفظی کمی برایتان غریب بنظر می‌رسد ولی به حرف‌های من اطمینان داشته باشید.
  • خودآزمایی: هر چند وقت یکبار با یادآوری فعال اطلاعاتی که می خواهید مطالعه کنید، خود را امتحان کنید. به طور فعال خودتان را بیازمایید، نه اینکه فقط یادداشت ها و یا یک کتاب درسی را مرور کنید. اغلب، دانش‌آموزان فکر می‌کنند که وقتی مطالبی که برایشان آشنا است را دوباره می‌خوانند یادآوری آن راحت تر است. در عوض، از خود سؤالاتی بپرسید و خودتان را مجبور کنید که بدون نگاه کردن به پاسخ یا مطالب، آن را به خاطر بسپارید.

 این به شما این امکان را می دهد مناطقی را که با آن ها دست و پنجه نرم می کنید شناسایی کنید. همچنین، بلافاصله پس از تلاش برای به خاطر سپردن چیزی، از سؤال کردن خودداری کنید. چند ساعت یا حتی یک یا دو روز صبر کنید تا ببینید آیا واقعاً در حافظه شما مانده است یا خیر.

  • از تمرین پراکنده استفاده کنید: برای اینکه یک مفهوم از حافظه موقت شما به حافظه بلندمدت شما منتقل شود، دو چیز باید اتفاق بیفتد: مفهوم باید به یاد ماندنی باشد و باید تکرار شود. از تکرار برای ثبت اطلاعات در حافظه‌تان استفاده کنید. تکنیک های تکرار می تواند شامل مواردی مانند فلش کارت، استفاده از نکات ساده این بخش و خودآزمایی باشد.
روش مطالعه دروس انسانی‌

مطالعه و تکرار خود را با چند روز فاصله انجام دهید و بین هر جلسه شروع به افزایش زمان مطالعه کنید. فاصله گرفتن از آن و افزایش تدریجی زمان‌های بین آن‌ها می‌تواند به ما کمک کند تا از تسلط بیشتر مطمئن شویم و مفاهیم را در جای خودش قفل کنیم.

  • آن را بنویسید: به نظر می‌رسد نوشتن به ما کمک می‌کند تا اطلاعاتی را که می‌خواهیم یاد بگیریم عمیق‌تر رمزگذاری کنیم، زیرا ارتباط مستقیمی بین دست و مغز ما وجود دارد. سعی کنید یادداشت های خود را در حین مرور با دست یا یادداشت ها یا اطلاعات را بعد از مرور دوباره بنویسید و سازماندهی مجدد کنید. در حالی که در حال نوشتن مفهومی هستید که می خواهید به خاطر بسپارید، سعی کنید اطلاعات را با صدای بلند بگویید و مفهوم را نیز تجسم کنید.

ممکن است بگویید نوشتن اینهمه مطلب کتاب‌های انسانی کار سختی است اما باور کنید نوشتن نکات مهم یکی از بهترین روش‌ها برای مطالعه دروس حفظی است.

  • گروه های معنادار ایجاد کنید: یک استراتژی خوب برای مطالعه دروس حفظی، ایجاد گروه های معنادار است که مطالب را ساده می‌کند. برای مثال، فرض کنید می‌خواستید نام چهار کلمه عربی را به خاطر بسپارید: کتاب، مدرسه، درس، زن. حروف اول آن‌ها را به هم بچسبانید و با کلمه ایجاد شده یک تصویر معنادار ایجاد کنید. با اینکار هربار با یاداوری تصویر نام کلمه و جزئیات هم خواهد آمد
  • با صدای بلند تکرار کن: ممکن است در ابتدا عجیب به نظر برسد، اما صحبت کردن با خودتان و تکرار کردن مطالبی که سعی در حفظ آن دارید می تواند یک ابزار موثر در مطالعه دروس حفظی باشد. به جای برجسته کردن یا بازخوانی اطلاعات، سعی کنید با صدای بلند صحبت کنید. این روشی است که مشاوره کنکور انسانی هم به آن تاکید می‌کند.
  • جایگذاری را تمرین کنید: فرایند ادغام قسمت هایی از چند پیام جدا ازهم روی یک خط انتقال، با نظمی خاص. به عنوان مثال، مدتی را صرف حفظ لغات واژگان برای کلاس عربی خود کنید و بلافاصله به مطالعه تاریخ و نام های تاریخی برای کلاس تاریخ خود بپردازید. آن را با تمرین چند مسئله ریاضی دنبال کنید و سپس به تعاریف عربی برگردید. این روش ممکن است در ابتدا گیج کننده به نظر برسد، اما در نهایت نتایج بهتری نسبت به صرف مدت زمان طولانی بر روی یک مفهوم مشابه دارد.
روش مطالعه دروس انسانی‌

افکار نهایی

برخی از این تکنیک ها در ابتدا ممکن است عجیب به نظر برسند یا مدتی طول بکشد تا توسعه یابند. هرچه بیشتر آنها را تمرین کنید، ساده تر و طبیعی تر می شوند و اطلاعات بیشتری را می توانید در حافظه نگه دارید. همچنین، به یاد داشته باشید که لازم نیست هر نکته این لیست را انجام دهید. با چند مورد آزمایش کنید و پیدا کنید که کدام یک برای شما مفید است.

به یاد داشته باشید که می توانید با استفاده از مشاوره رشته انسانی و ایجاد برنامه‌ای مناسب خودتان، بهترین روش مطالعه دروس حفظی را که مناسبتان است پیدا کنید.

باشگاه اومند یکی از کاملترین، بهترین و پیگیر‌ترین سازمان های آموزشی آنلاین کشور است که پشتیبانی همه روزه در هرشبانه روز با تمامی دانش آموزان دارند و تمام تلاششان را برای موفقیت شما عزیزان انجام می‌دهند.

 دیگه منتظر چی هستید؟ هنوز هم به مشاورها و اساتید اومند شک دارید؟ ما اینجا برایتان بهترین‌هارا مهیا کردیم.
کافی است با شماره تماس ثبت نام در پایین همین صفحه تماس بگیرید تا با قدم برداشتن همراه ما قله‌های موفقیت را طی کنید. همچینین می توانید مشخصات خود را در فرم ثبت نام باشگاه اومند وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.
موفق و بنفش باشید💜 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *