مقالات

درس خواندن در تابستان سال دهم برای ریاضی ها

برنامه ریزی کنکور ریاضی

اگر شما هم در پایه دهم ریاضی هستید احتمالا یکی از دغدغه هایتان برنامه ریزی کنکور ریاضی در تابستان است. حتما تاکنون جملات متضادی را در این زمینه شنیده اید که باعث شده سردرگم شوید.

 عده ای به شما می گویند: “الان برای شروع کردن زود است”، “اگر از الان شروع کنی در سال کنکور خسته می شوی”، “تابستان سال بعد هم وقت هست و همه از همان موقع شروع می کنند”

عده ای هم ممکن است به شما بگویند: “از همین الان شروع به درس خواندن کن”، “زمان پیشی گرفتن از رقیبان همین تابستان دهم است”، “دروس سال بعد را در تابستان بخوان”

واقعیت چیست؟ باید در تابستان سال دهم چگونه عمل کنیم؟

در واقع تعطیلات تابستانی، یک فرصت عالی برای برنامه ریزی کنکور ریاضی است، که برای سال دهمی ها به همراه استراحت با کتاب های خوب شکل می گیرد. تابستان سال دهم، می تواند تاثیر چشم گیری در اینده شما و مزایای فوق‌العاده ای در بقیه سال ها داشته باشد، زیرا به شما این امکان را می دهد تا بر روی دروس پایه ای که اموخته اید تمرکز کنید، از طرفی نگاهی بر روی دروس مهم سال اینده داشته باشید؛ البته فقط به شرطی که ابتدا پایه دهم خود را قوی کرده باشید!

 به یاد داشته باشید، مهارت هایی که اکنون در سال دهم به ان می پردازید، پایه و اساس موفقیت شما در کنکور هستند. اما باور غلط دانش اموزان پایه دهم، این است که برای شروع کردن زود است و هنوز فرصت زیادی باقی مانده است!

در حقیقت، سنگینی دروس در این سال بیش از سال یازدهم است، به این دلیل که حجم عمده ای از مطالب اصلی و پایه را شما باید در سال اول یاد بگیرید. چنان چه موقعیت درسی خود را تحلیل و بررسی کنید، به خوبی می توانید در تابستان خود برنامه ریزی کنکور ریاضی را انجام دهید.

برنامه ریزی کنکور ریاضی

آیا سال دهم اهمیت بیشتری نسبت به بقیه سال ها دارد؟

اگر پذیرای حقایق باشیم و نگرش واقع بینانه ای نسبت به این سال ها داشته باشیم؛ به خوبی می توانیم ارزش و اهمیت این سال ها را از هم تفکیک کنیم. به شکل کلی درست است که این سه سال سال های سرنوشت ساز شما هستند؛ اما قطعا اولویت هایی در این موضوع وجود دارد که باید براساس آن پیش رفت. زمانی موفقیت شما می درخشد که از پایه و اساس یک مقطع پر بار بیرون آمده باشید. پس لازم است که به سال دهم توجه بیشتری داشته باشید، زیرا تمام مباحث سالهای بعد ریشه در سال دهم دارند! برای مثال فرض کنید در تدریس فیزیک دهم، سرفصل هایی وجود دارد که برایتان نامفهوم مانده، و به تبع، در این شرایط اگر آنها را به خوبی یاد نگیرید در سال یازدهم هم با مباحث فیزیک مشکل خواهید داشت. اگر شما از کنار هر مبحث و هر درس به سادگی بگذرید، به نوعی سنگ جلوی پای خودتان انداخته اید و با دست خودتان موانع بزرگی را ساخته اید. پس فراموش نکنید که سال دهم از آنچه که فکرش را می کنید مهم تر است. 🌠

برنامه ریزی کنکور ریاضی

چطوری باید هدف گذاری کنم؟

اهداف نقش مهمی را در دوره تحصیلی شما شکل می دهند. حتما برای این مقطع هدف گذاری کنید، این اهداف هستند که می توانند به شما کمک کنند از همان کلاس دهم به پیشرفت خود ادامه دهید، و در مسیر درس خواندن باقی بمانید. در اینجا به چند استراتژی می پردازیم، تا شما به اهداف تابستانی پایه دهم خود پایبند بمانید.

اول از همه، فراموش نکنید که هدف شما باید مرتبط، مشخص، دست یافتنی و محدود به زمان باشد.

برای مثال، دانش اموز سال دهم به درستی متوجه می شود که کدام درس برایش نامفهوم مانده؟ یا به چه مبحثی بیشتر علاقه دارد و مشتاق هست روی کدام یک از محتوا های سال اینده بیشتر وقت بگذارد؟

منظور از دست یافتنی بودن هدف این است که، هدف شما باعث از دست رفتن اعتماد به نفس شما نشود. یعنی اگر قرار است، برای درس هندسه زمان بندی کنید، به گونه ای برنامه ریزی کنید که قابل دستیابی و معقول باشد. و براساس ان، یک تاریخ پایانی برای هدف خود انتخاب کنید که تا ان زمان تکمیل شوند. نکته قابل توجه این است که شما به عنوان دانش اموز پایه دهم لازم نیست که فقط بر روی مهارت تست زدن خود فوکوس کنید، بلکه باید به شیوه مفهومی و کاربردی خواندن توجه کنید. 

شیوه مطالعه دروس رشته ریاضی چطوریه؟

نمی توان انکار کرد که ریاضی، رشته پیچیده ای نیست! با این حال، اگر مایل به درک ان باشید برایتان اسان می شود. بهترین راه برای موفقیت در رشته ریاضی، تمرین هر روزه ان است؛ به خصوص در سال دهم، که تمامی مسائل کاربردی و اساسی ان اموزش داده می شود. بنابراین زمان زیادی را برای مطالعه به تنهایی یا با گروهی از هم سطح هایتان اختصاص بدهید. از مفید ترین آثار درس خواندن در تابستان سال دهم، این است که شما می توانید با هم کلاسی های خود در کنار تفریح و استراحت، زمانی را برای انجام محاسبات بگذارید و چه چیز از این بهتر. از جمله درس های پر چالش برای دانش اموزان، درس فیزیک دهم می باشد، هرچه بیشتر با ان‌ سر و کله بزنید، تسلط تان نسبت به قبل بر روی مسائل با طراحی های مختلف، روز به روز بیشتر می شود. البته برای شیوه مطالعه ای که کامل و جامع باشد باید نکات دیگری را هم در نظر داشته باشید، مقاله مطالعه فیزیک به سبک رتبه برتر ها نکات خوبی را به شما می اموزد. بنابراین، حل کردن بارها و بارها مسائل، بهترین راه برای فهمیدن ریاضیات است، پس از انجام تکالیف هم خودداری نکنید.

برنامه ریزی کنکور ریاضی

ضرایب دروس ریاضی

خب، شما در جایگاه یک دانش اموز کلاس دهم بهتر است ضریب هر درس را بدانید و اگر نمیدانید از  مشاور کنکور ریاضی خود بخواهید که ان ها را با توجه به هر زیرگروه برای شما توضیح دهد. همان طور که مشخص است، دروس تخصصی ضریب بالاتری را نسبت به دروس عمومی(ادبیات، دینی، عربی، زبان) دارند. و ریاضی با ضریب چهار در صدر جدول قرار می گیرد و بعد از ان فیزیک با ضریب سه و سپس شیمی با ضریب دو اولویت دارند. اهمیت این ضریب ها در رتبه و تراز شما بسیار موثر است، پس سعی کنید در این فرصتی که در تابستان دارید، باتوجه به ضرایب دروسی که گفتیم بهترین برنامه را داشته باشید تا در اینده به جایگاهی که دارید افتخار کنید.

جمع بندی درس خواندن در تابستان یازدهم برای ریاضی ها

باشگاه اومند با شیوه آموزشی کاربرمحور و همچنین هدفگذاری و آنالیزی که در ابتدای کار برای کاربران انجام میدهد، متفاوت ترین و خلاقانه ترین نوع مشاوره، برنامه ریزی و پشتیبانی را برای کاربران خود انجام می دهد. 

تیم پشتیبانی ما در دسترس شماست تا بتوانید هر زمان که خواستید با ما از طریق این لینک و یا شماره تماس پایین صفحه در ارتباط باشید. با اومند میتوانید خیلی بنفش طور کنکور ریاضی خود را پشت سر بگذارید!💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *