مقالات

مدرس فیزیک چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

مدرس درس فیزیک

سلام و عرض ادب خدمت اومندی های عزیز

امروز میخوایم مفصل در مورد فاکتورهایی که یک دبیر درس فیزیک باید دارا باشد باهم صحبت کنیم و آگاه تر بشیم.
قبل از هرچیزی باید بدونید که درس فیزیک یکی از دروس بسیار مهم در رشته ی تجربی و ریاصی فیزیک میباشد که جزو دروس رتبه ساز کنکور محسوب میشود و یادگیری و شیوه صحیح خواندن درس فیزیک بسیار حائز اهمیت میباشد‌.

یک مدرس فیزیک باید مطمعن و آگاه به مسائل باشد‌.
یک مدرس فیزیک باید به تمام مطالب درسی کتاب مسلط باشد و در حل مسائل و آسان ترین روش تبحر داشته باشد تا دانش آموز با خیال آسوده هر سوالی از دبیر داشته باشد بپرسد و دبیر هم قادر به پاسخگویی باشد‌.

آگاهی نسبت به تکنیک و تاکتیک ها

دبیر فیزیک باید علاوه بر آگاهی در مورد حل مسائل، تکنیک های حل مسائل مختلف و تیپ های مختلف را بشناسد و آنها را به دانش آموز آموزش دهد. اینگونه سرعت عمل و یادگیری دانش آموزان بیش از پیش بهبود خواهد یافت. تکنیک و تاکتیک های مسائل مختلف در درس فیزیک بسیار بسیار مهم میباشد پس این نکته و این فاکتور برای یک دبیر فیزیک بسیار مهم میباشد‌.

قابلیت انتقال راحت مسائل به دانش آموزان

یکی از مهم ترین ویژگی ها قدرت انتقال علم و مطالب به دانش آموزان و نحوه برقراری ارتباط دانش آموز و دبیر میباشد. بسیار مهم است که یک دبیر گویا و راحت سخن بگوید و دانش آموز گفته های او را به راحتی و سریع متوجه شود و با شیوه ی تدریس استاد ارتباط برقرار کند و مطالب را سریع تر در ذهنش ذخیره کند.

رفتار و نگرش بی طرفانه

معلم نباید هیچ گونه تعصب و سوگیری نسبت به هیچ یک از شاگردان خودش داشته باشد. او نباید یک دانش‌آموز را از دیگری متمایز و جدا کند. او باید سعی کند با ارائه دلیل محکمی بر رفتار و نگرش بی طرفانه خود نسبت به همه شاگردانش، تمام تصورات طرفداری یا تضاد را کنار بگذارد.

سختکوش و مسئولیت پذیر

معلم فیزیک باید الگوی سخت کوشی و اخلاص باشد. او باید دانش آموزان خود را برای کسب ذوق یادگیری، انجام کار ایمن و نیز تقسیم مسئولیت ها برانگیزد.

علم را با موضوعات دیگر ادغام می کند

آموزش علوم با رویکردی میان رشته ای: یعنی معلم با استفاده از ریاضیات، فناوری، هنرهای زبان و مطالعات اجتماعی برای درک پدیده های فیزیک می تواند تجربیات یادگیری را غنی و دقیق کند.

تفکر علمی را تشویق می کند

معلمان فیزیک مؤثر، دانش آموزان را در درک رویدادهای طبیعی و ایده های علمی نهفته در آنها مشارکت می‌دهند. به عبارت دیگر، آنها فعالانه دانش‌آموزان را درگیر تعجب و کشف پدیده‌های علمی پیرامون خود و چگونگی وقوع آنها می‌کنند. آنها به دانش آموزان کمک می کنند تا سؤالات و فرضیه های اکتشافی برای توضیح چنین رویدادهایی ایجاد و آنها را تشویق می‌کنند تا توضیحات خود را بر اساس شواهد علمی آزمایش و اصلاح کنند.

معلمان همچنین باید اطمینان حاصل کنند که همه دانش آموزان در درک پدیده های علمی در کلاس های درس خود مشارکت دارند.

دبیر درس فیزیک

کلاس را از یکنواخت بودن خارج می کند

با توجه به آنچه تا این جا گفتیم، می توان نتیجه گرفت که معلمی که تدریس عمومی یا تدریس خصوصی فیزیک را انجام می دهد، باید بتواند با انجام کارهایی مثل پرسش و پاسخ، راه انداختن بحث های علمی در زمینه های مختلف مرتبط با فیزیک و غیره، کلاس را از یکنواخت بودن و مدرس محور بودن خارج کند و کاری کند که دانش آموزان حضور فعالی در کلاس داشته باشند و در بحث ها مشارکت کنند.

آگاهی از تمامی سرفصل ها

دبیر درس فیزیک باید نسبت به تمامی سرفصل های کتاب فیزیک آگاه باشد تا روند تدریس مباحث فیزیک سریع تر انجام شود و دانش آموز و دبیر به مشکل نخورند.

مدرس فیزیک باید پیگیر و مسئول باشد

یک دبیر درس فیزیک خوب پس از پایان کلاس دانش آموز را به حال خود رها نمی سازد و در مرحله اول از او تکالیفی ک تعیین کرده را میخواهد و بعد هم در دسترس میباشد که اگر دانش آموز به مشکل برخورد و سوالی داشت از او بپرسد و مشکلش را حل سازد‌. اخلاق حرفه ای از شروط بسیار مهم میباشد
درس فیزیک یک درس استدلالی و مفهومی میباشد و حل و یادگیری آن پروسه ای زمانبر میباشد که لازمه ی آن صبر و تحمل و کوشا بودن در این مسیر است بنابراین بسیار مهم است که دبیر با صبر و حوصله هر چندبار که دانش آموز متوجه مطلب نشد برای آن توضیح دهد تا زمانی که به طور کامل و دقیق آن مطلب را یادگرفته باشد.
مدرس فیزیک باید پر انرژی باشد و برای آموزش خلاقیت به خرج دهد و از تمام اجسام اطرافش به عنوان نمونه استفاده کند تا محیط کلاس را مفرح و جذاب کند و دانش آموز در طول کلاس خسته نشود.

علم فیزیک

آموزش روش تست زنی در کنار تشریحی

یک مدرس فیزیک خوب باید روش های تست زنی را به دانش آموزان آموزش دهد و آنقدر به آنها اعتماد بنفس لازم را بدهد که دانش آموز بتواند پس از آموزش از پس مسائل بر آمده و با تمرین و تکرار آن مسائل را یادبگیرد و دبیر نیز در این راه آنها را همراهی نماید.
شیوه های نوین تست زنی یکی از مهم ترین و حیاتی ترین قسمت های درس فیزیک میباشد پس نباید از آن غافل شد.

مدرس فیزیک باید از حذفیات کنکور مطلع باشد

دبیر فیزیک باید اطلاعات خودش را مرتبا آپدیت و بروزرسانی کند تا چیزی از قلم نیوفتد و کوچک ترین تغییر در کنکور سراسری را به دانش آموز کنکوری چ دیگر بچها اطلاع دهد.در بعضی مواقع سازمان سنجنش بعضی از مباحث درس هارا حذف مینماید و این کار یک امتیاز برای دانش آموزان کنکوری میباشد بنابراین مدرس فیزیک باید نسبت به این مسائل آگاه باشد و مباحث حذف شده را به دانش آموزانش اطلاع دهد تا بچها برای آن قسمت ها وقت نگذارند و دچار اتلاف وقت نشوند.
همونطور که میدانید وقت برای دانش آموزان مخصوصا کنکوری ها طلاست.

ارزشیابی و سنجش به موقع سطح دانش آموزان 🌠

مدرس فیزیک کنکور

در واقع، در یک کلاس فیزیک کنکور مدرس نباید تمام وقت را به توضیح مسائل فیزیک اختصاص دهد. بلکه لازم است در حل مسائل و تدریس آن ها گاهی اوقات چالش هایی را ایجاد کند تا مسئله ها به کمک دانش آموزان حل شوند. این کار چند مزیت عمده دارد:

  • با این روش ذهن دانش آموزان به طور غیر مستقیم فعال تر می شود و یا به نوعی ذهنشان باز تر می شود.
  • باعث می شود تمامی آن ها به درک کامل تری از موضوع اصلی برسند.
  • نقاط ضعفی که در ریشه آن موضوع دارند را پیدا می کنند و با تمرین آن را به نقطه قوتشان تبدیل می کنند.
  • این کار نمونه ای از ارزشیابی و سنجش است، و لازم نیست همیشه با امتحان ها و آزمون های مختلف سطح دانش آموزان را بسنجیم.
  • در این روش چون محدودیت فکری از لحاظ حل اشتباه مسائل وجود ندارد، آزادی بیان و همکاری بین دانش آموزان باعث ثبیت بهتر مفاهیم در ذهن آن ها می شود.

در همین راستا، تیم اومند با رعایت اصول این چنینی، برای درک بهتر فیزیک به کمک شما آمده است. پس برای یک تجربه جدید و پربار آماده شوید.  🚀

تیم حرفه ای دپارتمان اومندی متشکل از مشاورین و مدرسین بسیار برجسته در زمینه های مختلف درسی و آموزشی میباشد و آماده ی خدمات رسانی به شما عزیزان میباشد.
تیم پشتیبانی اومند همه روزه با بچهای اومندی عزیز در ارتباط میباشند و پیگیر تمام کارها و تکالیف آنها میباشند تا همه چیز در وقت و زمان مقرر خودش انجام شود.
آینده ای روشن برای تو است اگر بخواهی
پاینده و بنفش باشید💜