مقالات

مدرس فیزیک چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

مدرس درس فیزیک

سلام و عرض ادب خدمت اومندی های عزیز

امروز میخوایم مفصل در مورد فاکتورهایی که یک دبیر درس فیزیک باید دارا باشد باهم صحبت کنیم و آگاه تر بشیم.
قبل از هرچیزی باید بدونید که درس فیزیک یکی از دروس بسیار مهم در رشته ی تجربی و ریاصی فیزیک میباشد که جزو دروس رتبه ساز کنکور محسوب میشود و یادگیری و شیوه صحیح خواندن درس فیزیک بسیار حائز اهمیت میباشد‌.

یک مدرس فیزیک باید مطمعن و آگاه به مسائل باشد‌.
یک مدرس فیزیک باید به تمام مطالب درسی کتاب مسلط باشد و در حل مسائل و آسان ترین روش تبحر داشته باشد تا دانش آموز با خیال آسوده هر سوالی از دبیر داشته باشد بپرسد و دبیر هم قادر به پاسخگویی باشد‌.

آگاهی نسبت به تکنیک و تاکتیک ها

دبیر فیزیک باید علاوه بر آگاهی در مورد حل مسائل، تکنیک های حل مسائل مختلف و تیپ های مختلف را بشناسد و آنها را به دانش آموز آموزش دهد. اینگونه سرعت عمل و یادگیری دانش آموزان بیش از پیش بهبود خواهد یافت. تکنیک و تاکتیک های مسائل مختلف در درس فیزیک بسیار بسیار مهم میباشد پس این نکته و این فاکتور برای یک دبیر فیزیک بسیار مهم میباشد‌.

قابلیت انتقال راحت مسائل به دانش آموزان

یکی از مهم ترین ویژگی ها قدرت انتقال علم و مطالب به دانش آموزان و نحوه برقراری ارتباط دانش آموز و دبیر میباشد. بسیار مهم است که یک دبیر گویا و راحت سخن بگوید و دانش آموز گفته های او را به راحتی و سریع متوجه شود و با شیوه ی تدریس استاد ارتباط برقرار کند و مطالب را سریع تر در ذهنش ذخیره کند.

آگاهی از تمامی سرفصل ها

دبیر درس فیزیک باید نسبت به تمامی سرفصل های کتاب فیزیک آگاه باشد تا روند تدریس مباحث فیزیک سریع تر انجام شود و دانش آموز و دبیر به مشکل نخورند.

مدرس فیزیک باید پیگیر و مسئول باشد

یک دبیر درس فیزیک خوب پس از پایان کلاس دانش آموز را به حال خود رها نمی سازد و در مرحله اول از او تکالیفی ک تعیین کرده را میخواهد و بعد هم در دسترس میباشد که اگر دانش آموز به مشکل برخورد و سوالی داشت از او بپرسد و مشکلش را حل سازد‌. اخلاق حرفه ای از شروط بسیار مهم میباشد
درس فیزیک یک درس استدلالی و مفهومی میباشد و حل و یادگیری آن پروسه ای زمانبر میباشد که لازمه ی آن صبر و تحمل و کوشا بودن در این مسیر است بنابراین بسیار مهم است که دبیر با صبر و حوصله هر چندبار که دانش آموز متوجه مطلب نشد برای آن توضیح دهد تا زمانی که به طور کامل و دقیق آن مطلب را یادگرفته باشد.
مدرس فیزیک باید پر انرژی باشد و برای آموزش خلاقیت به خرج دهد و از تمام اجسام اطرافش به عنوان نمونه استفاده کند تا محیط کلاس را مفرح و جذاب کند و دانش آموز در طول کلاس خسته نشود.

آموزش روش تست زنی در کنار تشریحی

یک مدرس فیزیک خوب باید روش های تست زنی را به دانش آموزان آموزش دهد و آنقدر به آنها اعتماد بنفس لازم را بدهد که دانش آموز بتواند پس از آموزش از پس مسائل بر آمده و با تمرین و تکرار آن مسائل را یادبگیرد و دبیر نیز در این راه آنها را همراهی نماید.
شیوه های نوین تست زنی یکی از مهم ترین و حیاتی ترین قسمت های درس فیزیک میباشد پس نباید از آن غافل شد.

مدرس فیزیک باید از حذفیات کنکور مطلع باشد

دبیر فیزیک باید اطلاعات خودش را مرتبا آپدیت و بروزرسانی کند تا چیزی از قلم نیوفتد و کوچک ترین تغییر در کنکور سراسری را به دانش آموز کنکوری چ دیگر بچها اطلاع دهد.در بعضی مواقع سازمان سنجنش بعضی از مباحث درس هارا حذف مینماید و این کار یک امتیاز برای دانش آموزان کنکوری میباشد بنابراین مدرس فیزیک باید نسبت به این مسائل آگاه باشد و مباحث حذف شده را به دانش آموزانش اطلاع دهد تا بچها برای آن قسمت ها وقت نگذارند و دچار اتلاف وقت نشوند.
همونطور که میدانید وقت برای دانش آموزان مخصوصا کنکوری ها طلاست.

علم فیزیک

تیم حرفه ای دپارتمان اومندی متشکل از مشاورین و مدرسین بسیار برجسته در زمینه های مختلف درسی و آموزشی میباشد و آماده ی خدمات رسانی به شما عزیزان میباشد.
تیم پشتیبانی اومند همه روزه با بچهای اومندی عزیز در ارتباط میباشند و پیگیر تمام کارها و تکالیف آنها میباشند تا همه چیز در وقت و زمان مقرر خودش انجام شود.
آینده ای روشن برای تو است اگر بخواهی
پاینده و بنفش باشید💜

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.