مقالات

قدم های باقیمانده تا کنکور انسانی ۱۴۰۱

جمع بندی کنکور انسانی

یکی از حساس ترین برهه ها در برنامه ریزی کنکور انسانی یک ماه مانده به کنکور است. در این زمان ممکن است استرس کاربران کنکور انسانی به دلیل نزدیک شدن به کنکور افزایش یابد و از طرفی در این دوران باید یک برنامه‌ریزی دقیق صورت گیرد تا دانش آموز بتواند همه کارهای لازم برای آمادگی کنکور و جمع بندی کنکور انسانی را به اتمام برساند. پس مدیریت این دو مورد در کنار هم، برنامه ریزی و عزم قوی می طلبد.

در درجه اول شناخت دقیق قدم های باقی مانده و در درجه دوم شیوه درست عمل کردن به ان ها میتواند باعث ثمر دادن تلاش های شما شود. حالا می خواهیم بدانیم که مهمترین و اصلی ترین کار هایی که یک داوطلب کنکور انسانی در ماه پایانی کنکور باید انجام دهد چیست. آیا این کارها مانند ماه ها و هفته های قبل فقط شامل برنامه ریزی برای تست زنی دروس و مرور دروس هستند؟ مسلما نمیتواند چنین باشد!

جمع بندی مهم ترین و اصلی ترین قدم در دوران انتهایی کنکور است. در این دوران شما باید ارتقاء نقاط ضعف خود را به حداکثر برسانید و همچنین نقاط قوت خود را با تمرین و مرور حفظ کنید. درنهایت باید بصورت مداوم شرایط کنکور را برای خود شبیه سازی کنید تا بتوانید با چالش هایتان در جلسه کنکور اشنا شوید و برای انها راهکار مناسب پیدا کنید. در ادامه مهم ترین نکات و مولفه های جمع بندی در یکماه پایانی برای شما اومندی عزیز بیان خواهد شد. 📚💫

جمع بندی کنکور انسانی در دروس اختصاصی و عمومی

در این زمان شما باید با توجه به شیوه مطالعه مناسب به خودتان در هر درس، مرور مباحث مربوط به هر درس را مرتباً در برنامه خود بگنجانید. در این زمان تست هایی که شما از دروس حل می کنید باید تست های کنکور باشند! برای تسلط بیشتر می توانید از تست های تالیفی که تطابق زیادی با تست های کنکور دارند نیز استفاده کنید؛ اما توصیه می‌شود که در این دوران تمرکز  خود را بر تست های کنکور بگذارید تا کاملاً به شیوه طرح سوالات کنکوری عادت کنید. این کار مهم ترین جزء برنامه ریزی کنکور انسانی شماست و نقش مهمی در آماده شدن شما برای حل تست های جلسه کنکور دارد.

حتما تمام تست هایی که حل میکنید را به دقت تحلیل کنید. نکات جدید پاسخ های تشریحی و همچنین اشتباهات خود را در حل سوالات یادداشت کنید و در فواصل معین آنها را مرور کنید تا خطاها و بی دقتی های شما در جلسه کنکور به حداقل برسد.

اکثر دانش آموزان خطاهای ناشی از کم توجهی یا همان بی دقتی به صورت سوال و شرایط سوال را یادداشت نمی‌کنند و گمان میکنند که در موارد بعد این خطاها انجام نخواهد شد!  اما باید بدانید که اگر این موارد را یادداشت نکنید، احتمال تکرار چند باره آنها وجود دارد؛ بویژه در شرایط آزمون دادن که اغلب داوطلبان  مقداری استرس نیز دارند و این موضوع ممکن است باعث کاهش تمرکز آنها شود.

جمع بندی کنکور انسانی

تمرین مهارت های خاص کنکوری

مهارت های خاص کنکور مانند مدیریت زمان، سرعت تست زنی، شیوه تحلیل ازمون ها، نحوه یادداشت برداری از تحلیل آزمون ها و مرور انها در فواصل معین و … نقش اصلی را در پیاده کردن دانش شما در جلسه کنکور دارند. به منظور تمرین و تکمیل این مهارت ها شما باید هر چند روز یکبار (معمولا سه روز یکبار اما زمان دقیق این آزمون ها بستگی به شرایط و برنامه شما دارد.)  آزمونی مشابه آزمون کنکور را انجام دهید. در این آزمون ها هم میتوانید به بهترین شیوه مهارت های کنکوری خود را محک بزنید و هم این مهارت ها را تمرین کنید.

در تحلیل این آزمون ها  یادداشت برداری های شما و دفتر خلاصه نویسی تان تکمیل خواهد شد و مرور این یادداشت ها در فواصل منظم بسیار اهمیت دارد.

همچنین در این بازه باید تصمیم نهایی را درباره حذف بعضی از مباحث دروستان بگیرید؛ البته زیر نظر مشاورتان. در نظر داشته باشید که هرگز نباید از روی هیجان و بدون مشورت با مشاور و مدرستان اقدام به حذف بعضی از مباحث کنید!

جمع بندی کنکور انسانی

افسار مسائل روانشناختی­تان را در دست بگیرید!

در این مرحله (بازه یکماهه تا کنکور) شاید اولین اقدام لازم، مدیریت مسائل روانشناختیتان  مانند استرس باشد. اضطراب کنترل نشده میتواند مانع از عملکرد صحیح ذهن شما در هنگام درس خواندن، مرور، تست زدن، آزمون دادن یا حتی تحلیل ازمون در دوران جمع بندی کنکور انسانی شود.

دیگر مشکلات روانشناختی رایجی که ممکن است در این زمان به سراغ شما بیاید کاهش انگیزه، کاهش اعتماد به نفس به دلایلی مانند  بی دقتی یا کاهش تراز در آزمون،  مقایسه با دوستان و اطرافیان و … است.  به یاد داشته باشید که این یک ماه  فرصت نهایی شما برای تلاش کردن است.  پس هدف خود را همواره در نظر داشته باشید،  تلاش هایتان را به یاد آورید و برای بی ‌نتیجه نماندن زحماتتان یک ماه دیگر نیز تلاش کنید!

همچنین بدانید که افراد منحصر به فرد هستند پس جزئیات مسیر موفقیت دانش آموزان کنکوری بسیار با یکدیگر متفاوت است. از این رو مقایسه خود با دیگران امری غیر علمی است. صرفا و صرفا بر هدف و مسیر خود تمرکز کنید زیرا تقلید هیجانی از دیگران در این زمان، بشدت اسیب زاست.

به دلیل مشکلات روانشناختی که برای بسیاری از دانش آموزان کنکوری وجود دارد،  در دپارتمان مشاوره کنکورهای اومند همواره روانشناس تحصیلی در تیم مشاوره کنکور انسانی حضور دارد. شما میتوانید با تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید و از کارشناس بخواهید تا در زمینه ارتباط با روانشناس تحصیلی باشگاه شما را راهنمایی کند.

اومند در همه لحظات حساس تحصیلی و شغلی در کنار کاربران خود خواهد ماند و برای تک تک کنکوری های ۱۴۰۱ نیز آرزوی موفقیت دارد. 💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *