دسته‌بندی نشده, مقالات

اهمیت آموزش فن بیان از کودکی

تاثیر اموزش فن بیان برای کودکان

همانطور که میدانید حرف زدن اولین راه ارتباط برقرار کردن با دیگران است و امروزه اهمیت این موضوع چند برابر شده است. چون شرایط اینگونه ایجاب میکند که افراد برای داشتن تعاملی بهتر بتوانند گفت و گوی قوی تری داشته باشند و حتی از سایرین متمایز شوند و قطعا هر فرد با حرف زدن تا حدود زیادی سطح شعور و فرهنگ خود را نشان میدهد.

امروزه خانواده ها از سنین خیلی پایین خواهان تقویت این هنر در کودکانشان میباشند که این واقعا قابل ستایش است؛ زیرا که توانایی صحبت و جرات بیان نظرات در جمع و  موقعیت های خاص شروع شکل گیری کودک میباشد.

نکته مثبت تقویت فن بیان برای کودکان امروزی میزان توجه خانواده و حتی اطرافیان به آن ها می باشد که باعث میشود کمتر در پی اثبات خود برای جدی گرفته شدن باشند.در صورتی که در گذشته به این موضوعات و حتی به کودک توجه چندانی نمیشد وقطعا فرد در بزرگسالی تاثیرات منفی اینگونه مسائل را به وضوح درزندگی خود حس میکند و یکی از سخت ترین کارها همانطور که میدانید ترک عادات اشتباه است. ولی میدانیم که با هر سختی باز هم کار نشد ندارد .با کمی باور به خودو پشتکار همه چیز که نه ولی چیزهای زیادی قابل حل هستند.

فن بیان در کودکان

همانطور که امروزه مشاهده میکنید سطح هوشی و توانایی کودکان در هر زمینه ای بیشتر شده و بهای بیشری به انها داده میشود. با توجه به کمتر شدن تعداد فرزندان در خانواده ها و تعامل ان ها با افراد بزرگسال بیشتری، این مقوله کاملا منطقیست و شاید همین باعث امید به فردای بهتر باشد ،چون قطعا اینده به دست ادم های با سواد و اگاه تری خواهد افتاد.

درسته که کودکان ذهن بازتری برای یادگیری دارند اما جدا از توانایی های خود شخص ،حمایت و تاثیر خانواده و اطرافیان قطعا کم اهمیت نیست و صد البته که خانواده در مقابل انتظاری که از قرزندش دارد باید مسئولیت هایی را هم پذیرا باشد.

 • وقت گذاشتن برای کودک
 • بازی کردن با او
 • داستان گفتن
 • معرفی ویژگی افراد مختلف هم ظاهری هم باطنی
 • یاد دادن کلمات متفاوت و جدید
 • قرار دادن کودک در موقعیت های سالم اجتماعی
 • کودک را به چشم یک هم صحبت کامل دیدن
 • توضیح دادن راجب قرار گرفتن در موقیت های خاص و گوناگون
 • پرسیدن سوالاتی که نیاز به جواب های طولانی دارند
 • اجازه اشتباه کردن  دادن به کودک
 • اجازه حل مسئله به کودک
 • حمایت از او در جمع
 • قدرت مقاومت و دفاع دادن به ان

و خیلی چیزهای دیگر باعث میشود شما فردی را پرورش دهید که همیشه حرف درستی برای گفتن داشته باشد و حتی بقیه هم خواستار نظرات او باشند.

همه میدانیم که شکل دادن یک شخصیت مستقل و قابل احترام سخت است و در مقابلش تبدبل شدن به یک فرد بله قربان گو کار خیلی راحت تری میتواند باشد. درسته کار راحتی نیست ولی از والدین امروزی انتظار میرود به دنبال آسیب هایی که از اموزشات و تربیت های نادرست متحمل شده اند، شیوه بهتری را برای رشد فرزند خود در نظر بگیرد.چون کاملا واضح است که مهارتی مثل فن بیان تا حدود خیلی زیادی ربطی به ژنتیک ندارد و باید کسب شود.

فن بیان از کودکی

به قول ژان راسین:

“همه میتوانند سخن بگوینداما سخن خوب گفتن تعلیم و استعداد و تمرین می خواهد.”

و در نهایت معنی اصلی فن بیان : یعنی کودک شما بتواند به خوبی و بدون استرس در مقابل جمعیت صحبت کند.

مراحلی که برای اموزش والدین به کودکان گفته شد همگی از تاثیر بالایی برخوردارند اما از تاثیر کلاس های فن بیان که امروزه خیلی هم سروصدا کرده است، نباید غافل شد. اما باید در انتخاب موسسه و دوره مناسب حسابی دقت شود تا تاثیر معکوس نداشته باشد.

یک سیستم اموزشی خوب شامل پکیجی از اموزش هایی راجب اعتماد به نفس ، نشان دادن شکل های مختلفی از واژه ها، قرار دادن کودک در شرایط مناسب برای برقراری ارتباط با  افراد هم سطح خودش، پیگیری های مداوم و بجا،دادن تمرین و برنامه های تفریحی اموزشی مهیج به کودک،و رعایت استاندارد حتی در موارد جزئی باشد که یک موسسه را تبدیل به جایی قابل اعتماد و  جذاب کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.