مقالات

یک بار برای همیشه تفاوت آزمون تافل و آیلتس را بدانید!

تفاوت آزمون تافل و آیلتس

تقریباً همه افرادی که به دنبال آموزش زبان انگلیسی هستند، می دانند که دو آزمون تافل و آیلتس جز قدیمی ترین و معتبرترین آزمون هایی هستند که برای انواع مهاجرت تحصیلی، کاری و … کاربرد دارند.

اما در این میان آنچه که ذهن اکثر زبان آموزانی که دوره های حضوری یا آموزش آنلاین زبان انگلیسی را گذرانده اند به خود مشغول کرده است، این است که این دو آزمون چه تفاوتی با یکدیگر دارند و کدام یک از این دو به درد هدف آن ها از مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان می خورد؟

بنابراین از شما دعوت می کنیم که تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا به طور کامل به شما توضیح دهیم که دو آزمون تافل و آیلتس که به سنجش مهارت های شما در زبان انگلیسی می پردازند، چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

آشنایی با دو آزمون معتبر تافل و آیلتس

همان طور که می دانید کسب نمره قبولی بالا در این آزمون ها به عنوان یک مزیت و نقطه قوت برای مهاجرت شما به کشورهای خارجی است. بنابراین لازم است که شما به خوبی با تفاوت های دو آزمون تافل و آیلتس آشنا شوید تا بتوانید برای قبولی در آن ها برنامه ریزی کنید.

اما پیش از این که به سراغ بیان تفاوت های این دو آزمون برویم، بهتر است که شما ابتدا به طور خلاصه با تعریف آن ها آشنا شوید.

آزمون آیلتس

این آزمون که هر ۴ مهارت شما در زبان انگلیسی یعنی ریدینگ، اسپیکینگ، رایتینگ و لیسنینگ را محک می زند، دو نوع آکادمیک و جنرال دارد که نوع آکادمیک آن برای مهاجرت تحصیلی و نوع جنرال آن برای مهاجران غیر تحصیلی کاربرد دارد. ضمناً زبان آموزان می توانند در امتحان کتبی یا اینترنتی آزمون آیلتس به مدت ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه شرکت کنند و اگر نمره بالای ۶ به دست بیاورند، مسیر مهاجرت خود را هموارتر کنند.

آزمون آیلتس

اگر می خواهید بدانید که چگونه زبان انگلیسی را برای آزمون آیلتس بخوانید، کافیست که از طریق لینک مربوطه اقدام کنید و این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

آزمون تافل

آزمون تافل یک آزمون تمام قد آکادمیک و دانشگاهی است که باز هم هر ۴ مهارت زبان انگلیسی زبان آموزان را مورد سنجش قرار می دهد و برای مهاجرت شغلی و تحصیلی کاربرد دارد. این آزمون در ایران به شکل اینترنتی برگزار شده و ۳ ساعت و نیم هم زمان پاسخگویی دارد.

آزمون تافل

برای اطلاع از نحوه مطالعه زبان انگلیسی برای قبولی در آزمون تافل، این مقاله را از طریق لینک آن مطالعه کنید.

تفاوت های شاخص آزمون تافل و آیلتس

دو آزمون تافل و آیلتس در مدل سنجش مهارت های ۴ گانه زبان انگلیسی تفاوت های شاخصی با یکدیگر دارند که در این قسمت، آن ها را مو به مو بررسی می کنیم.

تفاوت در بخش Speaking

در بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس، شما به جای صبحت کردن در میکروفون با یک ممتحن رو به رو خواهید بود که سوالات اسپیکینگ را به سه بخش تقسیم می کند و از شما می پرسد و صدایتان را هم ضبط می کند. شما در بخش اول باید به سوالاتی در خصوص محل زندگی، خانواده و رشته تحصیلی خود پاسخ دهید. سپس در بخش دوم یک کارت با موضوعی خاص به شما داده می شود که شما ۱ دقیقه برای فکر کردن به موضوع و سوالات آن و ۲ دقیقه برای صحبت کردن درباره آن فرصت دارید. در نهایت در بخش سوم آزمون آیلتس هم سوالاتی درباره همان کارت موضوعی از شما پرسیده می شود.

اما شرایط در آزمون تافل کمی متفاوت است! بخش اسپیکینگ آزمون تافل شامل ۶ بخش است و ۲۰ دقیقه هم زمان دارد. این آزمون دارای ۲ بخش Independent است که درباره موضوعات روزمره از شما سوال می پرسد. اما در ۴ بخش دیگر آن مهارت یکپارچه صحبت کردن شما مورد بررسی قرار می گیرد. یعنی چه؟ یعنی شما یا باید به صدایی ضبط شده گوش دهید یا باید متنی را بخوانید و بعد پاسختان را بیان نمایید. لازم است بدانید که برای پاسخگویی به هر بخش، به شما چند ثانیه زمان می دهند تا ابتدا پاسخ را در ذهنتان حلاجی کنید و بعد آن را مطرح نمایید.

تفاوت در بخش Listening

این بخش در آزمون آیلتس شامل ۴ قسمت ۱۰ سواله است که درباره موضوعاتی از قبیل مسائل روزمره تحصیلی و آموزشی، سوالاتی در قالب چند گزینه ای، جای خالی، تکمیل جمله و … از شما می پرسد. شما برای سنجش مهارت لیسنینگ زبان خود در این آزمون ۴۰ دقیقه زمان دارید که ۱۰ دقیقه آخر آن به وارد کردن پاسخ ها در پاسخنامه اختصاص دارد. در ضمن برای موفقیت در این بخش در آزمون آیلتس بهتر است که بر لهجه های گوناگون زبان انگلیسی مسلط باشید.

ولی فرق لیسنینگ آزمون آیلتس و تافل در این است که شما در بخش لیسنینگ آزمون تافل باید ابتدا به ۴ تا ۶ فایل صوتی که به شکل مکالمه ای و سخنرانی پخش می شود، گوش کنید و از آن ها نت بردارید و بعد بر اساس آنچه شنیده و یادداشت کرده اید به سوالات پاسخ دهید تا مشخص شود که شما تا چه اندازه در فهم موضوع، احساسات و انگیزه های گوینده توانمند بوده اید. ضمناً مهلت شما برای پاسخگویی به سوالات این بخش در آزمون تافل ۱ ساعت است.

تفاوت در بخش Writing

بخش رایتینگ در هر دو آزمون شامل ۲ قسمت است، با این تفاوت که شما در بخش اول رایتینگ در آزمون آیلتس باید در مدت ۲۰ دقیقه مقاله ای در خصوص توصیف یک نمودار، جدول یا دیاگرام بنویسید و در بخش دوم آن باید در مدت ۴۰ دقیقه، مقاله ای ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه ای از استدلال یا نقطه نظرتان در باب یک موضوع بنویسید. اما در بخش رایتینگ آزمون تافل، مقاله نویسی پا برجا است، ولی نحوه اجرای آن کمی فرق می کند. در واقع شما در بخش اول آن باید ابتدا یک متن کوتاه را مطالعه کنید و بعد هم به یک سخنرانی درباره همان متن گوش دهید. تازه بعد از انجام این کارها می توانید مقاله ای ۳۰۰ تا ۳۵۰ کلمه ای درباره سوالی که در مورد آن موضوع پرسیده می شود، بنویسید. در بخش دوم چطور؟ شما در قسمت دوم باید بتوانید مقاله ای کوتاه را در ۵۰ دقیقه حاضر کنید و ارائه دهید.

تفاوت در بخش Reading

همان طور که حتماً می دانید این بخش در هر دو آزمون به منظور سنجش درک شما از متون مختلف انجام می شود. این بخش در آزمون آیلتس دارای ۴۰ سوال در ۳ متن است که قصد دارد به ارزیابی میزان درک شما از جزئیات، مضامین اصلی، استدلال های منطقی و شناخت نقطه نظرات و اهداف نویسنده بپردازد. به همین منظور سوالاتی در قالب پاسخ کوتاه، چند گزینه ای، جای خالی، صحیح و غلط و … برای بخش ریدینگ این آزمون طرح می شود.

اما این بخش در آزمون تافل به ۳ تا ۵ قسمت یا متن تقسیم بندی می شود که جمعاً ۱۲ تا ۱۴ سوال چند گزینه ای دارد. آنچه که درباره بخش ریدینگ آزمون تافل اهمیت دارد این است که ممکن است سوالات شما درباره تعریف یک کلمه، تشخیص یک ایده یا پیدا کردن یک جمله غلط باشد.

البته تفاوت های آزمون آیلتس و تافل به همین جا ختم نمی شود، بلکه از دیگر تفاوت های این دو آزمون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. عموماً زبان آموزانی که بعد از گذراندن دوره های آموزش زبان انگلیسی در آزمون تافل شرکت می کنند باید زبان انگلیسی را فقط با قواعد آمریکا یا انگلیس پیش ببرند، اما در آزمون آیلتس، یا این سخت گیری وجود ندارد یا به این شدت نیست.
  2. بیشتر سوالات تافل چند گزینه ای هستند، اما سوالات آیلتس تنوع بیشتری دارند.
  3. عمدتاً سوالات آزمون آیلتس حول و حوش موضوعات عمومی مطرح می شود ولی اکثر مواقع محتوای مورد سنجش در آزمون تافل از نوع آکادمیک است.
  4. نمره آزمون آیلتس جمع کلی مهارت افراد در بخش های مختلف زبان انگلیسی است و از ۰ تا ۹ محاسبه می شود، اما در آزمون تافل علاوه بر این که نمره دهی بر اساس جمع نمره کلیه مهارت های زبان آموز انجام می شود، این امکان هم وجود دارد که نمره افراد در هر بخش از زبان عمومی به صورت مجزا نیز بررسی شود.
تفاوت آزمون تافل و آیلتس

چگونه در آزمون تافل و آیلتس زبان انگلیسی موفق شویم؟

فارغ از بحث تفاوت دو آزمون تافل و آیلتس زبان انگلیسی، شما زمانی می توانید در این دو آزمون موفق عمل کنید که صفر تا صد این زبان را به شکل اصولی و شخصی سازی شده یاد گرفته باشید.

از این رو باشگاه اومند با همراهی اساتیدی کاربلد اقدام به برگزاری کلاس های آنلاین زبان انگلیسی به شیوه کاربر محور نموده است تا دیگر هیچ زبان آموزی نگران قبولی با نمره بالا در آزمون های معتبر زبان انگلیسی مثل تافل و آیلتس نباشد! به علاوه در کلاس های آموزش آنلاین زبان انگلیسی چیزی به نام پکیج آفلاین معنا ندارد و همه کاربران هر جلسه به صورت مستقیم و آنلاین با استاد خود در ارتباط هستند.

پس برای اومندی شدن همین الان با شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید یا فرم مشخصات را از طریق این لینک تکمیل کنید تا کارشناساسان ما با شما تماس بگیرند.

با اومند بنفش ترین موفقیت ها از آن توست!💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *