مقالات

ترس از دروس تخصصی کنکور ریاضی

ترس از دروس تخصصی کنکور ریاضی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که گاهی به خاطر سختی دروس تخصصی رشته ریاضی و دیواری که از ترس از آن ها دور خودتان کشیده اید، برای خواندن آن ها بهانه های مختلفی آورده باشید و از آن ها فرار کرده باشید.

اما به نظر شما بین فرار از مطالعه دروس تخصصی رشته ریاضی و برنامه ریزی کنکور ریاضی کدام یک منطقی تر است و راه موفقیت شما در کنکور از کدام یک از این دو مسیر عبور می کند؟ قطعاً برنامه ریزی؛ چرا که وقتی شما برنامه اصولی برای خواندن ریاضی، فیزیک و شیمی داشته باشید، نیازی نیست که برای مطالعه آن ها عجله کنید، بلکه می توانید آرام آرام اشکالات خودتان را شناسایی کنید و آن ها را برطرف کنید. به قول معروف رهرو آن نیست که گهی تند و گهی خسته رود، رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.✨

اگر به جای فرار از این درس ها، آن ها را به صورت اصولی مطالعه کنید روزی چشم باز میکنید و ببینید که نه تنها دیگر از این درس ها وحشتی ندارید، بلکه به آن ها علاقه مند شده اید و اتفاقا دروس تخصصی ریاضی به نقاط قوت شما تبدیل شده اند.😉

با ۵ روش طلایی سه درس ریاضی، فیزیک و شیمی را ملکه ذهنتان کنید

دروس تخصصی کنکور

همان طور که می دانید دروس تخصصی این رشته در کنکور شامل ریاضی، فیزیک و شیمی هستند که هر سه جز دروس محاسباتی به حساب می آیند که وجود همین محاسبات یکی از دلایل ترس و فرار دانش آموزان از این دروس است.

هر سه این دروس تخصصی، دروسی هستند که به جای حفظ کردن باید درک شوند، یعنی مثلاً در درسی مثل فیزیک تا نتوانید مفهوم یک فرمول و مسئله را بفهمید، نمی توانید آن را حل کنید. یا در درسی مثل شیمی تا خودتان آزمایشی را انجام ندهید و نتیجه آن را بررسی نکنید، نمی توانید آن را در ذهنتان حک کنید. پس به چند توصیه ما گوش کنید تا دیگر غولی از آن ها در ذهنتان نسازید.

● روش حل مسائل را درک کنید

به جای این که راه حل یک مسئله و فرمول مربوط به آن را حفظ کنید، به دنبال چرایی و درک مفهوم آن باشید. مثلاً در درسی مثل فیزیک می توانید بر اساس اطلاعات موجود در صورت مسئله برای آن شکل بکشید و بعد سعی کنید فرمول و راه حل مربوط به آن را پیدا کنید. این کار باعث می شود درک فیزیک برای شما ساده تر شود.

● قبل از شروع کلاس پیش خوانی داشته باشید

وقتی شما این دروس تخصصی را پیش از شرکت در کلاس مدرسه یا کلاس های کنکوری مطالعه کنید و تا حدودی با مطالب آن ها آشنا شوید، می توانید در کلاس فعال تر باشید و آن درس را بهتر متوجه شوید و در ذهن بسپارید.

البته فراموش نکنید که قرار نیست صفر تا صد مبحث درسی را پیش از کلاس به طور کامل مطالعه کنید، بلکه فقط قرار است گریزی به مطالب داشته باشید تا وقتی معلم آن را تدریس می کنید، مفاهیم برای شما ملموس تر باشند.

● زیاد سوال بپرسید

همیشه دانش آموزان کنجکاوتر موفق تر هستند. بنابراین علاوه بر این که باید هر سوالی به ذهنتان رسید و یا در آن اشکال داشتید از معلم یا استاد خود بپرسید، باید در هنگام مطالعه هر بخش از دروس ریاضی، فیزیک و شیمی از خودتان بپرسید که “این یعنی چه؟” و به علت مطرح شدن سوال فکر کنید.

● کیفیت مطالعه مهم است نه کمیت آن

یکی از اصولی ترین روش های درس خواندن که باعث می شود علاوه بر یادگیری بهتر، علاقه شما هم به آن درس بیشتر شود، این است که به کیفیت مطالعه اهمیت دهید. یعنی به جای این که ساعت ها خودتان را در اتاق زندانی کنید و به اصطلاح درس بخوانید، اما نتیجه ای که باید نگیرید، سعی کنید نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید تا بازدهی مطالعه تان افزایش پیدا کند.

کمک گرفتن از شخصی که در امر مشاوره کنکور ریاضی متخصص است، می تواند شما را در شناسایی نقاط ضعف و قوتتان راهنمایی کند و بالطبع کیفیت مطالعه تان را افزایش دهد.

● گاهی مطالعه را به صورت گروهی و همراه با دوستانتان انجام دهید

حتماً این ضرب المثل را شنیده اید که می گوید “هر سری یک عقلی دارد.” شما وقتی حل مسائل ریاضی، فیزیک و شیمی را به صورت گروهی و همراه با دوستانتان انجام می دهید، می توانید به بحث و تبادل نظر بپردازید و مسئله را برای خودتان شفاف تر کنید تا در نهایت به جواب نهایی برسید.

البته طبیعی است که گاهی در دایره دوستان همه کاری انجام می شود، به جز درس خواندن.😄 ولی اگر دوست دارید که به موفقیت برسید، حداقل نیمی از وقت حضور در کنار دوستانتان را به درس خواندن اختصاص دهید و کمتر شیطنت کنید.😉

جهت آشنایی با ویژگی های بهترین مشاور کنکور ریاضی بر روی لینک این مقاله بزنید و آن را مطالعه کنید.

موفقیت در کنکور ریاضی

چگونه نسبت به دروس تخصصی استرس و اضطراب نداشته باشیم؟

برای شکست دادن این استرس باید به طور محکم و جدی از یکسری از اصول پیروی کنید. آیا تا به حال فکر کرده اید این احساسات ریشه در چه عواملی دارند؟ یا چه چیز باعث می شود اضطراب در ما پدیدار شود؟ در حقیقت، اگر بخواهیم به شکل منطقی با این موضوع برخورد کنیم باید در نحوه برنامه ریزی‌مان برای کنکور ریاضی بیش از پیش دقت کنیم. زمانی که ما مدیریت زمان را به خوبی بلد نباشیم، نحوه مطالعه صحیح را ندانیم، از استراحت کردن پرهیز کنیم و… ناخوداگاه این احساسات در ما به وجود می آیند.

 حال که دلیل استرستان را پیدا کرده اید، بهتر است با آن به شکل دوستانه برخورد کنید نه اینکه سرکوبش کنید. شما می توانید با اعتدال و میانه روی در برنامه ریزیتان طوری درس بخوانید که با کمیت مناسب(ساعت مطالعه) از حداکثر کیفیت بهره ببرید. برای مثال تصور کنید که قرار است در یک آزمون جامع شرکت کنید، اما زمانی که تمام وقتتان را صرف یادگیری یک موضوع می کنید، و از سایر بخش ها غافل می مانید در نهایت با کوله باری از درس های خوانده نشده مواجه می شوید. در این شرایط بروز عواطفی مثل استرس و اضطراب طبیعی  است، ولی شما می توانید با آگاهی که در این مسئله دارید کنترل کامل آن را در دست بگیرید.  🌠

استرس کنکور ریاضی

مسیر موفقیت در کنکور ریاضی از کجا می گذرد؟

همه روش هایی که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم باعث می شوند که به مرور ترس شما از دروس تخصصی کنکور ریاضی بریزد و در نتیجه آن ها را بهتر یاد بگیرید.

اما اگر دلتان می خواهد ضمانتی بی بروبرگرد برای موفقیت در کنکور ریاضی داشته باشید و دیگر هیچ ترسی از این دروس نداشته باشید، کافیست که در کنار تلاشتان به باشگاه اومند که معتبرترین مرجع آموزش آنلاین در کشور است اعتماد کنید.

چرا این را با اطمینان می گوییم؟ زیرا شما با ثبت نام در کلاس های برنامه ریزی و مشاوره کنکور ریاضی این باشگاه می توانید به صورت آنلاین با مشاورین متخصص ما در ارتباط باشید تا ما علاوه بر این که برنامه ای شخصی سازی شده در اختیار شما قرار می دهیم، بتوانیم نقاط ضعف و قوت شما را مورد بررسی قرار دهیم و آن را در پرونده ای که برای شخص شما تشکیل شده درج کنیم تا روند پیشرفت شما به طور دائمی و منظم مورد بررسی قرار بگیرد.

پس برای رهایی از ترس هایتان و بهره مندی از پشتیبانی همه جانبه ما همین حالا با شماره تلفن باشگاه اومند تماس بگیرید و یا فرم مشخصات را از طریق این قسمت تکمیل نمایید تا کارشناسان اومند در اسرع با شما تماس بگیرند و راهنماییتان کنند. با اومند روزهایی بنفش و درخشان در انتظار توست.💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *