مقالات

رابطه استرس و کنکور

در این مقاله به مطالعه استرس وارد بر دانش آموزان کنکور تجربی می پردازیم.

از همین اول ماجرا بهتر است بگویم آوردن نام رشته تجربی به دلیل خاص یا ویژه بودن آن نیست.

دلیل اصلی مقابله با تصورات و تصویر سازی های غلطیست که سال ها و حتی نسل ها از کودکی در گوش ها زمزمه می شود که درکشورهای جهان سوم شدت این ماجرا بیشتر حس میشود.

و دلایل منطقی خودش را هم دارد و از هر کس که نظر بخواهی ناخودآگاه بحث به این سمت و سو راه میابد که تجربی بهترین رشته است؛ باکلاس ، شیک ، قدرتمند ، قابل توجه ، مهمتر از سایرین ، اگر بخواهم از آینده این رشته شگفت انگیز بگویم تو در نهایت خانم یا آقای دکتر میشوی کلی پول به جیب میزنی؛دقیقا پول و این لحظه ای بود که تمام اخلاقیات ،احساس هم دلی ، اهمیت افراد و بیماران ،ارزش ها و حتی انسانیت از بین رفت و در نهایت سلامتی خریدنی شد.

این کاملا طبیعی بود چون در آخر زحمات ، استرس ها ، بی خوابی ها ، فشار های فیزیکی و روانی که در آینده اختلالات مختلفی به بار می آورد  برای یک پزشک ،پرستار،فیزیوتراپ،دندانپزشک ، داروساز و حتی یک زیست شناس به قیمت کمی تمام نشده است.

واقعا فکر میکنید تمام کسانی که وارد این رشته می شوند از عشق درمان و نجات دادن انسان ها یا تشریح اندام حشرات بی قراری می کنند؟

خیر نهایت ۲۰% را شامل شود که قطعا ۸۰% دیگر حرف های بیشتری برای گفتن دارند.

خب به این نتیجه میرسیم که ۸۰% آدم قوی برای رسیدن به هدفی داریم که میانه خوبی باهدف اصلی ندارد و انگار این وسط یک قرارداد با عنوان من با تو همکاری میکنم تا به اون چیزی که دلم می خواد برسم و تو صرفاً وسیله ای بیش نیستی و این شروع ماجراست.

شروع به زور درس خواندن ها ،با اشک تا صبح به کتاب خیره شدن ها، منزوی شدن ، از زندگی افتادن ها و…

واسه کنکور استرس دارم،چکار کنم؟

کاملا منطقیست وقتی در جامعه ای رشد کنی که هر چیز خوبی محدود میشود و معمولا هیچ چیزی دیگر ارزش واقعی خود را ندارد،یک انسان آزاد و سالم با دست خودش روح و جسمش را بیمار کند.

و اما گروه دیگر که به اجبار اطرافیان وارد این رشته می شوند که قطعا وضعیت بهتری نسبت به گروه قبل ندارند و در تمام طول تحصیلشان در حال عذاب و استرس به سر میبرند و گاهی افراد شجاعی که در این گروه قرار دارند با هزار دردسر خودشان را رها میکنند و دست به دامن رشته های دیگر می‌شوند که همین در اکثر مواقع وضعیت را بدتر هم می کند با عناوینی مثل : مغزش نمیکشید تجربی بخونه،اینو میبینی از اولشم تعجب کردم رفت تو این رشته ،وای بیچاره خانوادش این همه هزینه کردن واسش و….

دقیقا حرف هایی که اکثرمان در زندگی حتی شده در مورد دیگران شنیده ایم.

رابطه استرس و کنکور

خب حالا به نظر شما این استرس و فشارهای جنون آور برای یک نوجوان یا جوان قابل کنترل است؟

قطعا نه. مقاله ما با تاثیر استرس در کنکور تجربی شروع شد، در صورتی که از شروع تحصیل این داستان همیشه برای ما تعریف شده است و نمونه های فجیعی از عاقبت کار را دیده ایم.

دقیقا مثل یک عمل جراحی زیبایی؛ از خیلی ها نظرات مختلف گرفتی و کاری است که اکثر افراد انجام داده اند. نمونه های متفاوتی را دیدی.بعضی ها عالی شده اند ،عده ای معمولی،و برخی حتی جان خود را از دست داده اند.

یک مقوله کاملا ریسکی و وقتی تصمیم قطعی برای انجام عمل گرفته شد، احتمال اینکه جلوی در اتاق عمل از استرس بیهوش به زمین بیوفتی اصلا کم نیست.که دقیقا هر ساله اکثر بچه ها خواسته  یا ناخواسته این فشار را متحمل میشوند.

در آخر فرقی نمی‌کند دانشجوی سال اول رشته تجربی باشید یا سال آخر. استرس کنکور تجربی گریبان همه دانش‌آموزان این رشته را می‌گیرد. استرس اجتناب ناپذیره.  در دوره آماده شدن برای کنکور دانش آموزان باید احساس آرامش، خونسردی و خاطرجمع بودن داشته باشند. اما چطوری می‌خواید توی همچین زمان سختی با استرس کنار بیاید؟

اجازه بدید با این جمله شروع کنم که هیچ راهی برای مقابله با استرس وجود ندارد. هرکسی به روش خودش با استرس مقابله می‌کند. هر کس متفاوت است و مکانیسم های هرکس با دیگری متفاوت است. با شروع زودهنگام، منظم ماندن و استراحت، دانش آموزان متوجه خواهند شد که استرس را قطعا می توان کنترل کرد.

استرس کنکور

در اینجا ۵ استراتژی شگفت انگیز برای کمک به دانش آموزان برای مقابله با استرس در دوره آمادگی برای کنکور آورده شده است:

به تاخیر نندازید

شروع زودهنگام مطالعه برای کنکور تجربی یکی از بزرگترین مشکلات دانش‌آموزان است و عامل بزرگی برای استرس در زمان کنکور است. چرا؟ مثل اینکه قبلا نمیدونی به تاخیر انداختن! بیش از ۷۰ درصد از دانش آموزان درس خواندن برای امتحان رو به تعویق می‌اندازند. با شروع زودهنگام، می‌توانید زمان بیشتری برای مطالعتون داشته باشید و در طول این فرآیند احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

آن را در تقویمتان قرار دهید

منظم ماندن مطمئناً به کاهش استرس شما کمک می‌کند. وقتی محیطی پر هرج و مرج داریم یا ذهنیتی از هم گسیخته داریم، مغز متوجه می‌شود که تقاضا برای انرژی بیشتر از ظرفیت فعلی ما است که به نوبه خود باعث ایجاد استرس می شود. ایجاد یک برنامه برای اینکه مطالعه هفتگی شما چگونه باشد به شما کمک می‌کند تا با خیال راحت به کارهایتان برسید.

خودتان را آماده کنید و با دیگران مقایسه نکنید

همه ما این کار را انجام می‌دهیم. با این حال، مقایسه خود باعث استرس بیشتر شما خواهد شد. رابطه قوی بین استرس و مقایسه اجتماعی پیدا کرده اند. ممکن است دوست شما بعد از یک یا دو روز مطالعه تقریباً همه چیز را بداند و شما به زمان بیشتری نیاز داشته باشید. خوب است، نگران نباشید! اگر بیش از حد روی چیزهایی که دیگران می‌دانند تمرکز کنید، زمانی برای دانستن اطلاعات خود نخواهید داشت که استرس شما را بیشتر خواهد کرد.

خواب کافی داشته باشید!

کم خوابی بین دانش‌آموزان کنکوری امری رایج است. دیر خوابیدن و خیلی زود بیدار شدن از عوامل مهم استرس هستند. کیفیت پایین خواب بر عملکرد تحصیلی و عملکرد روزانه تأثیر می گذارد. و دانش‌آموزانی که تمام شب‌ها را بیداری می‌کشند، احتمالاً نتیجه ضعیف‌تری می‌گیرند. می‌دانم که خوابیدن با این همه ذهنیت می‌تواند چالش برانگیز باشد. نفس عمیق بکشید و سعی کنید بخوابید. در دراز مدت، واقعاً برای شما مفید خواهد بود.

صحبت کنید

کنکور و استرس

گاهی اوقات بهترین راه برای از بین بردن استرس کنکور تجربی این است که در مورد آن صحبت کنید. اغلب، مردم احساسات منفی خود را در درون خود نگه می‌دارند، که منجر به… درست حدس زدید: استرس بیشتر می‌شود. صحبت کردن یک راه عالی برای کنار آمدن است زیرا اکثر مردم می‌دانند که شما در چه شرایطی هستید. با یک دوست، یکی از اعضای خانواده یا حتی یک مشاوره کنکور تجربی صحبت کنید. صحبت کردن می‌تواند به روشن کردن مشکلات شما کمک کند و طوفان فکری با شخص دیگری به شما امکان می‌دهد راه‌های جدیدی برای کمک به پیشرفت خود پیدا کنید. آرام بمانید، صحبت کنید و از میان افرادی که به شما اهمیت می دهند کمک و استراتژی بیابید.

استرس اجتناب ناپذیر است. با این حال یافتن راه‌هایی برای مقابله با استرس بهترین کاری است که می‌توان برای غلبه بر آن تا حد امکان انجام داد. اگرچه ۵ استراتژی ارائه شد، اما همه افراد متفاوت هستند. تنوع بسیار زیادی از این استراتژی ها و راه های دیگری وجود دارد که می تواند کمک کند. استرس به طور خودکار از بین نمی رود و زمان می برد. با این حال، استراتژی شماره یک برای کمک به هر استرسی، نفس کشیدن است! نفس عمیق بکشید و به آرامی این روند را تکرار کنید. یکی از استراتژی هایی را که من پیشنهاد کرده ام امتحان کنید. یا همه آنها را امتحان کنید.

به عنوان دانش‌آموز پشت کنکوری هیچ راه فراری از کنکور تجربی وجود ندارد. این بدان معناست که قطعاً هیچ راه فراری از استرس ناشی از آنها وجود ندارد. نفس بکشید، چالش ها را پیش بینی کنید و سازماندهی کنید. وقتی کنکور تجربی به طور اجتناب ناپذیری از راه می رسد، برای تمرکز برای گرفتن بهترین نتیجه بسیار آماده تر خواهید بود.

و اما نکته مثبت ماجرا از انجایی که نسل جدید از آنچه که میشود تصورش را کرد، باهوش تر و مستقل تر شده اند و معمولا حرفی برای گفتن دارند، خیلی راحت تر از قبل می توانند تصمیم بگیرند و معنای عمیق تری از زندگی را درک کنند، و این همان معجزه ایست که در نهایت هر کس را سر جای خودش قرار میدهد و ارزش واقعی هر چیزی نمایان میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *