مقالات

رابطه استرس و کنکور

در این مقاله به مطالعه استرس وارد بر دانش آموزان کنکور تجربی می پردازیم.

از همین اول ماجرا بهتر است بگویم آوردن نام رشته تجربی به دلیل خاص یا ویژه بودن آن نیست.

دلیل اصلی مقابله با تصورات و تصویر سازی های غلطیست که سال ها و حتی نسل ها از کودکی در گوش ها زمزمه می شود که درکشورهای جهان سوم شدت این ماجرا بیشتر حس میشود.

و دلایل منطقی خودش را هم دارد و از هر کس که نظر بخواهی ناخودآگاه بحث به این سمت و سو راه میابد که تجربی بهترین رشته است؛ باکلاس ، شیک ، قدرتمند ، قابل توجه ، مهمتر از سایرین ، اگر بخواهم از آینده این رشته شگفت انگیز بگویم تو در نهایت خانم یا آقای دکتر میشوی کلی پول به جیب میزنی؛دقیقا پول و این لحظه ای بود که تمام اخلاقیات ،احساس هم دلی ، اهمیت افراد و بیماران ،ارزش ها و حتی انسانیت از بین رفت و در نهایت سلامتی خریدنی شد.

این کاملا طبیعی بود چون در آخر زحمات ، استرس ها ، بی خوابی ها ، فشار های فیزیکی و روانی که در آینده اختلالات مختلفی به بار می آورد  برای یک پزشک ،پرستار،فیزیوتراپ،دندانپزشک ، داروساز و حتی یک زیست شناس به قیمت کمی تمام نشده است.

واقعا فکر میکنید تمام کسانی که وارد این رشته می شوند از عشق درمان و نجات دادن انسان ها یا تشریح اندام حشرات بی قراری می کنند؟

خیر نهایت 20% را شامل شود که قطعا 80% دیگر حرف های بیشتری برای گفتن دارند.

خب به این نتیجه میرسیم که 80% آدم قوی برای رسیدن به هدفی داریم که میانه خوبی باهدف اصلی ندارد و انگار این وسط یک قرارداد با عنوان من با تو همکاری میکنم تا به اون چیزی که دلم می خواد برسم و تو صرفاً وسیله ای بیش نیستی و این شروع ماجراست.

شروع به زور درس خواندن ها ،با اشک تا صبح به کتاب خیره شدن ها، منزوی شدن ، از زندگی افتادن ها و…

واسه کنکور استرس دارم،چکار کنم؟

کاملا منطقیست وقتی در جامعه ای رشد کنی که هر چیز خوبی محدود میشود و معمولا هیچ چیزی دیگر ارزش واقعی خود را ندارد،یک انسان آزاد و سالم با دست خودش روح و جسمش را بیمار کند.

و اما گروه دیگر که به اجبار اطرافیان وارد این رشته می شوند که قطعا وضعیت بهتری نسبت به گروه قبل ندارند و در تمام طول تحصیلشان در حال عذاب و استرس به سر میبرند و گاهی افراد شجاعی که در این گروه قرار دارند با هزار دردسر خودشان را رها میکنند و دست به دامن رشته های دیگر می‌شوند که همین در اکثر مواقع وضعیت را بدتر هم می کند با عناوینی مثل : مغزش نمیکشید تجربی بخونه،اینو میبینی از اولشم تعجب کردم رفت تو این رشته ،وای بیچاره خانوادش این همه هزینه کردن واسش و….

دقیقا حرف هایی که اکثرمان در زندگی حتی شده در مورد دیگران شنیده ایم.

رابطه استرس و کنکور

خب حالا به نظر شما این استرس و فشارهای جنون آور برای یک نوجوان یا جوان قابل کنترل است؟

قطعا نه.

مقاله ما با تاثیر استرس در کنکور تجربی شروع شد، در صورتی که از شروع تحصیل این داستان همیشه برای ما تعریف شده است و نمونه های فجیعی از عاقبت کار را دیده ایم.

دقیقا مثل یک عمل جراحی زیبایی؛

از خیلی ها نظرات مختلف گرفتی و کاری است که اکثر افراد انجام داده اند. نمونه های متفاوتی را دیدی.بعضی ها عالی شده اند ،عده ای معمولی،و برخی حتی جان خود را از دست داده اند.

یک مقوله کاملا ریسکی و وقتی تصمیم قطعی برای انجام عمل گرفته شد، احتمال اینکه جلوی در اتاق عمل از استرس بیهوش به زمین بیوفتی اصلا کم نیست.که دقیقا هر ساله اکثر بچه ها خواسته  یا ناخواسته این فشار را متحمل میشوند.

و اما نکته مثبت ماجرا از انجایی که نسل جدید از آنچه که میشود تصورش را کرد، باهوش تر و مستقل تر شده اند و معمولا حرفی برای گفتن دارند،

خیلی راحت تر از قبل می توانند تصمیم بگیرند و معنای عمیق تری از زندگی را درک کنند، و این همان معجزه ایست که در نهایت هر کس را سر جای خودش قرار میدهد و ارزش واقعی هر چیزی نمایان میشود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.