مقالات

معرفی بهترین کتاب های زبان انگلیسی برای کودکان زیر ۱۰ سال

کتاب زبان انگلیسی کودکان

به نظر می رسد کودکان از انجام هر کاری لذت می برند … حتی خواندن! اما احتمالاً کتاب‌ها را خیلی دوست دارند، زیرا خواندن کتاب‌های کودکان بسیار سرگرم‌کننده است. خوشبختانه در آموزش زبان انگلیسی برای کودکان، کتاب برای زبان آموزان عالی است. از آنجایی که کودکان در این سن نیز برای استقلال ارزش بیشتری قائل هستند، ممکن است علاقه بیشتری به انتخاب کتاب برای خود داشته باشند. البته شما فرزندتان را بهتر می شناسید. پس اگر کتابی دیدید که با علایق او سازگاری داشت، آن را بخرید یا امانت بگیرید و به فرزندتان بدهید. هر چه کتاب بیشتر باشد مطالعه بیشتر است!

به همین دلیل ما لیستی از ۱۰ کتاب کلاسیک کودکان را برای شما آماده کرده ایم. اما چرا آموزش زبان انگلیسی برای کودکان را با کتاب شروع کنیم؟

  • تصاویر به یاد ماندنی. بسیاری از کتاب های کودکان از تصاویر برای نشان دادن آنچه نوشته شده استفاده می کنند. آنها این کار را انجام می دهند تا بچه ها بتوانند داستان را بهتر بفهمند. این تصاویر (تصاویر) می تواند کمک بزرگی به شما در هنگام یادگیری زبان انگلیسی باشد. با مرتبط کردن (ارتباط در ذهن) یک کلمه یا عبارت جدید با یک تصویر یا یک شی، به خاطر سپردن آن بسیار آسان تر است.
  • کلمات در متن. به طور مشابه، کلماتی که در یک موقعیت واقعی (در زمینه) استفاده می شوند نیز برای به خاطر سپردن بسیار آسان تر هستند. از آنجایی که زبان این کتاب ها بسیار ساده است، به راحتی می توان فهمید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است. بنابراین، هنگامی که با کلمه ای روبرو می شوید که نمی دانید، اغلب می توانید از موقعیت و تصاویر داستان برای درک معنای کلمه استفاده کنید (بدون استفاده از فرهنگ لغت.)
  • واژگان و دستور زبان ساده. اگرچه می گویم که برخی از کتاب ها دارای واژگان “پیشرفته” هستند، اما واقعاً چندان دشوار نیستند. آنها سخت تر از کلمات اساسی هستند که بیشتر در کتاب های کودکان رایج است.
  • درس های زندگی عالی. آموزش زبان انگلیسی برای کودکان به آن‌ها می آموزند که چگونه بزرگ شوند و انسان خوبی باشند. با این حال، حتی برای نوجوانان و بزرگسالان، این درس ها هنوز درست و مهم هستند. کودکان ممکن است معنای پشت داستان ها را به طور کامل درک نکرده نباشند. با این حال، به عنوان یک بزرگسال این داستان‌ها می توانند معانی جدیدی برای ما داشته باشند.
  • خواندن آنها سرگرم کننده است! داستان ها لذت بخش هستند و تصاویر به شما کمک می کنند تا کلمات را درک کنید (علاوه بر اینکه زیبا هستند.)

در آموزش زبان انگلیسی برای کودکان وقتی کتاب هایی را انتخاب می کنید که بالاتر از سطح خواندن انگلیسی آنها باشد، ممکن است ناامید شوند. با تمرکز بر کتاب های کودکان، باید تجربه یادگیری بسیار مثبت و موفقی ایجاد کنید.

این ۱۰ کتاب از آسان‌ترین تا سخت‌ترین لیست شده‌اند.

۱٫«شب بخیر ماه» توسط Margaret Wise Brown

Margaret Wise Brown

«شب بخیر ماه» (Goodnight Moon) واقعاً داستان خاصی ندارد. این کتاب فقط توصیفی از چیزهای خاصی مانند بچه گربه ها، یک موش و یک پیرزن آرام است. همچنین دستکش، خانه اسباب بازی و حتی یک گاو نیز وجود دارد. نویسنده در ابتدا همه چیز را معرفی می کند و سپس در پایان به هر کدام شب بخیر می گوید.

«شب بخیر ماه» از تکرار ساختارهای یکسان با واژگان مختلف استفاده می کند که برای آموزش زبان انگلیسی برای کودکان عالی است. به عنوان مثال، در یک خط از کتاب آمده است: «اتاق شب بخیر، شب بخیر ماه، شب بخیر گاو در حال پرش از روی ماه.” این کتاب برای یادگیری بسیاری از کلمات جدید مفید است.

بیشتر داستان از جملات کوتاه دو و سه کلمه ای تشکیل شده است، به همین دلیل است که آن را به عنوان آسان‌ترین کتاب در اینجا فهرست کرده ام.

۲٫«کرم ابریشم خیلی گرسنه» توسط Eric Carle

The Very Hungry Caterpillar

«کرم ابریشم خیلی گرسنه» (The Very Hungry Caterpillar) درباره کرم ابریشمی است که در طول یک هفته خیلی غذا می‌خورد. کتاب با یک کرم ابریشم کوچک شروع می شود که از تخم خود بیرون می آید و شروع به جستجوی غذا می کند. او این کار را هر روز انجام می‌دهد.

در ابتدا، کرم ابریشم به طور سالم غذا می خورد، مانند میوه و سبزیجات. بعداً کرم ابریشم بیشتر و بیشتر شروع به خوردن غذاهای ناسالم می کند تا اینکه معده اش درد می‌گیرد. به همین دلیل، کرم ابریشم تصمیم می گیرد دوباره غذای خوب بخورد و احساس بهتری پیدا کند. در انتها، کرم ابریشم به شکل پیله در می آید و به پروانه تبدیل می‌شود.

این کتاب کودکان برای یادگیری لغات ضروری انگلیسی مانند اعداد، غذاها و روزهای هفته بسیار عالی است. بار دیگر، تکرارهای این کتاب برای آموزش زبان انگلیسی برای کودکان بسیار مهم و موثر است.

۳٫«اگر به یک گوزن مافین بدهید» توسط Laura Numeroff

If you give a deer a muffin

«اگر به یک گوزن مافین بدهید» درباره گوزنی است که همیشه چیز بیشتری در زندگی‌اش می‌خواهد. اول مافین می‌خواهد. بعد کمی مربا می‌خواهد که با آن همراه شود. وقتی غذا خوردنش تمام شد، مقداری دیگر می خواهد تا زمانی که همه آنها تمام می‌شوند. سپس از شما می خواهد که بیشتر و بیشتر درست کنید.

این کتاب یکی از کوتاه‌ترین کتاب‌های فهرست است و در زبان آن از زمان آینده استفاده می‌شود. برای آموزش زبان انگلیسی برای کودکان بدان معنی است که اکثر جملات فعل “will” را در خود دارند. به عنوان مثال، “اگر به یک گوزن مافین بدهید، او می خواهد کمی مربا همراه آن باشد.” این کتاب به ویژه برای یادگیری زمان آینده و مخففات آن (he’ll, you’ll, etc.) مفید است.

اگر این کتاب را دوست دارید، احتمالاً «اگر به موش یک کوکی بدهید» نیز که توسط همان نویسنده نوشته شده است را دوست خواهید داشت.

۴٫«جورج کنجکاو» توسط H.A. Rey and Margret Rey

Curious George

«جرج کنجکاو» (Curious George) سریال بسیار معروفی درباره میمونی به نام جورج است. کلمه “کنجکاو” به معنای علاقه‌مند شدن به دانستن بیشتر در مورد چیزی است. جورج کنجکاو کمی بیش از حد کنجکاو است که باعث می شود انسان ها او را بگیرند و به شهر بزرگ خود بیاورند.

آنجا میمون انواع و اقسام مشکلات را ایجاد می کند. با آتش‌نشانی تماس می‌گیرد، به زندان می‌رود، از زندان فرار می‌کند، با بالن به آسمان می‌رود و در نهایت به سلامت به باغ‌وحش می‌رسد. این کتاب از جملات کوتاه و ساده زیادی استفاده می‌کند که خواندن آن را برای آموزش زبان انگلیسی برای کودکان بسیار آسان است.

۵٫«درخت بخشنده» توسط Shel Silverstein

The Giving Tree

در کتاب «درخت بخشنده» (The Giving Tree) ، پسری دوست دارد با درخت سیب بازی کند و درخت سیب عاشق وقتی است که پسر با او بازی می کند. با این حال، پسر بزرگتر می شود و دیگر به بازی با درخت بازی ادامه نمی‌دهد. بعداً در زندگی، او به درخت باز می گردد تا از او برای راهنمایی در زندگی‌اش کمک بخواهد.

درخت به پسر کمک می کند زیرا او پسر را بسیار دوست دارد. در پایان، پسر برای آخرین بار به عنوان یک پیرمرد به درخت باز می گردد و از کنده درخت (قسمت کوتاهی که پس از قطع درخت باقی مانده است) برای نشستن استفاده می کند و درخت با اینکار خوشحال می‌شود. این کتاب معنای عمیقی دارد و در عین حال خواندن آن لذت بخش است.

۶٫«کادرو» توسط Don Freeman

Carduroy

«کادرو» (Carduroy) داستان خرس کوچکی است که در یک مغازه اسباب‌بازی فروشی به فروش می‌رسد. او یکی از دکمه های خود را گم کرده است، بنابراین هیچ کس نمی خواهد او را بخرد. این او را بسیار ناراحت می‌کند زیرا می خواهد توسط یک کودک به خانه برده‌شود. کوردوروی تصمیم می‌گیرد برای آن‌ که کسی او را بخرد باید دکمه جدیدی پیدا کند.

بنابراین یک شب، او مغازه اسباب بازی فروشی را ترک می‌کند و به فروشگاه بزرگی می‌رود تا دکمه ای برای خود پیدا کند. متأسفانه او نتوانست دکمه را پیدا کند، اما شما باید داستان را بخوانید تا ببینید در ادامه چه اتفاقی می افتد.

برای آموزش زبان انگیسی کودک از واژگان پیشرفته زیادی مانند “سرهمی” و “پله برقی” (پله هایی که حرکت می کنند) استفاده می کند. بنابراین، استفاده از فرهنگ لغت در حین خواندن این کتاب می تواند مفید باشد. شما همچنین می توانید بسیاری از کلمات مربوط به خانه مانند “مبل” و “مبلمان” را یاد بگیرید.

۷٫«جایی که چیزهای وحشی وجود دارد» توسط Maurice Sendak

Where the Wild Things Are

«جایی که چیزهای وحشی وجود دارد» (Where the Wild Things Are) درباره پسری به نام مکس است که در مقابل پدر و مادرش بدرفتاری می‌کند. مادرش او را بدون خوردن شام به اتاقش می‌فرستد. زمانی که در اتاقش است، جنگلی به طرز جادویی‌ای رشد می‌کند و مکس با هیولاهای بزرگی به نام چیزهای وحشی ملاقات می کند. چیزهای وحشی سعی می‌کنند او را بترسانند، اما مکس آنها را با یک ترفند جادویی رام می‌کند.

چیزهای وحشی از مکس می‌ترسند، بنابراین او را وحشی‌ترین از همه چیز می‌نامند. در نهایت، مکس می گوید که باید به خانه برود و با قایق شخصی خود به اتاقش برمی گردد. وقتی مکس بالاخره دوباره به خانه می رسد، مادرش شامش را گذاشته است.

این یکی از کلاسیک ترین کتاب های کودکان در ادبیات انگلیسی است و همچنین یکی از شناخته شده ترین هاست. در واقع، از یک کتاب به یک فیلم بسیار محبوب تبدیل شد. با وجود اینکه این کتاب برای کودکان است، از واژگان پیشرفته استفاده می‌کند، بنابراین برای یادگیری لغات و گرامر سطح بالاتر برای آموزش زبان انگلیسی برای کودکان عالی است.

۸٫«داستان فردیناند» توسط Munro Leaf

 The Story of Ferdinand

فردیناند که یک گاو نر است و از کودکی عاشق بوییدن گلهای مرتع (منطقه علف) محل زندگی خود است. اما گاوهای دیگر دوست داشتند بازی کنند و سرشان را به هم بزنند. وقتی فردیناند بزرگ می‌شود، به بزرگ‌ترین و قوی‌ترین گاو نر تبدیل می‌شود، اما هنوز هم دوست دارد بنشیند و گل‌ها را بو کند.

یک روز پنج مرد می آیند تا برای دعوای گاوها از مرتع یک گاو نر انتخاب کنند. فردیناند نمی‌خواهد انتخاب شود، اما زنبوری او را نیش می زند. نیش زنبور باعث می شود که فردیناند دیوانه وار بپرد، بنابراین پنج مرد فردیناند را برای مبارزه با گاو نر انتخاب می کنند. در اولین مبارزه فردیناند، او به جای دعوا دراز می‌کشد تا گل‌های میدان مسابقه (محلی که در آن دعوا دارند) بو کند. به همین دلیل او را به مرتع بازگرداندند.

این اولین داستان در این فهرست است که به جای استفاده از شعر، قافیه یا فاقد داستان واقعی، زبان و جریان عادی تری دارد. این کتاب دارای همه چیزهایی است که آموزش زبان انگلیسی برای کودکان را عالی می‌کند: واژگان ساده و پیشرفته و همچنین مفاهیم گرامری ساده و پیشرفته.

۹٫«ژامبون و تخم‌مرغ سبز» توسط Dr. Seuss

ژامبون و تخم‌مرغ سبز

در این کتاب گربه ای به نام سام واقعاً تخم مرغ سبز و ژامبون را دوست دارد. بنابراین او آن را به یکی از دوستانش پیشنهاد می کند، اما دوستش نمی‌خواهند تخم مرغ سبز و ژامبون بخورند. آنها به قطار، داخل یک تونل و حتی در دریاچه می روند، اما دوست سام هنوز نمی خواهد تخم مرغ سبز و ژامبون بخورد. بعد از اینکه سام بارها از دوستش درخواست می‌کند، در نهایت او تخم مرغ سبز و ژامبون را امتحان کرد. شما باید کتاب را بخوانید تا ببینید آیا او این غذا را دوست دارد یا نه.

این کتاب یک شعر طولانی و بسیار سرگرم کننده است. مانند «کرم‌ ابریشم خیلی گرسنه» از تکرار استفاده می کند. علیرغم داشتن واژگان عمدتاً ساده، کلمات به گونه‌ای استفاده می شوند که هوشمندانه به نظر می‌رسد. قافیه و استفاده از کلمات مشابه زیاد است و همین باعث می‌شود این کتاب بسیار سرگرم کننده بنظر برسد.

۱۰٫«گربه کلاه به سر» توسط Dr. Seuss

گربه کلاه به سر

این کتاب معروف که توسط همان نویسنده “تخم مرغ سبز و ژامبون” نوشته شده است، با دو خواهر و برادر آغاز می شود. باید یک روز داخل خانه بمانند چون بیرون هوا سرد و بارانی است. والدینشان در خانه نیستند و آنها نمی‌دانند برای خوش گذرانی چه کاری انجام دهند.

ناگهان گربه ای کلاه به سر در خانه آنها را می‌زند و خود را به داخل دعوت می‌کند. گربه می رود و با چیز ۱ و چیز ۲ به داخل برمی گردد و آشفتگی بزرگ تری ایجاد می‌کند. آیا خواهر و برادر می توانند قبل از بازگشت والدین خانه را تمیز کنند؟ شما باید کتاب را بخوانید تا متوجه شوید.

«گربه کلاه به سر» طولانی‌ترین کتاب این فهرست برای کودکان است، اما یکی از بهترین‌هاست. شخصیت گربه کلاه به سر یکی از محبوب ترین داستان های دکتر سوس است. این کتاب به دلیل زبان ساده و واژگان متنوع برای آموزش زبان انگیسی کودک عالی است. من این کتاب را به افرادی توصیه می کنم که به طور خاص می خواهند دانش بیشتری از واژگان انگلیسی داشته باشند.

راه‌های بسیار خوبی برای یادگیری از کتاب‌های کودکان وجود دارد که آموزش زبان انگیسی کودک را راحت‌تر می‌کند. اما فراموش نکنید که علاوه بر خواندن، روی مهارت های دیگر کودکان نیز کار کنید! خوبی آن این است که حتی با یک کتاب هم می‌توانند همزمان روی مهارت های مختلف کار کنند. به عنوان مثال، برای تمرین مکالمه انگلیسی‌شان می توانید با صدای بلند بخوانند.

هر قالبی که باشد، داستان‌های کودکان عالی هستند زیرا درس‌های مهم زندگی، صحنه‌های به یاد ماندنی، زمینه مفید برای به خاطر سپردن کلمات جدید، واژگان و دستور زبان ساده دارند.

والدین گرامی کودکان شما همانند طلای ناب با ارزش و گرانقدر هستند و ما میدانیم که آرزوی هر پدر و مادری این است که جاده ی زندگی دلبندش پراز زیبایی و شادی باشد. برای همین ما در اومند با مشاورین و اساتید برجسته در رشته ها و گرایش های مختلف این امکان را فراهم کردیم تا کودکان شما در محیط آموزشی مفرح و جذاب زبان را شروع کنند و در این مسیر پر پیچ و خم موفق شوند.
باشگاه اومند یکی از بهترین ،بروزترین و پیگیرترین سامانه آموزشی آنلاین کشور میباشد که پشتیبانی همه روزه در هرشبانه روز با تمامی دانش آموزان دارند و هیچ چیز از چشم ما دور نمی ماند کافیست در کنار ما قدم بردارید و خودتان متوجه مسیر بنفش و پر انرژی اومند شوید.
موفق و بنفش باشید💜