مقالات

جزئیات علمی کنکور تجربی

برنامه ریزی اختصاصی

برنامه ریزی اختصاصی کنکور تجربی را شاید بتوان مهمترین عامل موفقیت در کنکور تجربی به حساب آورد زیرا برنامه ریزی اصولی در هر پروسه ای مانند نقشه راه شما می ماند. برنامه ریزی و هدف گذاری مانند چراغی است که مسیر حرکت شما را روشن میکند.

امروزه تعداد مشاوران کنکور تجربی به تعداد دانش آموزان رسیده است! زیرا تصور عمومی آن است که هر کس در دوران کنکور شاگرد زرنگ و درس خوان بوده و توانسته در رشته و دانشگاه نسبتاً خوبی قبول شود صرفاً با تکیه بر تجربه خویش می تواند راهنمای صدها نفر باشد.  اما صرفاً بر اساس یک تجربه نمی توان دیگران را نیز هدایت کرد. دانش آموزان مختلف تفاوت های بی شماری با یکدیگر دارند و هر سال شاهد هستیم که این شیوه پاسخگوی نیاز داوطلبین کنکور تجربی نیست.  برای آنکه بدانید یک مشاوره کنکور تجربی اصولی شامل چه مواردی است و چه کسانی صلاحیت این کار را دارند این مقاله را تا انتها بخوانید.

برنامه ریزی اختصاصی

چرا برنامه ریزی و مشاوره هر شخص باید منحصر به فرد باشد؟

دانش آموزان از جهات مختلف تفاوت های زیادی با هم دارند. هرکس سبک زندگی متفاوتی دارد میزان خواب لازم در شبانه روز برای افراد متفاوت یکسان نیست همچنین سبک تغذیه و نوع تفریحات و استراحت ها نیز با توجه به سبک زندگی، روحیه و شخصیت افراد متفاوت هستند. در پروسه کنکور به دلیل آنکه دانش آموزان بیشتر زمان خود را متمرکز بر درس خواندن می کنند مهم است که بتوانند دیگر مسائل زندگی خود را نیز با این مسیر هماهنگ کنند. حال اگر نتوانند این مسائل را به خوبی مدیریت کنند ممکن است در مسیر درس خواندن آنها خلل ایجاد شود.

هرکس سبک یادگیری متفاوتی دارد. قطعا همه افراد نمی توانند درس های مختلف را به یک میزان و به یک شیوه بخوانند. ضمنا  نقاط قوت و نقاط ضعف دانش آموزان در درس های مختلف متفاوت است. هر دانش آموز در تعدادی از درس ها عملکرد بهتری دارد. همچنین علاقه به درس نیز عامل مهم دیگری است. هر فرد به بعضی از دروس علاقه بیشتر و به بعضی از دروس علاقه کمتری دارد. این دو عامل مهمترین تاثیر را در برنامه ریزی درسی کاربران دارند. زیرا درست است که درس ها شیوه های عمومی معینی برای یادگیری دارند که ما آنها را با نام روش مطالعه صحیح آن درس می شناسیم؛ اما با توجه به توضیحاتی که دادیم ممکن است نیاز باشد که این شیوه ها برای کاربران مختلف شخصی سازی شوند و و جزئیات آن ها تغییر کند. از این جهت است که می گوییم هر دانش آموز کنکوری نیاز به برنامه ریزی اختصاصی دارد.

تفاوت دیگر کاربران در مسائل روانشناختی می باشد. تقریبا می‌توان گفت همه دانش آموزانی که دغدغه های کنکور و آینده تحصیلی را دارند با مسائل روانشناختی نیز درگیر هستند. مسائلی همچون استرس و اضطراب ، مقایسه خود با دیگران، کاهش اعتماد به نفس در یک درس معین به دلیل نمره یا درصد کم و … .

مسائل روانشناختی از آنجایی که ذهن را شدیداً به خود مشغول می سازند باید حتما مدیریت شوند. از آنجایی که ذهن در واقع حکم موتور یادگیری و عملکرد را دارد، اگر دچار تنش باشد عملکرد خوبی نخواهد داشت و مانع درس خواندن و یادگیری شما می شود.

منظور از “مشاوره کنکور تجربی به شیوه متفاوت در باشگاه اومند” دقیقا چیست؟

در ابتدا لازم است بدانید که مشاوره و برنامه ریزی کنکور صرفاً مشخص کردن برنامه درسی روزانه روتین و تکراری نیست. چرا که این کار ساده را شاید خود شما نیز  بتوانید حداقل از روی برنامه آزمون هایتان انجام دهید.

اما یک مشاوره کنکور  تجربی صحیح و اصولی به طور کلی شامل این موارد است:

 • مدیریت مسائل روانشناختی
 • مدیریت مسائل مربوط به سبک زندگیو شرایط زندگی  شخصی شما
 • مشخص کردن شیوه مطالعه و یادگیری و تست زدن در هر درس با توجه به شرایط شما در آن درس
 • مشخص کردن برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت برای خواندن و مرور درس هایتان (با توجه به اهداف کنکوری شما میزان علاقه شما به درس ها نقاط قوت و نقاط ضعف در دروس و …)
 • هدایت انواع چالش های تحصیلی، روانشناختی، سبک زندگی و غیره که ممکن است در طول مسیر و در زمان های مختلف برای شما اتفاق بیفتد.
 • پشتیبانی قوی و مسئولیت پذیرانهبرای پاسخ به ابهامات مشاوره ای و بررسی دقیق گزارش های شبانه شما (در کنار گزارش ساعات و میزان مطالعه، باید مسائل روانشناختی، سبک زندگی و به طور کلی هر چالش و مسئله ای که شما با آن مواجه شده اید نیز ذکر شود.)
 • گنجاندن تمرین هایی در برنامه های روزانه و هفتگی و ماهانه شما به منظور تسلط بر مهارت های کنکوری (مانند مدیریت زمان، سرعت تست زنی، تکنیک های تست زنی و …)
برنامه ریزی اختصاصی

لازم به ذکر است که تمام این موارد با توجه به شرایط شما باید ارائه شوند. در مشاوره کنکور تجربی باشگاه اومند ابتدا درباره تمامی  این حیطه ها اطلاعات لازم از شما گرفته خواهد شد. سپس با توجه به این پیش زمینه، برنامه ریزی اختصاصی شما  توسط افراد متخصص انجام خواهند شد و عملکردتان توسط مشاور و در صورت لزوم توسط تیم پشتیبانی باشگاه رصد خواهد شد. ضمنا مدیریت مسائل روانشناختی و سبک زندگی شما توسط روانشناس انجام خواهد شد که تخصص لازم را در این زمینه دارد.  با این شیوه شما بدون سردرگمی تمام خدمات مشاوره خود را از  یک مجموعه دریافت خواهید کرد و  با مشکل چند روشه شدن نیز روبرو نخواهید شد.

چرا استفاده از مشاوره تحصیلی مهم است؟

 • مسیر خود را بشناسید

زمانی که هیچ ایده ای از مسیری که باید طی کنید تا سفری آرام داشته باشید که در نهایت ارزش آن را داشته باشد، ندارید، برنامه ریزی برای سفر دشوار است. مشاور تحصیلی متخصص در ارائه اطلاعاتی است که شما باید بدانید..

 • یک سفر بدون دردسر ایجاد کنید

دانستن همه چیز در مدت زمان کوتاه ممکن است در هنگام مطالعه غیرممکن باشد. تحقیقات زیادی لازم است تا بدانید کدام یک برای شما مناسب‌تر است، ممکن است در مورد مزایا و معایب هر انتخابی که در ذهن دارید سردرگم شوید. وظیفه مشاور تحصیلی این است که در یک مرحله کار را برای همه شما آسان کنند.

 • انتخاب خود را گسترده تر کنید

برنامه ها و دوره های مختلفی برای انتخاب وجود دارد و برای شروع انتخاب آسانی نیست. چگونه می دانید کدام یک برای شما مناسب تر است؟ آیا برنامه ای وجود دارد که ممکن است درباره آن ندانید؟ مشاوره تحصیلی باعث می‌شود شما با برنامه‌ها و منابعی آشنا شوید که دست کم گرفته شده بودند ولی برای شما بهترین هستند.

 • دانشگاه های شناخته شده

مشاوران تحصیلی کیفیت آموزش را در اولویت قرار می دهند و هدفشان ارائه بهترین خدمات به مشتریان است. آنها افراد واجد شرایط و قابل اعتمادی هستند که با بهترین دانشگاه ها همکاری می کنند که بالاترین کیفیت آموزش را برای دانشجویان ارائه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *