مقالات

با تکنیک پومودورو درس بخوانید و خسته نشوید!

تکنیک پومودورو

تا به حال برایتان اتفاق افتاده که پیش مشاور تحصیلی بروید و از او روشی بخواهید که بااستفاده از آن کمتر حواستان پرت شود؟ راز مدیریت زمان این است که به جای ساعت به گوجه فرنگی فکر کنید. ممکن است در ابتدا احمقانه به نظر برسد، اما میلیون ها نفر به قدرت تغییر زندگی تکنیک پومودورو سوگند یاد می‌کنند. (پومودورو در ایتالیایی به معنای گوجه فرنگی است. 🍅)

مسلما مشاور تحصیلی به شما روش پومودورو را پیشنهاد می‌کند. این روش محبوب مدیریت زمان، از شما می‌خواهد که جلسات کاری و یا درسی متمرکز را با وقفه‌های کوتاه مکرر جایگزین کنید تا تمرکز پایدار و رفع خستگی ذهنی اتفاق بیفتد.

تکنیک پومودورو را امتحان کنید اگر…

 • پیدا کردن حواس پرتی‌های کوچک، اغلب کارهای روزانه‌تان را از مسیر خارج می‌کند
 • به طور مداوم به دور از نقطه بهره‌وری کار می‌کنید
 • کارهای بدون پایان زیادی داشته‌اید که تا زمان نامحدودی طول کشیده است (مانند مطالعه برای یک امتحان، تحقیق برای یک پست وبلاگ و غیره)
 • در مورد اینکه چقدر می توانید در یک روز انجام دهید بیش از حد خوش بین هستید (مگر همه ما نیستیم 🙃)
 • از تعیین هدف بازی انگاری شده لذت می‌برید
 • واقعاً گوجه فرنگی را دوست دارید

تکنیک پومودورو چیست؟

تکنیک پومودورو در اواخر دهه ۱۹۸۰ توسط فرانچسکو سیریلو دانشجوی وقت دانشگاه توسعه یافت. سیریلو در تلاش بود تا بر مطالعات و تکالیف خود تمرکز کند. او که احساس ناتوانی می کرد، از خودش خواست که فقط ۱۰ دقیقه از زمانش را به مطالعه متمرکز اختصاص دهد. او که با این چالش تشویق شده بود، یک تایمر آشپزخانه به شکل گوجه فرنگی (پومودورو در ایتالیایی) پیدا کرد و اینگونه بود که تکنیک پومودورو متولد شد.

تکنیک پومودورو

اگرچه سیریلو در ادامه کتابی ۱۳۰ صفحه‌ای درباره این روش نوشت، اما بزرگترین نقطه قوت آن سادگی آن است:

 1. یک لیست انجام کار و یک تایمر بگیرید.
 2. تایمر خود را برای ۲۵ دقیقه تنظیم و بر روی یک کار تمرکز کنید تا زمانی که تایمر زنگ بخورد.
 3. هنگامی که جلسه شما به پایان رسید، یک پومودورو را علامت بزنید.
 4. سپس از یک استراحت پنج دقیقه ای لذت ببرید.
 5. پس از چهار پومودورو، ۱۵ تا ۳۰ دقیقه استراحت طولانی‌تر انجام دهید.

مسلما از مشاور تحصیلی می‌پرسید که چه چیزی در این متد مهم است؟ و او می‌گوید: دوی سرعت ۲۵ دقیقه ای هسته اصلی این روش است، اما تمرین پومودورو همچنین شامل سه قانون برای به دست آوردن حداکثر استفاده از هر فاصله زمانی است:

 1. پروژه های پیچیده را از بین ببرید. اگر یک کار به بیش از چهار پومودورو نیاز دارد، برای مدیریت زمان باید به مراحل کوچکتر و قابل اجرا تقسیم شود. پایبندی به این قانون به شما کمک می کند تا پیشرفت واضحی از پروژه‌های خود داشته باشید.
 2. کارهای کوچک با هم پیش می‌روند. هر کاری که کمتر از یک پومودورو طول می کشد باید با کارهای ساده دیگر ترکیب شود. به عنوان مثال، «حل مسئله ریاضی»، «تعیین قرار ملاقات با مشاور تحصیلی» و «خواندن مقاله پومودورو» می‌توانند در یک جلسه با هم ترکیب شوند.
 3. وقتی پومودورو تنظیم شد، باید زنگ بزند. پومودورو یک واحد تقسیم ناپذیر زمان است و نمی توان آن را شکست، به خصوص برای بررسی ایمیل های دریافتی، چت های تیمی یا پیام های متنی. هر ایده، کار یا درخواستی که مطرح می شود باید برروی یک برگه نوشته شود تا بعداً به آن رسیدگی کنید.

در صورت بروز اختلال اجتناب ناپذیر، پنج دقیقه استراحت و دوباره شروع کنید. سیریلیو توصیه می‌کند که وقفه‌های (داخلی یا خارجی) را هنگام وقوع آن‌ها پیگیری و در مورد نحوه اجتناب از آنها در جلسه بعدی خود فکر کنید.

این قانون اعمال می شود حتی اگر قبل از خاموش شدن تایمر، کار تعیین شده را تمام کنید. از بقیه زمان خود برای یادگیری بیش از حد، یا بهبود مهارت ها یا گسترش دامنه دانشتان استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید زمان بیشتری را صرف مطالعه مجلات علمی یا تحقیق در مورد روش‌های دیگر مدیریت زمان استفاده کنید.

اگر سیستم ساده به نظر می رسد، به این دلیل است که واقعا هم اینطور است. تکنیک پومودورو تماماً در مورد این است که ذهن‌تان را تا به پایان رساندن وظایف‌ خود در منطقه‌ای امن قرار دهید.

مقاله رایج ترین اشتباهات مدیریت زمان کنکوری ها را هم می‌توانید مطالعه کنید.

تکنیک پومودورو

چه چیزی پومودورو را اینقدر موثر می کند؟

حماقت خودسرانه استفاده از گوجه فرنگی به عنوان یک پایه برای واحدهای زمان، اثربخشی جدی تکنیک پومودورو را در کمک به مردم برای انجام کارها رد کرد. در اینجا چیزی وجود دارد که این روش را به طور منحصر به فردی برای افزایش بهره وری مناسب می کند:

آسان کردن شروع کار

تحقیقات نشان داده است که اهمال کاری ارتباط چندانی با تنبلی یا عدم کنترل خود ندارد. در عوض، ما کارها را به تعویق می اندازیم تا از احساسات منفی اجتناب کنیم. خیره شدن به یک کار یا پروژه بزرگ ناراحت کننده است. ممکن است کاری باشد که مطمئن نباشید چگونه انجامش دهید یا اینکه به خودتان برای انجام این کار اعتماد زیادی ندارید. بنابراین ما به جای آن به اینستاگرام یا فیلم روی می آوریم تا خلق و خوی خود را تقویت کنیم، حتی شده به طور موقت.

خوشبختانه، مطالعات همچنین یک راه موثر برای خروج از چرخه اجتناب و مدیریت زمان موثر را نشان داده‌اند: هر آنچه را که به تعویق می‌اندازید را در اولین قدم کوچک و ترسناک کنید. مثلا به جای اینکه بنشینید رمان بنویسید، ۵ دقیقه بنشینید بنویسید. هنوز هم خیلی سخت است؟ سعی کنید فقط بنشینید و یک پاراگراف را ویرایش کنید. انجام یک کار کوچک برای مدت زمان کوتاه بسیار آسان‌تر از تلاش برای انجام یک پروژه بزرگ است.

این استراتژی از بین بردن تعویق دقیقاً همان چیزی است که تکنیک پومودورو از شما می‌خواهد: وظایف، پروژه‌ها یا اهداف بزرگ خود را به چیزی تقسیم کنید که فقط باید برای ۲۵ دقیقه آینده انجام دهید. این شما را بیش از حد بر روی یکی از کارهای بعدی که باید انجام دهید متمرکز می کند تا اینکه تحت تأثیر عظمت کاری که انجام می دهید غرق شوید. در مورد نتیجه نگران نباشید – فقط یک پومودورو را مصرف کنید.

مبارزه با عوامل حواس پرتی

اگر زمانی که در حال انجام کاری بودید که دچار وقفه شده‌اید، می دانید که بازیابی تمرکز چقدر می‌تواند دشوار باشد. با این حال، جریان مداوم اطلاعاتی که از طریق ایمیل‌ها، چت‌های تیمی و اعلان‌های رسانه‌های اجتماعی سرازیر می‌شود، توجه ما را بیشتر و بیشتر می‌طلبد.

اگرچه خوب است که فناوری را برای همه چیز سرزنش کنیم، اما مطالعات اخیر نشان می‌دهد که بیش از نیمی از حواس‌پرتی‌های روز دست خودمان است. به این معنی که ما خودمان تمرکزمان را از بین می‌بریم. در حال حاضر، توجیه این کشش‌های داخلی آسان است – «این پیام را باید حتما جواب بدهم» یا «کمتر از یک دقیقه طول کشید تا اینستاگرام را بررسی کنم. این که حواس پرتی نیست.»

اما این وقفه های کوچک جمع می‌شوند! این فقط زمانی نیست که برای حواس‌پرتی‌ها از دست می‌دهید، بلکه زمان و انرژی لازم است تا توجه‌تان را دوباره متمرکز کنید. پس از تعویض دنده، ذهن ما می‌تواند بیش از ۲۰ دقیقه روی کار قبلی بماند تا تمرکز کامل را به دست آورد. افراط در انگیزه بررسی اینستاگرام “فقط برای یک دقیقه” می تواند به ۲۰ دقیقه تلاش برای بازگشت به کار تبدیل شود.

تکنیک پومودورو به شما کمک می‌کند در برابر تمام آن وقفه‌ها مقاومت کنید و مغزتان را برای تمرکز مجدد و مدیریت زمان آموزش دهید. هر پومودورو به یک کار اختصاص داده شده است و هر استراحت فرصتی است برای تنظیم مجدد و جلب توجه شما به آنچه باید روی آن کار کنید.

آگاه شدن از اینکه زمان شما کجا می رود

هنگام برنامه‌ریزی برای پروژه‌های آینده‌مان، بیشتر ما قربانی برنامه‌ریزی اشتباه می‌شویم و تمایل زیاد ما به دست کم گرفتن زمان مورد نیاز برای تکمیل وظایف آینده بسیار اشتباه است، حتی زمانی که می‌دانیم کارهای مشابه در گذشته طولانی‌تر شده است. خود فعلی شما، خود آینده شما را در شرایط و محدودیت های زمانی کاملا متفاوتی تصور می‌کند.

تکنیک پومودورو

تکنیک پومودورو می‌تواند یک سلاح ارزشمند در برابر اشتباه برنامه ریزی باشد. وقتی کار را در جلسات کوتاه و زمان بندی شده شروع می کنید، زمان دیگر یک مفهوم انتزاعی نیست، بلکه یک رویداد ملموس است. یک پومودورو می شود – واحدی از زمان و تلاش. متمایز از ایده ۲۵ دقیقه “کار” کلی، پومودورو رویدادی است که تمرکز را روی یک کار واحد (یا چندین کار ساده) اندازه گیری می‌کند.

مفهوم زمان از منفی (چیزی که گم شده است) به نمایش مثبت رویدادهای انجام شده تغییر می‌کند. سیریلو این را «زمان معکوس» می‌نامد، زیرا درک زمان گذر را از یک منبع انتزاعی اضطراب به معیار دقیقی از بهره وری تغییر داده می‌شود و منجر به تخمین های زمانی بسیار واقعی‌تری می‌شود.

وقتی از تکنیک پومودورو استفاده می‌کنید، اندازه‌گیری واضحی از زمان محدود و تلاش‌های خود دارید و به شما امکان می‌دهد روزهایتان را دقیق‌تر و کارآمدتر بازتاب و برنامه‌ریزی کنید. با تمرین، می‌توانید به دقت ارزیابی کنید که یک کار چقدر پومودورو می‌گیرد و عادات کاری ثابت‌تری ایجاد کنید.

بازی انگاری بهره‌وری شما

هر پومودورو فرصتی برای پیشرفت را فراهم می‌کند. سیریلو استدلال می کند که «تمرکز و هوشیاری منجر به سرعت و یک پومودورو در یک ساعت می شود.» تکنیک پومودورو قابل دسترسی است زیرا بیشتر در مورد ثبات است تا کمال. هر جلسه شروعی تازه برای ارزیابی مجدد اهدافتان، به چالش کشیدن خود برای تمرکز و محدود کردن حواس پرتی است. می‌توانید کاری کنید که سیستم برای شما کار کند.

با تعیین هدف برای افزودن یک پومودوروی اضافی هر روز به خود انگیزه دهید تا موفقیت خود را تقویت کنید. خود را به چالش بکشید تا یک کار بزرگ را در تعدادی پومودورو به پایان برسانید. فکر کردن به گوجه فرنگی به جای ساعت سرگرم کننده‌تر است. اگر بیش از ۱۲-۱۴ پومودورو دارید، برخی از کارهای خود را به روز بعد یا اواخر هفته موکول کنید. اگر ۱۰ کار دارید که می خواهید در یک روز انجام دهید، ممکن است برای شما مفید باشد که فقط نیمی از لیست کارها را برنامه ریزی کنید.

با برنامه ریزی روزانه پومودوروی خود، عضله تمرکز خود را تقویت کنید. هر روز صبح یک کار را در لیست انجام کار‌ها اضافه کنید تا به شما یا‌دآوری شود برای پومودوروهای خود باید برنامه ریزی کنید. خودتان را به چالش بکشید تا هر روز تعداد معینی پومودورو بزنید و در پایان، زمان بگذارید تا در مورد آنچه خوب پیش رفت و چگونه می‌توانید تمرکز خود را در آینده بهبود بخشید فکر کنید.

با باشگاه اومند زمانتان را بنفش کنید! 💜

اگر در مدیریت زمان، تمرکز، برنامه ریزی و خیلی چیزهای دیگر مشکل دارید أصلا نیازی نیست نگران باشید. ما در اومند فکر همه جایش را کرده‌ایم. فقط کافیست به ما اعتماد کنید و با شماره پایین صفحه تماس بگیرید. باحضور بهترین، پیگیرترین و دلسوزترین مشاوران و اساتید برتر کشور می‌توانید مرتفع‌ترین قله‌های دنیارا هم فتح کنید.

برای ارتباط با باشگاه اومند با شماره ۰۲۱۲۸۴۲۹۸۲۳ تماس بگیرید یا از این قسمت فرم را پر کنید تا کارشناسان اومند با شما تماس بگیرند.

سرافراز و موفق باشی اومندی عزیز✌🏻

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *