مقالات

بازی های فن بیان کودکان

بازی های فن بیان کودکان

آیا تا حالا از خودتان پرسیده اید که با ثبت نام فرزند خود در کلاس های فن بیان کودک تا چه اندازه می توانید به پیشرفت این مهارت او کمک کنید؟

دقت کنید که توانایی سخنوری و برقراری ارتباط درست با دیگران با شیرین زبانی کودکان دو امر کاملاً متفاوت هستند. لزوماً هر کودکی که شیرین زبانی می کند، نمی تواند ارتباط قوی هم با دیگران داشته باشد و مسلط صحبت کند.

امروزه تعداد زیادی دوره های فن بیان کودک برگزار می شوند، اما فارغ از این که این دوره ها تا چه حد موثر هستند، باید بدانید که هیچ چیزی به اندازه بازی باعث رشد مهارت های مختلف کودکان از جمله فن بیان یا توان سخنوری آن ها نمی شود.

احتمالاً بارها برای شما هم پیش آمده که بعد از مدتی بازی با کودکتان، انرژی شما تمام شده است اما او همچنان برای بازی کردن پافشاری می کند و اصلاً مفهوم خستگی را درک نمی کند.

حالا اگر شما والدین هوشمندی باشید، می توانید به بازی های کودکتان جهت درست دهید و کاری کنید که او در کنار بازی و سرگرمی بتواند یکی از مهم ترین مهارت های زندگی، یعنی فن بیان خود را تقویت کند.

۵ بازی موثر در تقویت فن بیان کودکان

از آنجایی که دنیای کودکان آمیخته با بازی و سرگرمی است، پس اجازه دهید که در این قسمت، ۵ بازی مفید که می توانند مهارت های فن بیان را به خوبی در کودکان پرورش دهند به شما معرفی کنیم.

تقویت فن بیان کودکان

● بازی استفاده از کلمات و جملات بیشتر

یکی از بازی‌های پر هیجانی که در دوره های فن بیان بسیار اثر بخش عمل می کند، بازی با کلمات و جملات است. در حقیقت این بازی ذهن فرزند شما را به چالش می کشد تا با کلمات مختلف سر و کله بزند. این چالش از آنجایی برای کودکان شیرین می شود که به عنوان یک بازی به آنها معرفی می شود؛ و زمانی که شما در جایگاه والد یا یک مربی دلسوز خودتان را یکی از اعضای این بازی معرفی می کنید، کودک نسبت به این بازی مشتاق تر می شود و تمام سعی‌ خودش را می کند تا بهترین پاسخ را بیان کند. 😍

در این بازی یک کلمه به کودک گفته می شود و او باید سعی کند که درباره اون کلمه، جملات بیشتری بگوید. برای مثال او باید بتواند هر چیزی که راجع به کلمه بستنی به ذهنش می رسد، بیان کند. مثلاً من امروز بستنی خوردم، بستنی شیرین است، برادرم هم بستنی دوست دارد و غیره. این بازی می تواند فن بیان کودک را تقویت کند.

● بازی در نقش یک شخصیت کارتونی

کودکان به همان اندازه که بازی کردن را دوست دارند از تماشای فیلم و انیمیشن هم لذت می برند. پس شما می توانید از این فرصت استفاده کنید و زمانی که کودک شما در حال تماشای کارتون است از او بپرسید که دوست دارد جای کدام از یک شخصیت های آن کارتون باشد. وقتی که انتخاب خود را انجام داد باید از او بخواهید که خود را جای آن شخصیت بگذارد و به جای آن صحبت کند. با این کار هوش کلامی و قدرت فن بیان کودک افزایش پیدا می کند.

● بازی صدای کدام وسیله است

از جمله بازی‌هایی که معمولاً کودکان از انجام آن غرق در لذت می شوند این بازی است. در واقع این بازی از آن دسته از بازی هایی است که با حداقل امکانات در هر محیطی می توان آن را کرد.‌ یکی از مزایای مهمی که باعث می شود والدین و مربیان بیشتر از این بازی استقبال کنند این است که به طور غیر مستقیم مهارت های زبانی و استدلالی کودک در این بازی تقویت می شود! همچنین در کنار تقویت مهارت زبانی، مهارت های دیگری مثل مهارت های شناختی در این بخش فعالیت می کنند زیرا باید به تشخیص، تطبیق، تشابه و… محیط اطرافشان مشغول شوند.💫

برای انجام این بازی کافی است که چشمان کودک خود را ببندید و بر روی اجسام مختلف ضربه بزنید. حالا کودک باید کلمات مختلفی را در ذهن خود جستجو کند و تشخیص دهد که این صدای کدام وسیله است. این بازی از طریق افزایش قدرت شنوایی بر روی تقویت هوش کلامی و فن بیان کودک اثر می گذارد.

● بازی داستان سازی با تصاویر

از دیگر بازی هایی که می‌تواند در فن بیان کودکتان نقش موثری ایفا کند، بازی داستان سازی با عکس ها است. در این بازی کودک شما هم زمان از قوه تخیل، مهارت های کلامی و… خود در حال استفاده است و سعی می کند گوینده خوبی باشد. اگر بخواهیم واقع بین باشیم باید اعتراف کنیم که گویندگی خوب می تواند بار بزرگی را از موانع ارتباطات کلامی کودک شما بر‌ دارد و این بازی دقیقاً همین هدف را نشانه گرفته است. 🚀

همان طور که می دانید برای تقویت فن بیان کودک باید آن را با انجام بازی های مختلف مجاب کنید که صحبت کند. یکی از این بازی ها، بازی داستان سازی با تصاویر مختلف است. در این بازی باید چند تصویر به کودک نشان دهید و از او بخواهید که با آن ها داستان بسازد. از آنجایی که کودک در حین بازی مجبور است که دایره لغاتی را که تا کنون یاد گرفته است، در کنار هم قرار دهد و جمله سازی کند، پس مهارت کلامی او افزایش پیدا می کند.

● بازی گزارشگری

اجازه دهید که کودک نقش یک خبرنگار را بازی کند و با شما درباره موضوعات مختلف مصاحبه کند. اگر در این بازی از یک میکروفون هم استفاده کنید، تاثیر آن دو چندان می شود، چون کودک خود را به طور واقعی در آن فضا تصور می کند و همکاری بیشتری می کند. با انجام این بازی می توانید حس کمرویی و خجالتی بودن کودکان را هم کمتر کنید.

اگر تمایل دارید که اطلاعات بیشتری راجع به این که فن بیان کودکان چگونه رشد می یابد به دست بیاورید، این مقاله را از طریق لینک آن مطالعه کنید.

 بازی های فن بیان کودکان

جمع بندی

اگر می خواهید فن بیان کودک خود را به شیوه ای خلاقانه و علمی تقویت کنید و آینده ای روشن برای کودک خود ترسیم کنید، لحظه ای در انتخاب باشگاه اومند شک نکنید. گذراندن دوره های آنلاین فن بیان کودک در این باشگاه به شما کمک می کند که کودکانی تربیت کنید که اعتماد به نفس بالاتری دارند، راحت تر بر ترس های خود غلبه می کنند و در نتیجه شیواتر و زیباتر صحبت کرده و ارتباط موثری با افراد جامعه برقرار می کنند.

آیا مهارت سخنوری کودکان با بازی بهبود پیدا می کند؟

مهارت سخنوری کودکان

والدین دلسوز از آنجایی که به فکر فرزندشان هستند به مهارت های کودکشان اهمیت می دهند. درست است که بازی در فضای باز بخش مهمی از مهارت کودک را تقویت می کند، اما نکته مهمتر اینجاست که کودک شما در تایم محدود و مشخصی می تواند در این فضا حضور پیدا کند. در اینجاست که نقش دوره های آنلاین فن بیان برجسته می شود. در این شرایط وقتی که کودک در فضای امن خانه حضور دارد می تواند به تقویت مهارت هایش بپردازد. در حقیقت، بازی ها می توانند تا حد قابل توجهی به تقویت فن بیان کودکان کمک کنند و زمانی که فرزند شما درحال بازی کردن است به طور غیرمستقیم مهارت فن بیان خود را ارتقا میدهد. اما بازی ها طیف وسیعی از آموزش اصولی و استاندارد را در بر نمی­گیرند. وقتی کودک در محیط کلاس قرار می گیرد بهتر متوجه می شود که باید روی چه چیز تمرکز کند. پس در کلاس های آموزشی او می داند که از کلاس چه می خواهد و به طور مستقیم روی آن متمرکز می شود. پس حالا بهتر می توانید تصمیم بگیرید که چطور به کودکتان کمک کنید. سعی کنید این دو بُعد (بازی و کلاس آموزشی) را با هم ادغام کنید و در حد تعادل در کنار هم نگهشان دارید.💫

پس اگر شما هم به عنوان پدر و مادری دغدغه مند دوست دارید که کودک خود را در کلاس های آنلاین فن بیان کودک ثبت نام کنید تا در آینده انسانی سخنور و موفق تحویل جامعه دهید، همین حالا از طریق شماره تلفن های باشگاه (در انتهای صفحه) با ما تماس بگیرید و یا مشخصات خود را از طریق این قسمت در اختیار ما بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و پاسخگوی نیازتان باشند.

همین امروز وقت بنفش کردن آینده کودک شماست!💜