مقالات

استرس و کنکور تجربی

استرس کنکور تجربی

مهم ترین اثر منفی که میتوان در سال کنکور تجربی آن را تجربه کرد استرس میباشد‌. استرس کنکور تجربی سمی ترین و بدترین دشمن انسان است.
استرس نه تنها نتیجه منفی بر عملکرد ما میگذارد بلکه روح و جسم مارا نیز مریض میکند‌.
دانش آموزان کنکوری در سال کنکور فشار مضاعفی را تجربه میکنند به همین علت با ترس های گوناگونی رو به رو میشوند برفرض مثال: نکنه قبول نشم، نکنه کنکورمو خراب کنم، نکنه وسط راه خسته بشم و جا بزنم؟
اینها سوالات متداولی هستند که سال کنکور به خصوص کنکور تجربی ذهن شمارا درگیر میکنند و در نتیجه باعث عدم تمرکز و ایجاد استرس در شما میشود.
باشگاه اومند در کنار شماست تا با برنامه ریزی صحیح و هدفمند استرس را تا حد امکان از شما دور کند.
کلاس های کنکوری در باشگاه اومند با بهترین اساتید برگزار میگردد طوری که بی دغدغه به درس خواندن مشغول شوید‌.
داشتن برنامه ریزی و مشاوری آگاه در این راه به شما کمک شایانی میکند و استرس کنکور تجربی را کاهش می دهد. چرا که شما را چند پله بالاتر خواهد برد و قطعا از رقبای خود جلو خواهید زد.
اگر به تلاش خود ادامه دهید و در این راه استمرار کافی داشته باشید، بی شک موفق خواهید بود.

راه های مبارزه با استرس کنکور تجربی

راه های مبارزه با استرس کنکور تجربی

شما در کنار استفاده از مشاوره و برنامه ریزی کنکور تجربی که می تواند در کنترل استرستان کمک شایانی کند، باید کارهای دیگری هم انجام دهید تا بتوانید این استرس را مدیریت کنید تا چند هیچ جلو بیفتید و به قول معروف از خودی نخورید!😉 به همین منظور در این قسمت به چند روش کلیدی برای مبارزه با استرس کنکور تجربی اشاره خواهیم کرد.

  • تمیز و مرتب کردن اتاق و میز مطالعه

نامرتب بودن میز مطالعه و اتاقتان نشان دهنده آشفته بودن ذهنتان است و به همین دلیل باعث می شود که شما نتوانید به خوبی تمرکز کنید و مغزتان زودتر خسته شود. بنابراین هر شب اتاقتان را مرتب کنید و سعی کنید که به جز کتاب هایتان، چیز اضافه دیگری روی میز مطالعه قرار ندهید.

  • پیدا کردن شیوه یادگیریتان

شما می توانید با کمک مشاورتان سبک یادگیری خود را مشخص کنید که مثلاً درس زیست شناسی را با نشستن پشت میز بهتر یاد می گیرید یا باید در هنگام مطالعه آن قدم بزنید، مطالعه چشمی برای شما مفیدتر است یا بلند بلند خواندن و غیره. بدیهی است که چون با دانستن این موضوع یادگیریتان بهتر می شود، پس استرستان کاهش پیدا می کند.

  • کاهش مصرف قند و شکر

بدانید و آگاه باشید که هر چه مواد قندی بیشتری مصرف کنید، سطح هورمون کورتیزول که مربوط به استرس است بیشتر می شود و شما مضطرب تر خواهید شد. پس از خوردن شکلات، آب نبات و نوشیدنی های شیرین پرهیز کنید و به جای آن در صبحانه خود از مواد پروتئینی استفاده کنید و خوردن میوه و سبزیجات را از یاد نبرید!

  • عضلات خود را آرام کنید

وقتی استرس دارید، ماهیچه هایتان منقبض می‌شوند. شما می‌توانید به خودی خود به شل شدن آنها و شاداب کردن بدن خود کمک کنید:

  • کشش
  • گرفتن حمام یا دوش آب گرم
  • داشتن یک خواب خوب شبانه
  • تنفس عمیق

اگر از مشاوره کنکور تجربی استفاده کرده باشید، حتما به شما گفته‌اند که تنفس چه نقش حیاتی دارد. توقف و چند نفس عمیق می تواند فشار را فوراً از شما دور کند. زمانی که آن را تکرار کنید، شگفت زده خواهید شد که چقدر احساس بهتری دارید. فقط این ۵ مرحله را دنبال کنید:

در حالتی راحت بنشینید و دستان خود را در دامان خود قرار دهید و پاهای خود را روی زمین قرار دهید. یا می توانید دراز بکشید.

چشماهایتان را ببندید

خود را در مکانی آرام تصور کنید. می تواند ساحل، جنگل، کویر یا هر جایی که به شما احساس آرامش می دهد باشد.

به آرامی نفس عمیق بکشید و داخل و خارج کنید.

این کار را هر بار ۵ تا ۱۰ دقیقه انجام دهید.

  • آهسته کردن

زندگی مدرن بسیار شلوغ است و گاهی اوقات ما فقط باید سرعت خود را کم کنیم و آرام باشیم. به زندگی خود نگاه کنید و راه های کوچکی برای انجام این کار پیدا کنید. مثلا:

ساعت خود را ۵ تا ۱۰ دقیقه جلوتر تنظیم کنید. به این ترتیب کمی زودتر کارها را به انجام می‌رسانید.

کارهای بزرگ را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید. برای مثال، اگر مجبور نیستید سعی نکنید ۵۰ صفحه درس بخوانید فقط روزی ۱۰ صفحه هم کافی است.

  • در مورد مشکلات خود صحبت کنید

اگر چیزهایی شما را آزار می دهند، صحبت در مورد آنها می تواند به کاهش استرس شما کمک کند. می توانید با اعضای خانواده، دوستان، یک روحانی مورد اعتماد، پزشک یا با یک مشاور کنکور تجربی صحبت کنید.

و همچنین می توانید با خودتان صحبت کنید. به آن خودگویی می گویند و همه ما آن را انجام می دهیم. اما برای اینکه خودگویی به کاهش استرس کمک کند، باید مطمئن شوید که مثبت است و نه منفی.

نابراین وقتی استرس دارید به آنچه فکر می کنید یا می گویید از نزدیک گوش کنید. اگر به خود پیامی منفی می دهید، آن را به پیام مثبت تغییر دهید. به عنوان مثال، به خود نگویید “من نمی توانم این کار را انجام دهم.” در عوض به خود بگویید: «من می‌توانم این کار را انجام دهم» یا «من بهترین کاری را که می‌توانم انجام می‌دهم».

علاوه بر نکاتی که ذکر شد، مواردی دیگر از قبیل استفاده کمتر از موبایل، داشتن خواب کافی، ورزش کردن، نوشتن اهداف، داشتن برنامه ریزی شخصی سازی شده، یادگیری تکنیک های مدیریت زمان، حل تست های کنکور تجربی سال های قبل هم می توانند به کنترل استرس داوطلبان کنکور تجربی کمک زیادی کنند و شما را چندین پله به موفقیت نزدیک تر کنند!

دوره ی کلاس های کنکور تجربی در باشگاه اومند در سامانه تخصصی به صورت آنلاین با حضور مدرس انجام میشود و یکی از مزیت های بسیار خوب کلاس های ما محدودیت تعداد کاربران میباشد.حالا یعنی چی؟
کلاس های اومند به سه شیوه برگزار میشود
۱)خصوصی
۲)نیمه خصوصی
۳)عمومی
کلاس های خصوصی تک نفره میباشد.
کلاس های نیمه خصوصی دو الی پنج نفره هستند.
کلاس های عمومی پنج الی ده نفر میباشند و نکته همینجاست که ما در باشگاه اومند هیچ کلاسی بالای ده نفر نداریم. اعتقاد داریم که دانش آموز باید در کلاس محور اصلی آموزش باشد و بتواند سوالاتش را در کلاس بازگو کند.این محدودیت تعداد باعث میشود که همه، در تایم کلاس سوالاتشان را از مدرس بپرسند و کیفیت یادگیری افزایش پیدا کند و این دقیقا همان چیزی است که ما به آن اهمیت میدهیم. بی شک باشگاه اومند بهترین گزینه شما در سال کنکور تجربی میباشد‌.

تیم حرفه ای دپارتمان اومندی متشکل از مشاورین و مدرسین می باشد و آماده ی خدمات رسانی به شما عزیزان میباشد.
تیم پشتیبانی اومند همه روزه با بچه های اومندی عزیز در ارتباط میباشند و پیگیر تمام کارها و تکالیف آنها میباشند تا همه چیز در وقت و زمان مقرر خودش انجام شود.
یه آرزو کن❤️
بنفش باشید💜