مقالات

استرس و کنکور ریاضی

استرس و کنکور ریاضی

استرس و اضطراب مقوله ای ثابت در زمینه مشاوره های کنکور از جمله مشاوره کنکور ریاضی است. به همین دلیل کاربران کنکوری حتما به یک روش علمی برای برطرف شدن استرس خود نیاز دارند. سالهاست که کنکور سراسری ریاضی برگزار می شود و سالهاست که داوطلبان کنکور سطوح مختلفی از استرس را با خود حمل می کنند. بعضا این تصور وجود دارد که استرس امری کاملا طبیعی است و به سطوح مختلف استرس در داوطلبان اهمیت داده نمیشود. تشخیص اینکه میزان استرس در هر فرد با توجه به شخصیت او تا چه حد طبیعی است بر عهده روانشناس تحصیلی است. اضطراب اگر از حد مجاز خود بالا تر رود و کنترل نشده باشد،‌ می تواند تمام زحمات یک فرد را ظرف ۴ ساعت به هدر بدهد. این اتفاق برای بسیاری از داوطلبان کنکور رخ میدهد و دلیلش آن است که کنترل اضطراب خود را به عنوان یک مقوله تخصصی و علمی قبول ندارند.

استرس کنکور ریاضی

 اما واقعا چاره کار چیست؟

در درجه اول کشف ریشه اضطراب اهمیت بسیار زیادی دارد. اضطراب میتواند دلایل زیادی داشته باشد که در هر فرد متفاوت است.

گاهی اوقات اضطراب ناشی از مسائل مربوط به اعتماد به نفس است. نشانه های این نوع اضطراب آن است که دانش آموز انگیزه خود را از دست داده است، در باور به خود دچار تردید شده است، مکررا خود را با دوستان، همکلاسی ها و افراد دیگر مقایسه می کند و گاها بخاطر ترسی که دارد ترجیح می دهد در منطقه امن ذهنی خود باقی بماند و به سراغ کارهایی که برایش چالش برانگیز است نرود. دلیلش آن است که دانش آموز اعتماد به نفس کمی را در درون خود دارد و شخصیتش ضعیف شده است؛ به همین دلیل عمیقا می ترسد که با شکستی کوچک همین شخصیت و اعتماد به نفس باقی مانده را از دست بدهد. ممکن است این کار چالشی حل تست های سطح بالا تر، حل مسئله های سخت در درس شیمی و فیزیک و ریاضی، حاضر شدن در جلسه آزمون آزمایشی زمانی که آمادگی لازم وجود ندارد و … باشد. بطور کلی ترس از شکست میتواند از نشانه های این نوع اضطراب باشد.

ممکن است علت اضطراب عقب بودن از درس ها و برنامه ها باشد. این نوع اضطراب معمولا با مطالعه و جبران عقب ماندگی ها کاهش می یابد؛ از این رو برنامه ریزی مخصوص به کنکور ریاضی  و سپس عملگرایی مناسب میتواند این استرس را از دانش آموز دور کند.

همچنین خواندن مقاله “اشتباهات رایج در مدیریت استرس کنکوری ها” می تواند در زمینه کنترل اضطراب برای شما مفید باشد.

 راهکار های پیشنهادی

علت اضطراب در یک فرد ممکن است مخلوطی از چند دلیل مختلف باشد. در این صورت به کار گیری مخلوطی از روش ها نیاز است. شما باید هر میزان از استرس، تمام نشانه های اضطراب و تمام موقعیت های استرس زا را با مشاور خود در میان بگذارید تا او با توجه به شرایط شما تمرین های لازم برای رفع استرس را -چه تمرینات تحصیلی مانند بیشتر تست زدن و چه تمرینات روانشناختی مانند خالی کردن افکار مشوش روی کاغذ- به شما ارائه کند. این تمرینات لزوماً برای تمام کاربران یکسان نیست زیرا شرایط تحصیلی و روانشناختی و همچنین علل اضطراب ها در افراد بسیار متفاوت است.

مشاوره استرس کنکور ریاضی

در اینجا یک نکته مهم و حیاتی وجود دارد و آن این است که اگر اگر شخص عکس دانش و تجربه کافی را در زمینه برطرف سازی مسائل استرس زا نداشته باشد، نمی‌تواند یک راهکار و کافی و کامل را به شما ارائه کند؛ حتی اگر فرد معتبری در زمینه مشاوره کنکور ریاضی نباشد ممکن است با سنگین تر کردن غیر علمی برنامه شما، مسئله اضطراب شما را حاد تر کند.

در زمان کنونی تعداد مشاوران کنکور در حال رسیدن به تعداد دانش آموزان است! این پدیده اتفاق جالبی نیست چرا که پیام آن واضح هست: ورود افراد غیرمتخصص به این حوزه و ساده انگاری مشاوره کنکور.

حتی اگر فرد در زمینه مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی حرفه ای باشد (مانند رتبه برتری که دانش و تجربه این کار را دارد) در زمینه مسائل روانشناختی تخصص یک روانشناس تحصیلی را ندارد و صرفا تجربیاتی از دوران کنکور خود دارد؛ مسلماً این تجربیات با شرایط همه داوطلبان یکسان نیست. به همین دلیل باشگاه اومند که براساس ایده های نو پایه گذاری شده و بعنوان یکی از برترین شرکت های خلاق انتخاب شده است (افتخارات و اعتبارات باشگاه اومند در پایین صفحه موجود است) این سبک از مشاوره را کافی نمیداند و در تیم مشاوره کنکور ها (مانند بقیه مشاوره کنکور های تجربی و انسانی) روانشناس تحصیلی را در کنار مشاوران قرار میدهد.

امیدواریم این مقاله علمی در تشخیص اضطراب و نوع آن به شما کمک کرده باشد اما بدانید که تشخیص دقیق هر مسئله و سپس برطرف سازی آن به عهده متخصص همان مسئله است. بنابراین اگر به عنوان یک کنکوری نیاز به کمک را در خود احساس میکنید، با تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید و در زمینه ارتباط با روانشناس تحصیلی راهنمایی بخواهید. همچنین می توانید از این قسمت مشخصات خود را وارد کنید تا کارشناسان اومند با شما تماس بگیرند و شما را راهنمایی کنند.

اومند یک کنکور بنفش پررنگ را برای شما آرزو می کند! 💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *