مقالات

اهمیت ادبیات در کنکور

ادبیات کنکور

ادبیات کنکور اولین درسی است در آزمون کنکور با آن مواجه میشوید. می بایست از سوال یک تا بیست و پنج را پاسخ دهید که دارای ضریب ۴ می باشد. چون شروع کننده ی کنکور با درس ادبیات است. در نتیجه اگر به تسلط بالایی در این درس برسید قطعا خواهید توانست آرامش بالایی را برای خودتان در همان لحظات اولیه کنکور فراهم کنید. و در طول ساعات پاسخگویی به سوالات کنکور امید داشته باشید.
درس ادبیات کنکور شامل واژگان، املا، تاریخ ادبیات، آرایه ادبی، دستور زبان و قرابت معنایی می باشد.
توجه داشته باشید که درس ادبیات ضریب بالایی در کنکور دارد و درس رتبه بیاری است‌‌. این درس کمی نیاز به دقت دارد‌.
این درس برای همه‌ گروه‌های آزمایشی به عنوان درس عمومی، ضریب بالایی دارد؛ با این حساب، می‌توان گفت که کسب نمره‌ پایین در دو درس ادبیات و معارف جبران‌ ناپذیر است. سؤالات درس ادبیات معمولاً سخت هستند و حدود ۵۰ درصد سؤالات را سؤالات دشوار تشکیل می‌دهد؛ در ضمن، طرح سؤال از متون خارج از کتاب درسی  در قسمت‌های مختلف ( املاء، آرایه‌های ادبی، زبان فارسی معنی و مفهوم ) به چشم می خورد.

آرایه های ادبی ادبیات

نحوه خواندن درس ادبیات و تست زنی آن بسیار مهم است.

درس ادبیات را باید مبحث به مبحث بخوانید و تست های هر مبحث را جداگانه بزنید‌.
درس ادبیات در ظاهر ساده است اما کوهی از نکته در آن نهفته است.
مثلا اولین و مهم ترین مبحث و بخش از ادبیات که می بایست پیش از سایر مباحث آن را خواند مبحث لغت می باشد. چون در بخش آرایه های ادبی هنگامی که سوالاتش را می خواهید پاسخ دهید حتما می بایست معنی لغات را بدانید. تا بتوانید آرایه ها را تشخیص دهید و این نکته در خواندن درس ادبیات کنکور بسیار مهم و اساسی است.
بیشترین تاکید طراحان آزمون سراسری بر مقوله دستور زبان است. برای تسلط یافتن بر مطالب این بخش ابتدا باید تعریف ساده هر کدام از دستور­ها و قواعد را یاد گرفته و سپس به تمرین این قواعد بر روی متن بپردازید. مثلاً برای تسلط بر مبحث ساختمان اسم، ابتدا باید انواع اسم را از لحاظ ساخت بشناسید و سپس ساخت اسم­ های موجود در یک متن را مشخص کنید. برای تست زدن بهتر، کتاب را خط به خط بخوانید و تمام مثال ها و تعریف‌های آن را در نظر داشته باشید. از حفظ کردن قواعد صرف نظر نموده و کاملا ً آنها را یاد بگیرید و در متون متفاوت خارج از کتاب از آنها استفاده و تمرین کنید. برای جلوگیری از فراموشی، کتاب درسی و  فیش برداری ها و خلاصه نویسی ها و تست های سال‌های گذشته را مرور کنید. از معنی و مفهوم نیز ۸ تا ۹ سؤال مطرح میشود

حدود ۱۰ تستی که در این مورد مطرح میشود در بسیاری از مواقع از اشعار خارج از کتاب هستند و اتفاقا برخلاف عقیده ی بسیاری کار را برای پاسخگویی ساده تر میکنند. و پاسخ صحیح به این ۱۰ سوال حداقل ۴۰ درصد امتیاز کسب کنید که درصد قابل توجهی است.

تست های پی در پی ادییات در برنامه درسیتان حتما باشد.

حتما موقع تست ژمان بگیرید و مثل آزمون کنکور تست های ادبیاتتان را بزنید تا دستتان سریع شود‌.
پس از پایان آزمون تست های خودرا تصحیح کنید و هر سوالی که ایراد داشتین را مجدد خوانده و حل کنید.
دانش آموزان کنکوری عزیز برای موفقیت در کنکور دروس عمومی از واجبات است و درس ادبیات از دروس عمومی بسیار مهم و رتبه ساز و رتبه آور است.
با موفقیت در این درس تقرببا نیمه ی راه را طی میکنید.
اگر کارنامه ی کنکوری ها را دیده باشین اکثرا که رتبه خوبی کسب کردند و دانشگاه های خوبی قبول شدند درصد درس ادبیاتشان نرمال و رو به بالا میباشد.
همیشه به دانش آموزان کنکوری میگم که از دروس عمومی غافل نشوید
در واقع دروس تخصصی رو فدای دروس عمومی نکنید.
دروس عمومی در کنکور مخصوصا کنکور تجربی بسیار مهم هستند‌

نکات مهم در خواندن ادبیات کنکور

خلاصه نویسی الزامی است و بهتر آن است که همزمان با مطالعه مباحث صورت گیرد. خلاصه مباحث مختلف باید از هم جدا باشد.
مرور سبب تثبیت مطالب و انتقال مطالب از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت می شود. زمان مرور ها بهتراست به نحو زیر باشد:
مرور اول ۲۴ ساعت، مرور دوم ۳ روز ، مرورسوم ک هفته و مرور چهارم یک ماه (بدیهی است که مرور های بعدی برای جلوگیری از فراموش شدن مباحث باید صورت گیرد)
از دوران طلایی عید بهترین استفاده را کنید.
به علت اینکه دو هفته عید مدارس تعطیل میباشد و دانش آموز زمان بیشتری را میتواند صرف درس خواندن کند و بیشتر دروس تا قبل از عید به پایان رسیده ان. یا حداقل حجم بیشتر دروس تمام شده اند و میتوان تست های زیادی را با آگاهی کامل بزنید..

ادبیات کنکور

درس ادبیات جدا ازینکه برای قبولی در رشتهای پزشکی و پیراپزشکی اهمیت دارد، بلکه در رشته ی تربیت معلم و معلمی هم درصد این درس حائز اهمیت است.
یک درصد بالا پایین این درس رتبه و دانشگاه شما را میتواند جا به جا کند.
آینده ی درسی و شغلی همه شما به همین درصدهای رتبه کنکورتون وابسته است
ما و تیم قوی اومند کنارتون هستیم تا دوران طلایی کنکورتون رو واستون به بهترین شکل بسازیم و ادبیات کنکورتون رو بنفش کنیم‌‌.
اساتید تیم اومند با علم کامل و نگاه تیزبینانه طوری برای شما برنامه درسی کنکورتان را طراحی میکنند که به راحتی بتوانید مو رو از ماست در درس ادبیات بیرون بکشید و حل سوالات براتون راحت تر شود.
هرچقدر تلاش کنی فردا یک پله بالاتری
پر انرژی باش مثل بنفش
اومندی ها بنفش باشید💜

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.