مقالات

آموزش آنلاین یا حضوری، کدام یک برای کودک من مناسب است؟!

آموزش آنلاین یا حضوری

در سال های اخیر و به خصوص بعد از ظهور بیماری کرونا، آموزش مهارت های مختلف کودکان هم همچون بزرگسالان، از آموزش های حضوری فاصله گرفت و کلاس های آنلاین فن بیان کودک، آموزش آنلاین زبان انگلیسی کودک و … رونق پیدا کردند!

خب قطعاً این مسئله که بچه ها در خانه بنشینند و در بستر اینترنت و با موبایل، تبلت و کامپیوتر آموزش ببینند به مذاق برخی از والدین خوش می آید و در عین حال برخی از پدر و مادرها، هنوز هم به همان شیوه های سنتی و آموزش حضوری اعتقاد دارند و فکر می کنند که فرزندانشان مهارت ها را در کلاس های حضوری و در تعامل مستقیم با معلم بهتر یاد می گیرند.

بنابراین برای این که بدانید واقعاً کدام یک از شیوه های آموزشی به درد فرزندتان می خورد و بازدهی، کیفیت کلاس و سایر فاکتورها در هر یک از این آموزش های حضوری یا آنلاین به چه صورت است، لازم است که با مزایا و معایب هر یک از این دو مدل آموزشی بیشتر آشنا شوید. پس با ما همراه باشید.

آموزش حضوری چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

آموزش حضوری

آموزش حضوری یعنی همان چیزی که ما در مدارس هم شاهد هستیم و معلم در پای تخته مطالبی را به شیوه ای واحد به دانش آموزان آموزش می دهد و انتظار دارد که آن ها با انجام تکالیفی که بهشان داده می شود، نشان دهند که مبحث را به خوبی یاد گرفته اند و آماده یادگیری مطلب جدید هستند. اما این سیستم آموزشی که به روش سنتی اداره می شود، مزایا و معایبی دارد که در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم.

مزایای آموزش حضوری

۱- چون معلم در آموزش حضوری به صورت مستقیم روی دانش آموزان تسلط دارد و می تواند با آن ها ارتباط چشمی برقرار کند، معمولاً این کلاس ها منظم هستند.

۲- با توجه به این که در آموزش حضوری، بچه ها باید در تایم مشخصی، مثلاً در مدرسه حضور داشته باشند و از طرفی شب زودتر بخوابند و مسئولیت تکالیف و وظایفشان را خودشان بر عهده بگیرند، پس قانونمند می شوند.

۳- از آنجایی که بچه ها در کلاس حضوری ارتباط تنگانگی با هم دارند، می توانند تجربیات خودشان را در اختیار همدیگر قرار دهند و حتی اگر دوستشان مطلبی را متوجه نشده برای او توضیح دهند.

۴- بچه ها در آموزش حضوری با نحوه تعامل با یکدیگر هم آشنا می شوند که این موضوع باعث رشد شخصیت اجتماعی آن ها می شود.

۵- آموزش حضوری وابسته به اینترنت نیست و یادگیری حتی در زمان قطعی برق و اینترنت هم مختل نمی شود.

۶- کودکانی که مرتب پرش ذهنی دارند و تمرکز کافی ندارند، در کلاس های آموزش حضوری به طور مرتب تحت نظر معلم یا مربی هستند و کمتر دچار حواس پرتی می شوند.

آموزش حضوری

معایب آموزش حضوری

۱- در عین این که داشتن زمان مشخص می تواند به عنوان یک مزیت به حساب بیاید، گاهی هم به عنوان یک عیب شناخته می شود؛ چرا که کودک را مجبور می کند که حتماً در زمان خاصی در مکان مشخصی حضور داشته باشد تا از آموزش محروم نشود.

۲- یکی دیگر از معایب کلاس های حضوری، هزینه های مربوط به رفت و آمد به این کلاس ها است. به علاوه به جز هزینه، وقت زیادی هم در مسیر رفت و آمد به کلاس های حضوری هدر می رود که می تواند برای رشد در زمینه های دیگر صرف شود!

۳- عموماً در کلاس های حضوری جمعیت بیش از ۱۰ نفر در کلاس وجود دارد که باعث می شود معلم یا مربی نتواند توانایی ها و استعدادهای هر کودک را کشف کند و در نتیجه آموزش را به شکلی واحد و بر اساس توانایی های جمعی پیش ببرد که خب همین موضوع می تواند موجب سرخوردگی یک کودک شود؛ چرا که وقتی می بیند با آن مدل آموزشی یاد نمی گیرد، اعتماد به نفسش آسیب می بیند و فکر می کند که اشکال از او است.

۴- در این کلاس ها به جای کودکان، مربی در راس آموزش قرار می گیرد و به دلیل شلوغی کلاس ها، آن طور که باید و شاید تبادل اطلاعاتی صورت نمی گیرد تا بچه ها هم در روند آموزش دخالت داشته باشند.

۵- با توجه به این که کلاس های حضوری محدودیت جغرافیایی دارند، پس دست و بال شما برای پیدا کردن مربی مورد نظرتان بسته است و مجبور هستید که آموزش کودکتان را به همان معلمان در دسترس واگذار کنید.

آموزش آنلاین چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

آموزش آنلاین

همان طور که از اسم آموزش آنلاین مشخص است، این آموزش در بستر اینترنت و به وسیله موبایل، تبلت و کامپیوتر انجام می شود. این آموزش از زمان شکل گیری بیماری کرونا رواج بیشتری پیدا کرد و قطعاً با پیشرفت تکنولوژی روز به روز هم گسترده تر و فراگیرتر خواهد شد. بنابراین لازم است که شما با مزایا و معایب این دسته از کلاس ها نیز آشنا شوید تا با آگاهی بیشتری برای ثبت نام فرزندتان در کلاس های زبان انگلیسی، دوره های فن بیان برای کودک و … اقدام کنید.

مزایا آموزش آنلاین

۱- یکی از مهم ترین مزیت های کلاس های آنلاین انعطاف پذیری آن ها است، یعنی چه؟ یعنی بچه ها به حضور در یک مکان مشخص محدود نمی شوند و در نتیجه حتی کودکانی که در مناطق محروم هم زندگی می کنند، می توانند با داشتن یک موبایل از این دوره ها استفاده کنند. در واقع کودکان می توانند در منزل یا هر جای دیگری با آرامش و بدون نشستن پشت میز و نیمکت های خسته کننده کلاس، در آموزشگاه های آنلاینی مثل باشگاه اومند که معتبرترین مرجع آموزش آنلاین کشور است، آموزش ببینند و مهارت های خودشان را گسترش دهند.

۲- اگر کلاس های آنلاین اصولی و درست برگزار شوند و جمعیت زیادی نداشته باشند، آموزش و یادگیری بر اساس توانایی ها و مهارت فردی هر کودک پیش می رود و دیگر نسخه واحدی برای آموزش همه پیچیده نمی شود. دقیقاً به همین دلیل است که دوره های آنلاین باشگاه اومند بیش از ۱۰ کاربر ندارد تا بتوان آموزش را بر اساس مهارت ها و نقاط ضعف و قوت هر کاربر جلو برد.🌠

۳- در این کلاس ها محدودیت جغرافیایی معنایی ندارد! یعنی شما مجبور نیستید که آموزش فرزندتان را به چند مربی یا معلمی که در نزدیکی محل زندگیتان تدریس می کنند محدود کنید، بلکه می توانید آموزش فرزندتان را به مربیان برتری که روزی آرزوی آن را داشتید بسپارید تا از طریق فضای آنلاین، مهارت های مورد نیازشان را یاد بگیرند.

۴- از آنجایی که در این کلاس ها به جای مدرس، کودکان در راس آموزش قرار می گیرند، پس این فرصت را دارند که در مباحث آموزشی مشارکت فعال داشته باشند تا هم چیزهای بیشتری یاد بگیرند و هم مهارت های ارتباطی و اعتماد به نفسشان افزایش پیدا کند.

۵- در این کلاس ها بر خلاف کلاس های حضوری به رفت و آمد نیازی ندارید، بنابراین طبیعی است که می توانید هم در هزینه ها و هم در زمان صرفه جویی کنید و به جای آن کاری کنید که فرزندتان با چند کلیک ساده در فضای آنلاین آموزش ببیند.💻

۶- مگر غیر از این است که بچه ها باید برای زندگی در عصر تکنولوژی که روز به روز پیشرفت های بیشتری می کند حاضر شوند؟! پس بهترین کار این است که دوره های آموزشی مهارت های مختلف را به شکل آنلاین در باشگاه کاربلدی مثل اومند بگذرانند تا از همین کودکی کار با تکنولوژی را یاد بگیرند و با عملکردهای مفید اینترنت آشنا شوند.

۷- فرزندان شما در کلاس های آنلاین تنها به کتاب و جزوات کاغذی محدود نمی شوند و می توانند از آموزش های بصری مختلف مثل کلیپ ها یا حتی بازی های آموزشی هم بهره مند شوند تا هم علاقه شان نسبت به این دوره ها چند برابر شود و هم یادگیریشان زیر و رو شود! تازه ما در باشگاه اومند تا جای ممکن از دادن تکالیف نوشتاری به بچه ها هم خودداری می کنیم و سعی می کنیم که حتی تکالیف آن ها هم با بازی و سرگرمی همراه شود!🤩

۸- یکی دیگر از خوبی های کلاس های آنلاین این است که والدین هم می توانند به شیوه آموزش فرزندشان نظارت داشته باشند تا خیالشان از هر بابت راحت باشد.

۹- در بسیاری از این کلاس ها از جمله کلاس های آنلاین باشگاه اومند، امکان ضبط دوره ها وجود دارد تا اگر بچه ها به مرور نیاز داشتند، بتوانند به راحتی به محتوای تدریس شده دسترسی داشته باشند و مطالب را مرور کنند.

آموزش آنلاین

معایب آموزش آنلاین

۱- یکی از معایب کلاس های آنلاین این است که دسترسی مستقیم به استاد وجود ندارد. اما چون در باشگاه اومند جمعیت کلاس ها محدود (حداکثر ۱۰ نفره) است و بچه ها هر جلسه به صورت آنلاین با استاد خود در ارتباط هستند و پشتیبانان هم به طور پیوسته پیگیر شرایط کلاس و کاربران هستند، این عیب، بسیار کمرنگ است.

۲- بسیاری معتقد هستند که در کلاس های آنلاین امکان تعامل اجتماعی وجود ندارد، اما به علت این که در کلاس های آنلاین اومند، کاربران در راس آموزش قرار می گیرند و می توانند در محتوای آموزشی کلاس مشارکت کنند، این ضعف وجود ندارد.

۳- برخی از والدین نگران این هستند که در کلاس های آنلاین توجهی به نظم و انجام تکالیف توسط بچه ها نمی شود. شاید این عیب درباره بعضی دوره های آنلاین صدق کند، اما قطعاً این وصله ها به باشگاه اومند که علاوه بر استاد، پشتیبانان هم مثل عقاب مواظب همه چیز هستند، نمی چسبد!😁

۴- دیگر نگرانی والدین درباره این کلاس ها این است که ممکن شرایط اینترنت طوری باشد که نتوان برای تشکیل کلاس در نرم افزاری مثل واتس اپ تماس تصویری برقرار کرد. اما باید بگوییم که ما در باشگاه اومند، نه تنها از نرم افزاری مثل واتس اپ که اصلاً به این هدف خلق نشده استفاده نمی کنیم، بلکه سامانه ای اختصاصی برای آموزش در اختیار کاربران قرار می دهیم تا نگرانی از بابت چالش های اینترنت به حداقل برسد!

۵- یکی دیگر از عیوبی که برای کلاس های آنلاین مطرح می شود این است که ممکن است بچه ها نتوانند درست تمرکز کنند و مربی هم تسلطی روی آن ها ندارد. اما قضیه در باشگاه اومند، کاملاً برعکس است؛ چرا که کلیه کاربران ارتباط چهره با چهره با مربی خود دارند و پشتیبانان هم اجازه نمی دهند که خللی در روند یادگیری بچه ها رخ دهد!

آموزش آنلاین

اگر دوست دارید درباره تاکید ما بر چرایی آموزش آنلاین برای کودکان به اطلاعات بیشتری دست پیدا کنید، کافیست که مطالعه این مطلب را از طریق لینک آن از دست ندهید!

نتیجه گیری از مقایسه انجام شده مابین آموزش حضوری و آموزش آنلاین برای کودکان

با توجه به آنچه گفته شد می توان نتیجه گرفت که اگر شما به عنوان والدینی آگاه دوست دارید که فرزندتان به روز باشد و با جدیدترین روش ها و متدهای روز دنیا هم آموزش ببیند، بهترین کار این است که به جای آموزش حضوری به آموزش های آنلاینی روی بیاورید که آموزش کاربر محور را سرلوحه کار خود قرار داده اند.

پس چه جایی بهتر از باشگاه اومند که با برگزاری دوره های آموزش زبان انگلیسی کودک و دوره های فن بیان کودک به شکل آنلاین و شخصی سازی شده، کاری کرده که آموزش این دو مهارت مهم و ضروری، نه بر اساس توانایی هایی جمعی، بلکه بر اساس مهارت های فردی هر کودک پیش برود و در این مسیر هم از اساتید کاربلد و پشتیبانان حرفه ای کمک گرفته است.

پس برای اومندی شدن فرزندتان معطل نکنید و همین حالا از طریق تماس با شماره تلفن باشگاه در پایین صفحه یا تکمیل فرم مشخصات از طریق این لینک با ما در ارتباط باشید.

آموزش آنلاین و بنفش طور را با اومند تجربه کنید!💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *