مقالات

نحوه مطالعه درس فیزیک از پایه

نحوه مطالعه درس فیزیک از پایه

یکی از دلایلی که دانش آموزان در درس فیزیک ضعیف هستند این است که می خواهند هر جور که شده فرمول ها را حفظ کنند، غافل از این که اصلاً فیزیک درس حفظی نیست! وقتی مثلاً شما هنوز مفهوم قوانین نیوتن را نمی دانید، چطور از خودتان انتظار دارید که بتوانید فرمول های آن را یاد بگیرید و مسائلش را حل کنید؟

البته نگران نباشید، این موضوع لاینحل نیست. اگر تدریس فیزیک دهم که پایه و اساس فیزیک پایه های دیگر را تشکیل می دهد به صورت اصولی و درست انجام شود، شما مباحث دیگر آن را هم راحت تر یاد می گیرید.

فیزیک درسی است که در پدیده های طبیعی جهان ما قابل لمس است. برای مثال همه شما با مفهوم ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی که در فصل نور و بازتاب نور فیزیک تدریس می شود، آشنا هستید. پس به جای این که برای درک مفاهیم فیزیک “کاسه چه کنم چه کنم” دست بگیرید، کافیست که شکارچی ماهری باشید و پدیده های اطرافتان را به خوبی تماشا کنید.✨

بهترین روش یادگیری صفر تا صد فیزیک چیست؟

بهترین روش یادگیری صفر تا صد فیزیک چیست؟

همان طور که می دانید فیزیک یکی از دروسی است که اگر دانش آموزان بتوانند درصد بالایی از سوالات آن را در کنکور پاسخ دهند، می توانند رتبه خود را ارتقا دهند. بنابراین دانش آموزان بسیاری به امید این که بتوانند در این درس موفق عمل کنند در کلاس های فیزیک کنکور شرکت می کنند.

اما این کلاس ها زمانی موثر است که شما هم برای درک مفاهیم فیزیک به خودتان کمک کنید وگرنه صرف حضور در کلاس های مختلف چیزی عایدتان نمی شود. پس با ما همراه باشید تا نحوه جویدن و هضم فیزیک را به شما آموزش دهیم!

● قبل از شروع هر مبحث، مباحث مرتبط را مرور کنید.

این مرور باید چه ویژگی داشته باشد؟ فرض کنید معلم شما قرار است که مبحث ترمودینامیک را تدریس کند. در این حالت شما باید بخش های از کتاب که مربوط به ترمودینامیک است و پیش زمینه آن بوده است را به طور اجمالی مرور کنید و حتی سعی کنید در رابطه با آن مبحث در ذهن خودتان علامت سوال هایی ایجاد نمایید. این کار به تسلط بیشتر شما به آن بخش کمک می کند.

اما تیر نهایی چیست؟! اگر خیلی به پیشرفت در درس فیزیک اهمیت می دهید، بهتان توصیه می کنیم که چند لحظه قبل از شروع کلاس، مباحثی که در جلسه قبلی یادداشت کرده اید را مرور کنید تا بتوانید ارتباطی که بین درس این دو جلسه وجود دارد را بهتر درک کنید و آن ها را با هم ادغام کنید.

● در کلاس درس منفعل نباشید

حتماً به موقع در کلاس های فیزیک مدرسه یا کنکور شرکت کنید تا بتوانید از همه نکات مهم نت برداری کنید. به خاطر داشته باشید که حتماً فضایی برای سوالاتی که ممکن است درباره آن نکات به ذهنتان برسد خالی بگذارید تا بتوانید آن ها را آنجا بنویسید و در هنگام مرور به هر دو آن ها دسترسی داشته باشید.

ضمناً برای کشیدن طرح ها یا نمودارهای درس فیزیک وسواس به خرج ندهید. بهتر است زمانی را که می خواهید صرف رنگی رنگی کردن اشکالتان کنید را به گوش کردن و یادداشت برداری از نکات استاد یا معلم اختصاص دهید!

نکته مهم دیگری هم که باید بدانید این است که نباید از سوال پرسیدن خجالت بکشید. به قول معروف “ندانستن عیب نیست، نپرسیدن عیب است”، پس مراقب باشید که هیچ سوالی در ذهنتان بی پاسخ باقی نماند.😉

● مطالعه بعد از کلاس را به دست فراموشی نسپارید

حتماً در اولین فرصت نوشته هایتان را مورد بازبینی قرار دهید و ارتباط مابین نکات نوشته شده با موضوعات اصلی را پیدا کنید و آن ها را با هایلایت کردن و یا حاشیه نویسی در جزواتتان برجسته و مشخص کنید. فراموش نکنید که هر سوالی به ذهنتان رسید، حتی اگر از دید شما سوال پیش پا افتاده و ساده ای بود، آن را یادداشت کنید و از معلم یا دوستی که می تواند شما را به درستی راهنمایی کند بپرسید.

به شما قول می دهیم که اگر این سه مرحله را قدم به قدم انجام دهید و جایی را به میل خودتان سانسور نکنید، می توانید صفر تا صد فیزیک را از بر شوید.🤩

با خواندن مطلب تاثیر فیزیک در کنکور ریاضی می توانید اطلاعات زیادی در این باره به دست بیاورید، پس مطالعه آن را از دست ندهید.

نحوه مطالعه درس فیزیک

در کلاس فیزیک کنکور چگونه حداکثر بهره‌ وری را داشته باشم!؟💫

خب همانطور که می دانید، صرفا اینکه شما با نحوه مطالعه صحیح آشنا باشید کافی نیست. بلکه داشتن استراتژی‌هایی برای حل مسئله در فیزیک بسیار حائز اهمیت است. در واقع در کلاس های کنکور معمولاً بیشتر مانورها بر روی مسائل پیچیده ای است که دانش آموزان را سردرگم می کند، ولی اینکه بتوانید با تکنیک های ساده از حجم این پیچیدگی ها کم کنید مهارت می خواهد! ممکن است شما هم همانند بسیاری از دانش آموزان، در برابر حل مشکلات در فیزیک یک فرد آماتور و یا به نوعی تازه کار باشید. اما برای اینکه در حل مسائل به یک متخصص تبدیل شوید می توانید با مطرح کردن سوالات زیر به آگاهی نسبتاً خوبی دست پیدا کنید.

  1. مشکل از چیست و ریشه در کدام بخش دارد؟
  2. این سوال از من می خواهد چه چیزی را پیدا کنم؟
  3. از چه اطلاعاتی استفاده کنم و چه اصولی را اعمال کنم؟  
  4. در مورد سوالات مشابه چه می دانم؟
  5. چگونه می توانم از اطلاعاتی که سوال در اختیارم قرار داده برای حل مشکل استفاده کنم؟

زمانی که شما با پاسخ این سوالات بازی می کنید، باید معادلات و اعداد را در اسرع وقت به هم وصل کنید؛ در این زمان احتمالاً به جواب های درست‌تری بر می خورید. در حقیقت، گاهی یک سوال با ترکیب فرمول های متفاوتی قابل حل است که با مطرح کردن این سوالات شما از دام اشتباهات خودتان را نجات می دهید و میزان خطا در جوابتان را به حداقل می رسانید. 🌠

چگونه مطمئن شویم که از پس درس فیزیک به خوبی برمی آییم؟

چگونه مطمئن شویم که از پس درس فیزیک به خوبی برمی آییم؟

جمله ای از قول انیشتین نقل می شود که می گوید: “اگر از شیوه ای که داشتی نتیجه نگرفتی، راه دیگری را امتحان کن چون با صبر کردن معجزه اتفاق نمی افتد.”

پس اگر دوست ندارید درجا بزنید و می خواهید یکی از بالاترین درصدهایتان در کنکور مربوط به درس فیزیک باشد، همین امروز اومندی شوید و تدریس آنلاین فیزیک کنکور خود را به اومند بسپارید.

شما با شرکت در کلاس های کاربر محور اومند می توانید به میل خودتان یا از تدریس خصوصی فیزیک به صورت تک نفره بهره مند شوید و یا در کلاس های نیمه خصوصی (۳ تا ۵ نفره) و عمومی (۶ تا ۱۰ نفره) ثبت نام کنید و ضمن داشتن پرونده ای اختصاصی که تمام شرایط و نقاط ضعف و قوت شما در آن درج شده از پشتیبانی همه جانبه تیم خبره اومند برخوردار شوید.

پس اگر دلتان می خواهید یکی از شاگردان گروه حرفه ای اومند باشید و لحظه ای به حال خود رها نشوید، همین حالا با شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید و یا اطلاعات تماس خود را از طریق این قسمت در اختیار ما قرار دهید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم و پاسخگوی سوالاتتان باشیم.

با اومند خاطره ای خوش از درس فیزیک بسازید.💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *