مقالات

توصیه هایی به کاربران کنکور انسانی

توصیه های کنکور انسانی

برنامه ریزی کنکور انسانی یکی از ملزومات اساسی موفقیت داوطلبان این رشته در کنکور است. درواقع برنامه ریزی و مشاوره گرفتن رکن اساسی موفقیت در هر کار و به ثمر رساندن تلاش های هر فرد می باشد؛ زیرا برنامه ریزی و توصیه های کنکور انسانی به تلاش های فرد جهت میدهد تا تلاش ها در مسیر های اشتباه به هدر نروند. جهت دهی به تلاش های دانش آموزان کنکور انسانی نیز باعث می شود تا آنها مسیر خود را پیدا کرده و دچار سرخوردگی ناشی از نتیجه نگرفتن از تلاش ها نشوند.

با وجود اینکه تصورات اشتباه بسیاری درباره رشته علوم انسانی وجود دارد و متخصصان مشاوره در این رشته کمتر از دیگر رشته ها هستند، اما این تصورات تا حدودی در حال کمرنگ شدن است و سالانه تعداد داوطلبان کنکور انسانی در حال افزایش است. پس قبولی در رشته های تاپ در دانشگاه های خوب کشور بطور جدی مستلزم کوشش در مسیر اصولی است.

اگر شما نیز یکی از دانش آموزان رشته علوم انسانی هستید، مهم ترین و اولین توصیه اومند به شما باور داشتن خودتان و درک اهمیت و سختی درس خواندنتان است. اومند باور دارد که برای موفقیت در هر کار، شما باید اولین طرفدار خودتان باشید زیرا باور و اعتماد به نفس معجزه می کند!!

روش مطالعه دروس در مشاوره کنکور انسانی

دانستن توصیه های کنکور انسانی از قبیل دانستن شیوه مطالعه مناسب دروس میتواند به عنوان یک کاتالیزگر اساسی برای شما عمل کند؛ زیرا هر درس از رشته علوم انسانی روش مطالعه خاص خود را برای کنکور دارد. برای هر درس یکسری روش های کلی وجود دارد که توسط همه دانش آموزان قابل اجرا هستند مانند مثال زیاد و متنوع حل کردن در هر مبحث از درس ریاضی یا کشیدن دیاگرام های سیر های تاریخی در درس تاریخ به منظور یادسپاری “ترتیب اتفاقات مهم تاریخی”. اما دقت کنید که یکسری روش های جزئی هم در هر درس وجود دارند که برای افراد مختلف تفاوت هایی دارند. تفاوت این روش های جزئی بستگی به عواملی همچون نقطه ضعف ها و نقطه قوت ها در آن درس و همچنین میزان علاقه شما به آن درس دارد. درواقع این روش ها قلق های خاص کنکوری مخصوص به شما هستند که به تدریج باید آنها را پیدا کنید تا مسیرتان هموار تر شود! در ادامه به مولفه های مهمی از روش مطالعه دروس انسانی می پردازیم.

توصیه های کنکور انسانی

حفظیات:

دروسی که جنبه حفظی دارند و جنبه تحلیلی و مفهومی غالبا در آنها مشاهده نمی شود. از جمله این دروس میتوان به تاریخ، جغرافیا، جامعه شناسی و تاریخ ادبیات اشاره کرد.

از انجایی که این درس ها در طبقه درس های حفظی می گنجند، بنابراین زیاد خواندن این درس ها اهمیت بالایی دارد تا بتوانید این حجم از مباحث حفظی را به یاد داشته باشید! پس در برنامه ریزی کنکور انسانی، گنجاندن مرور های اصولی “طبق نمودار فراموشی” اهمیت بالایی دارد و یکی از مهم ترین مشخصه های یک مشاوره اصولی کنکور انسانی همین موضوع است. موضوع مهم دیگر در این دروس، یادداشت برداری به شیوه مناسب هر درس و حتی هر مبحث است. شما باید به هر شیوه که برای خودتان مناسب تر است یادسپاری مطالب را برای ذهنتان اسان کنید. هنگامی که مطالب طبقه بندی شوند بهتر در ذهن جای میگیرند. استفاده از انواع دیاگرام ها، نمودار ها و جدول ها میتواند در جمع بندی مباحث این دروس کارآمد باشد.

شناخت وضعیت خود:

قبل از شروع مطالعه بهتر است شناخت کاملی از وضعیت جسمانی، روحی، نقاط قوت و ضعف و توانایی‌هایتان بدست آورید. ممکن است فکرکنید درس‌خواندن و منابع درسی مهم‌ترین موضوع در کنکور است اما باید بگویم که مهم‌ترین بخش کنکور خودتان هستید. باید برروی سبک زندگی‌تان، سبک غذا خوردن و استفاده از أوقات فراغتتان تجدید نظر کنید.

باید بدانید که برای شروع با چندساعت مطالعه می‌توانید ادامه دهید و یا از چه ساعتی می‌توانید مطالعه را شروع کنید. اینکه بدانید در چه محیطی درس‌خواندن برایتان راحت است و یا چقدر انرژی در طول روز دارید باعث می‌شود نصف راه را رفته باشید. ممکن است حتی در شروع کار بخواهید مطالعه را از ساعاتی مثل ۴ یا ۵ ساعت شروع کنید که باید بگویم کار اشتباهی است.

از اول با یک ساعت یا دو ساعت شروع کنید تا دستتان بیاید چقدر ظرفیت مطالعه دارید و چقدر انرژی می‌توانید برای این‌کار بگذارید. در آخر وضعیت روحیتان را زیرنظر داشته باشید و اگر لازم است برای کنترل استرس و یا فشار حاصل از کنکور به روانکاو و یا روانپزشک مراجعه کنید.

دروس تحلیلی یا حفظی-تحلیلی:  

بعضی از دروس کنکور انسانی علاوه بر جنبه حفظی، جنبه مفهومی و تحلیلی نیز دارند. مانند: فلسفه و منطق، ریاضی، ادبیات، روانشناسی و … . البته میزان تحلیلی بودن و حفظی بودن در هرکدام از این موارد متفاوت است که همین موضوع باعث تفاوت اساسی در روش مطالعه این دروس میشود. بنابراین یکی از فاکتور های مهمی که میتواند در “انتخاب برنامه ریزی آنلاین کنکور انسانی” به شما کمک کند، همین موضوع است. یک نکته بسیار مهم یادتان باشد، دروس عمومی و تخصصی را همراه باهم مطالعه کنید و برای بعد عید نگذارید. همین کار باعث می‌شود خیلی جلوتر و بهتر از بقیه مطالعه‌تان را به پایان برسانید.

در بین این دروس، درس ریاضی برای دانش آموزان رشته علوم انسانی کمی ترسناک است! زیرا انها به دروس تحلیلی-حفظی و حفظی عادت کرده اند و درس ریاضی بعنوان یک درس کاملا تحلیلی (که جنبه حفظی بسیار کمی دارد مانند فرمول ها، قواعد و اصول) برای این دانش اموزان دشواری هایی دارد. اما این دانش آموزان نباید اعتماد به نفس خود را در این درس از دست بدهند زیرا با تمرین و تکرار در بلند مدت و همچنین دریافت آموزش صحیح، میتوان نقاط ضعف درس ریاضی را بهبود بخشید.

یادداشت برداری ها:

انواع و اقسام یادداشت برداری ها در هر دو دسته دروس اهمیت بالایی دارند. درواقع درس خواندن فعال با یادداشت برداری همراه است. انواع و اقسام یادداشت برداری ها وجود دارند مانند: خلاصه نویسی، یادداشت نکات تستی جدید، اشتباهات و بی دقتی های پرتکرار شما در حل تست ها و … . این یادداشت برداری ها معجزه هایی هستند که در ابتدا آنها را دست کم میگیریم اما حتی بعد از مدتی کوتاه نیز میتوان اثرشان را مشاهده کرد! مطمئن باشید که در درازمدت و مخصوصا در دوران جمع بندی کنکور، بابت این کار پرسود از خودتان تشکر خواهید کرد!

یکی از بهترین‌ راه‌ها برای یادداشت برداری و خلاصه نویسی استفاده از فلش کارت است. می‌توانید نکات مهمی را که خلاصه کردید روی فلش کارت بنویسید و وقت به وقت آن‌را مرور کنید. مرور نکات مهم یکی از راه‌های غلبه بر مفاهیم و متون سخت است.

توصیه های کنکور انسانی

امیدواریم که این مقاله راهنمایی های لازم را به شما ارائه داده باشد. همچنین خواندن مقاله

 ” مشاور کنکور انسانی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ ” نیز به شما اومندی عزیز توصیه میشود.