مقالات

چگونه از دروس تخصصی کنکور تجربی نترسیم؟!

دروس تخصصی کنکور تجربی

معمولا دانش آموزان، زمانی که آلارمشان برای برنامه ریزی کنکور تجربی به صدا در می آید، نوعی اضطراب و نگرانی به دلشان راه پیدا می کند که حجم بیشتری از این اضطراب مربوط به دروس تخصصی و پیچیده است. اما ریشه این نگرانی چه می تواند باشد!؟ درست است که ترس از در‌وس تجربی همیشه مربوط به آینده است، و این آینده دقیقا همان نتیجه نهایی از کنکور شماست. اما خوشبختانه کلید کنترل آینده در دست شماست و با آگاهی که دارید می توانید بر آن غلبه کنید.🌠

اهمیت دروس تخصصی تجربی 😍

ترس از دروس تخصصی، در مشاوره کنکور تجربی، شاید به دلیل نقش پر رنگ و تاثیر گذار آن ها در رتبه کنکور باشد. خب بیایید به بررسی ضرایب دروس تخصصی نسبت به دروسی عمومی بپردازیم. در دروس عمومی بیشترین ضریب متعلق به ادبیات است با ضریب چهار، علوم و معارف اسلامی با ضریب سه، زبان انگلیسی و عربی با ضریب دو را در بر می گیرد. خوب است بدانید این ضرایب، باتوجه به رشته و دانشگاه انتخابی افراد، تغییر نمی کنند و ثابت هستند. اما این قاعده نسبت به دروس تخصصی صدق نمی کند. و ضرایب دروس تخصصی برای هر زیر گروه متفاوت است. ضریب دروس تخصصی سهم بیشتری را در کنکور دارند، این دروس شامل: زیست، فیزیک، شیمی، ریاضی و زمین شناسی می شود.

چگونه دروس تخصصی را سودمندانه بخوانم؟؟

دروس تخصصی تجربی

در قدم اول، برای اینکه ترس شما از درس های تخصصی از بین برود، لازم است روش های صحیح مطالعه کردن را برای هر درس یاد بگیرید. این کار باعث می شود تایم کمتری را صرف کنید، و بازدهی بیشتری را داشته باشید و به نوعی کارآمد و هدفمند درس بخوانید.

فیزیک: بهتر است بدانید که درس فیزیک از شما چه انتظاری دارد، در فیزیک مسائل حائز اهمیت هستند و همچنین پیچیده. انتظار فیزیک از شما این است، تا جایی که می توانید اول صورت مسئله را دقیق بخوانید و بعد شروع به آنالیز کردن بخش به بخش آن کنید. در واقع حل کردن تمرینات متفاوت بهترین نتیجه را برای فهمیدن فیزیک دارد زیرا تسلط شما روی مسائل و فرمول ها بالا می رود. در همین مسیر شما باید در کلاس هایتان شرکت موثر داشته باشید، نت بردارید، مرور کنید و… .

شیمی: شیمی یک درس چالش برانگیز برای اکثر دانش آموزان است، اما اگر با روش ها و تکنیک های اثبات شده ای با آن برخورد کنید یادگیری تان بهبود پیدا می کند. برای مثال زمانی که به آزمایشگاه می روید به دنبال درک باشید و از این تایم استفاده کنید. سعی کنید به شکل گروهی با دوستانتان راجع به مسائل و آزمایشات صحبت کنید، با این روش ذهنتان ناخودآگاه وارد چالش می شود و علاقه مند می شوید مباحث را بهتر از گذشته دنبال کنید. فلش کارت هایی را با نکات کلیدی که نت برداری کردید درست کنید تا سرعت یادگیریتان بیشتر شود. همچنین توصیه می کنیم مقاله چگونه شیمی را بهتر یاد بگیریم را مطالعه کنید تا نکات مهم تری را متوجه شوید.

زیست: لازم است که این درس را به طور تجزیه و تحلیلی بخوانید. زیرا نقش کلاس های زیست کنکور از آنچه که فکر می کنید تاثیرگذارتر است. شاید در نگاه اول کلمات و مفاهیم برایتان پیچیده و سخت باشند اما اگر ریشه یابی کنید درک معنای آن ها برای تان آسان می شود. یکی از راه های ساده برای فهم بهتر زیست، ترسیم شکل است. در این روش تمامی جنبه های مهم با رسم شکل در ذهن تان می نشیند و مفهوم آن ها را می توانید کنار شان بنویسید.

دروس تجربی

راه هایی برای غلبه بر ترس از درس های تجربی💫

▪️معمولا ترس ما ناشی از اطلاعات ناقص و نصف و نیمه است. اگر روی دروسی که ضعف داریم بیشتر تمرکز کنیم، و زمان بیشتری را برای مطالعه آن ها بگذاریم به مرور خواهیم دید که دیگر ترسی وجود ندارد.

▪️به تجربیات و دستاورد های موفقی که در گذشته داشتیم فکر کنیم. مثلا اگر نمره فیزیک بالایی را برای یک امتحان داشتیم به استراتژی های موثری که در آن نقش داشتند بی اندیشیم، و از آن الگو برداری کنیم.

▪️اطراف خودمان را با کسانی پر کنیم که مشوق ما هستند. دوستانی که باعث می شوند تصمیمات بهتری بگیریم، و وارد چالش های درسی شویم. حتی یک مشاور خوب که پشتیبانی قوی دارد می تواند بسیار به ما کمک کند.

در نتیجه به تدریج می توانید ترستان را رها کنید

برای اینکه ترس را رها کنید، لازم است بر روی نکاتی که گفتیم تمرکز کنید. همچنین یک پشتیبانی کارآمد می تواند مسیر را برایتان بنفش کند. تیم اومند براساس نقاط قوت و ضعف شما، برنامه می ریزد و شما را با تکنیک هایی برای یک مطالعه با کیفیت کنکوری آشنا می کند. پس این فرصت را از دست ندهید، می توانید از جلسه مشاوره رایگان اومند استفاده کنید. برای ارتباط با ما از طریق این قسمت مشخصات خودتان را وارد کنید تا کارشناسان اومند با شما تماس بگیرند، یا از طریق شماره تماس های پایین صفحه با ما تماس بگیرید.

اومند در کنار شماست تا ترس را فراموش کنید.💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *