مقالات

چرا هر چه زیست می خوانم نمی توانم تست بزنم؟

تست زدن زیست

در ذهن اکثر داوطلبان کنکور تجربی سوالاتی از قبیل این که چرا هر چه زیست می خوانم نمی توانم مفاهیم آن را به خوبی درک کنم، چرا هر چه مطالعه می کنم نمی توانم به سوالات زیست پاسخ دهم و … رژه می رود.

دقیقاً به دلیل همین دغدغه ها است که دانش آموزان اکثر وقت خود را در کلاس های زیست کنکور می گذرانند ولی نتیجه ای که باید را هم نمی گیرند. چرا این اتفاق می افتد؟ چون هر چقدر هم که تدریس زیست کنکور در این کلاس ها به صورت اصولی انجام شود، باز هم تا شما به عنوان دانش آموز رشته تجربی بلد نباشید که چگونه درس زیست را مطالعه کنید، حتی اگر بزرگ ترین زیست شناسان دنیا مثل ارسطو، بقراط، مندل و … هم سر از خاک بردارند و به شما درس دهند راه به جایی نخواهید برد!😉

اما اصلاً نگران نباشید! چون کلید حل مشکل شما در این درس در دستان ما است، کافیست که تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

۲ راهکار اصولی برای یادگیری بهتر زیست شناسی

یادگیری بهتر زیست شناسی

برای این که بتوانید در تست های زیست که به لطف طراحان سوال روز به روز مفهومی تر می شوند موفق عمل کنید، لازم است که چشم و گوش خود را خوب باز کنید و بر طبق ۲ راهکار زیر پیش بروید:👇🏻

تسلط به محتوای کتاب درسی

باور کنید یا نکنید هیچ چیزی به اندازه تسلط شما به کتاب درسی زیست شناسی نمی تواند به موفقیت شما کمک کند. اجازه دهید خیالتان راحت کنیم تا زمانی که شما خط به خط کتاب زیست شناسی را درک نکرده باشید و حتی تصاویر آن را در ذهنتان اسکن نکرده باشید، زدن هزاران تست هم نمی تواند کمکی به شما کند! شما علاوه بر این که باید هر فصل از کتاب زیست، به خصوص فصول مهم آن را چندین بار بخوانید، باید سعی کنید مطالب مرتبط با یکدیگر را به صورت ترکیبی مطالعه کنید. یعنی چه؟ یعنی مثلاً شما باید فصل ۶ و ۷ زیست یازدهم و فصول ۱،۳ و ۴ دوازدهم که در رابطه با ژنتیک است را همگام با هم یاد بگیرید تا بتوانید از پس سوالات ترکیبی آن ها بربیایید.

به علاوه از آنجایی که در درس زیست شناسی، قیدهایی مثل اغلب، همه، برخی و … زیاد به کار رفته اند و اهمیت زیادی هم دارند، باید در هنگام مطالعه کتاب درسی مانور زیادی روی آن ها دهید و در زمان نت برداری، نوشتن آن ها را فراموش نکنید!

پس ابتدا کتاب درسی را قورت دهید و بجوید و بعد به سراغ منابع مطالعاتی دیگر بروید!

از هیچ تستی غافل نشوید!

درباره تست زنی باید چند نکته مهم را رعایت کنید! اولاً قرار نیست که از همان ابتدای کار تست زمان دار بزنید، بلکه باید اول خودتان را محک بزنید و وقتی مطمئن شدید که مطلب به خوبی برای شما جا افتاده و می توانید از پس سوالات آن بربیایید، می توانید تست زمان دار بزنید.

به علاوه بسیاری از داوطلبان در دوره مروری خود تنها به سراغ سوالاتی که می روند که در آن ها به چالش برخورده اند و سعی می کنند که مطالب مربوط به آن ها را بار دیگر مرور کنند. اما اگر دلتان می خواهد نتیجه بهتری از مرور و تست زنی زیست شناسی داشته باشید، نباید تنها به تست هایی که غلط زده اید و یا بلد نبوده اید اکتفا کنید، بلکه باید حتی نکات مربوط به تست هایی را هم که درست زده اید را مجدداً مرور کنید تا مفاهیم آن ها در ذهنتان تثبیت شود.

یادتان باشد که هر چه تست های بیشتری بزنید و حرفه ای تر شوید، می توانید خودتان یک پا طراح سوال شوید. یعنی می توانید نکات پر تکرار تست ها و این که کدام مباحث بیشتر با همدیگر ترکیب می شوند را پیدا کنید و تسلطتان به تست های این درس را افزایش دهید.

برای این که به پاسخ این سوال مهم که چگونه درس زیست را ترکیبی بخوانیم دست پیدا کنید، حتماً این مقاله را از طریق لینک آن مطالعه کنید.

پس برای کلاس زیست کنکور کجا ثبت نام کنم؟

کلاس زیست کنکور

در کنار این که باید کتاب درسی زیست شناسی را قورت دهید و تست های ترکیبی بزنید، نباید از اهمیت حضور استادی کاربلد در کنارتان غافل شوید تا به کمک او بتوانید عمق نکات این درس را بهتر درک کنید!

اما چه استادی و چه کلاسی به دردتان می خورد؟ در صورتی کلاس زیست کنکور به درد شما می خورد که روش آموزش آن بر اساس شرایط و نقاط ضعف و قوت شخص شما پیش برود و قرار نباشد که ۵۰ نفر سر یک کلاس باشند و همه به یک شیوه واحد آموزش ببینند!

از این رو باشگاه اومند شرایطی فراهم کرده تا شما بتوانید زیست کنکور را در کلاس های آنلاین، کاربر محور و با جمعیت کنترل شده (حداکثر ۱۰ نفره) یاد بگیرید و از شر کلاس های حضوری شلوغ و یا پکیج های آفلاین خلاص شوید.

پس اگر شما هم به دنبال آموزشی متفاوت می گردید و می خواهید از پشتیبانی همه جانبه کارشناسان اومند بهره مند شوید، تا فرصت باقیست با شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید و یا اطلاعات خود را از طریق این قسمت با ما به اشتراک بگذارید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم و پاسخگوی نیازتان باشیم.

با اومند تست های زیست مثل مومی در دست شما هستند، کافیست که آرزویی بنفش کنید.💜