مقالات

چگونه یادگیری زبان ترکی استانبولی را استارت بزنیم؟

استارت یادگیری زبان ترکی

در این مقاله، همه چیزهایی را که باید در مورد یادگیری زبان ترکی بدانید، کشف خواهید کرد. این ممکن است در ابتدا کار دلهره آوری به نظر برسد زیرا ترکی به اندازه انگلیسی، اسپانیایی یا ماندارین رایج نیست.

هر چند نگران نباشید؛ ما به شما نکات، ترفندهای مفید و مکان هایی را که می توانید به صورت آنلاین دروس ترکی بگذرانید، نشان خواهیم داد. یک سفر هزار مایلی با یک قدم شروع می شود، بنابراین بیایید سفر خود را به سمت آموزش زبان ترکی استانبولی شروع کنیم.

با باشگاه اومند می توانید ترکی را به صورت آنلاین از طریق چت تصویری یاد بگیرید. شما می توانید آموزش های ۱ به ۱ را با بهترین آموزگاران از سراسر ایران با قیمت هایی بسیار مناسب شروع کنید.

مسلط شدن به یک زبان خارجی زمان و تلاش زیادی می طلبد. بنابراین، مطمئن شوید که برای این کار صبر و انگیزه کافی دارید. بسیار مهم است که در مسیر آموزش زبان ترکی استانبولی تمام ذهن خود را برای این کار بگذارید زیرا یادگیری زبان جدید یعنی شروع دنیایی جدید. برای شروع، این نکات را دنبال کنید:

الفبای ترکی را یاد بگیرید

در آموزش زبان ترکی استانبولی وقتی صحبت از گرامر و واژگان می شود، هیچ شباهت واقعی‌ای بین انگلیسی و این زبان وجود ندارد. با این حال، ترکی از همان الفبای لاتین انگلیسی استفاده می کند، فقط با چند استثنا.

الفبای ترکی از ۲۹ حرف – ۸ مصوت و ۲۱ صامت تشکیل شده است. این یک نسخه اقتباس شده از الفبای لاتین است که شامل شش حرف اضافی ç، ğ، ş، ı، ö وü  است. همچنین q، w، x  را در الفبای ترکی پیدا نخواهید کرد. برای یادگیری الفبا و صداهای مختلف حروف حتما تمرین را آغاز کنید.

تلفظ را استاد شوید

وقتی صحبت از تلفظ ترکی می شود، هیچ چیز خیلی پیچیده نیست. تلفظ ترکی چندان پیچیده نیست، زیرا یک زبان نوشتاری آوایی است. هر حرف یک صدا دارد و هیچ صامت دوتایی مانند انگلیسی (sh، ch)و غیره وجود ندارد، با این حال، برخی استثناها وجود دارد:

 • c  مانند ج در زبان فارسی تلفظ می‌شود
 • ç  مانند چ در زبان فارسی تلفظ می‌شود
 • ğ، همچنین به عنوان “yumuşak ge” یا “g نرم” شناخته می شود و همیشه پس از یک مصوت قرار می گیرد. به طور کلی، صدایی از خودش ندارد. اگر “g نرم” به دنبال  a، ı، o  یا u باشد، صدای مصوت را طولانی تر می کند
 • ş مانند ش در زبان فارسی است.

پس از یادگیری حروف الفبا و سیستم آوایی، می توانید مقاله «پرچالش ترین مباحث زبان ترکی استانبولی را بشناسید» را بخوانید.

استارت یادگیری زبان ترکی

دایره لغات خود را بسازید

اگر می خواهید در مسیر یادگیری زبان ترکی استانبولی دایره لغات خود را به سرعت گسترش دهید، با رایج ترین کلمات و عبارات ترکی‌ای شروع کنید که می توانید در برنامه روزانه خود استفاده کنید. مطمئنا خوشحال می شوید اگر بدانید که ترکی از تعداد قابل توجهی از واژه های انگلیسی، فرانسوی و سایر زبان ها استفاده می‌کند.

بسیاری از واژه ها عربی هستند. برخی از آنها املای مشابهی با سایر کلمات ترکی دارند که از قبل وجود دارد. برای جلوگیری از سردرگمی و تشخیص کلماتی که املای یکسانی دارند، ترکی از حروف متمایز – â، î، و û استفاده می کند. این نمونه ها را با هم مقایسه کنید:

 • (Hala) خاله پدری در مقابل (hâlâ) هنوز
 • (Kar) برف در مقابل(kâr) سود

نکته حرفه ای: استفاده از یک برنامه تلفن همراه که دارای فلش کارت است، راهی عالی برای به خاطر سپردن کلمات جدید است. برای خود هدف قرار دهید که هر هفته مقدار مشخصی از کلمات ترکی را یاد بگیرید.

گرامر اولیه و ساختار جمله را تمرین کنید

اگرچه دستور زبان ترکی استدلالی است، اما در ابتدا درک برخی از جنبه ها کمی دشوار است. در اینجا برخی از مفاهیم گرامری پیچیده‌تر که در ترکی مشاهده خواهید کرد آورده شده است:

 • بر خلاف زبان انگلیسی، هیچ فعل ترکی “بودن” وجود ندارد. در عوض، زبان ترکی از پسوند استفاده می‌کند. پنج پسوند شخصی با یک شخص خاص (اول، دوم، سوم) و کمیت (مفرد، جمع) مطابقت دارند. به عنوان مثال، Ben öğretmenim  – من یک معلم هستم. توجه داشته باشید که هیچ پسوندی برای سوم شخص مفرد وجود ندارد.
 • ایجاد جملاتی با استفاده از پسوند با ضمیر به طرز شگفت آوری ساده است. این ممکن است در ابتدا گیج کننده به نظر برسد، اما با کمی تمرین، به آن عادت خواهید کرد.
 • لزوماً نیازی به استفاده از ضمیر اصلی در جمله نیست زیرا هر یک پسوند شخصی دارد. بنابراین، ضمیر اصلی معمولاً حذف می شود تا از افزونگی جلوگیری شود. به عنوان مثال: Öğretmenim   -من معلم هستم.
 • در زبان ترکی تنها با افزودن یک یا چند پسوند به یک ریشه می توانید ویژگی های دستوری کلمه یا حتی جملات را تغییر دهید. این پسوندها می توانند به کثرت، تصرف، نفی، انفعال و بسیاری ویژگی های دیگر اشاره کنند که این کلمه را توصیف می کند.
 • همه این پسوندها می توانند یک ریشه کوتاه را به یک کلمه طولانی تر تبدیل کنند که گاهی اوقات تلفظ آن ترسناک به نظر می رسد. اما اگر بدانید چگونه آنها را تجزیه کنید، جای نگرانی نخواهید داشت. به عنوان مثال، اگر کلمه Nerelisin را بردارید و آن را تجزیه کنید، همچنین چیزی مشاهده خواهید کرد: sin (شما) li +(از) +)re  پسوند مکان) ne + (کجا) = اهل کجا هستید؟
 • یکی دیگر از موارد غیرعادی در مورد دستور زبان ترکی، ترتیب کلمه فاعل-مفعول-فعل در جملات است. فعل همیشه در آخر هر جمله می آید. بنابراین اگر می خواهید بگویید “دختر چوب پرتاب کرد به سمت سگ “، این را به عنوان “Kız çubuk köpeğe attı” ترجمه می کنید.
استارت یادگیری زبان ترکی

هر روز خود را در ترکی غرق کنید

غوطه وری بخشی ضروری از فرآیند آموزش زبان ترکی استانبولی است. اگر می خواهید زبان ترکی را یاد بگیرید و به سرعت پیشرفت کنید، باید تا حد امکان ترکی را به زندگی روزمره خود اضافه کنید. آنچه می توانید انجام دهید این هاست:

به موسیقی و پادکست ترکی گوش دهید

زبان ترکی از صداهایی استفاده می کند که از الگویی به نام هماهنگی واکه‌ها پیروی می کنند که ممکن است در ابتدا عجیب به نظر برسد. گوش دادن به موسیقی و پادکست ترکی به شما این امکان را می دهد که با جریان و موسیقیایی زبان آشنا شوید.

کتاب های کودکانه را به زبان ترکی بخوانید

کتاب های کودکان یک انتخاب عالی برای زبان آموزان مبتدی است. آنها جملات کوتاه و آسانی همراه با تصاویر برای خواندن دارند که واژگان پایه ترکی را در متن قرار می دهند. این به شما کمک می کند عبارات، اصطلاحات و کلمات جدید ترکی را به سرعت یاد بگیرید.

اخبار جهان را به زبان ترکی بخوانید

پلتفرم های خبری مختلف، مقالات و ویدیوهای ترکی را در مورد آخرین رویدادها ارائه می دهند. خواندن یا تماشای اخبار به شما نگاهی اجمالی به زندگی اجتماعی و سیاسی ترکیه می دهد که در حین یادگیری ترکی باعث تقویت آن خواهد شد. برخی از روزنامه های معروف ترکیه عبارتند از:

 • Hürriyet
 • Sabah
 • Posta

برای سفر به ترکیه برنامه ریزی کنید

سفر به ترکیه یا هر کشور ترک زبان دیگری به شما این امکان را می دهد که به طور کامل در زبان غوطه ور شوید و به شما فرصتی می دهد تا با ترکی زبانان بومی تمرین کنید. پایتخت استانبول و شهر آنکارا مقاصد گردشگری محبوب و مملو از مناظر تاریخی شگفت انگیز هستند. بنابراین، چرا یک سفر رزرو نکنید و همزمان با زبان ترکی خود آشنا نشوید؟

ترکی فقط در ترکیه صحبت نمی شود، بلکه در کشورهای دیگر از جمله آلمان، بلغارستان، مقدونیه و بریتانیا نیز زبان ترکی بومی زیادی وجود دارد. ترکی زبان مادری بیش از ۸۰ میلیون نفر در سراسر جهان است که آن را بیستمین زبان پرطرفدار در سراسر جهان می کند.

استارت یادگیری زبان ترکی

ترکیه دارای تاریخ غنی، غذاهای معروف و طبیعت خیره کننده است که آن را به یک مقصد گردشگری عالی تبدیل کرده است. علاوه بر این، مهمان نوازی بخش بزرگی از فرهنگ ترکیه است و مردم ترکیه از شنیدن اینکه شما سعی می کنید به زبان مادری خود صحبت کنید بسیار خوشحال خواهند شد.

💜با باشگاه اومند بنفش شوید.

پیروی از نکات این مقاله، تلنگر خوبی برای شروع است، اما داشتن مکالمات واقعی با افرادی که زبان ترکی را به صورت حرفه‌ایی بلدند بهترین راه برای شروع صحبت کردن به زبان ترکی است.

اگر در حال حاضر فرصت سفر به ترکیه را ندارید، یک معلم خصوصی زبان ترکی را در باشگاه اومند پیدا کنید.  بهترین معلم را برای خود بیابید، اولین درس خود را برنامه ریزی  و یک برنامه مطالعه سفارشی را با توجه به سطح و اهداف خود تهیه کنید. یادگیری زبان ترکی را با باشگاه اومند از امروز شروع کنید و قبل از اینکه بدانید به اهداف خود خواهید رسید.

برای ارتباط با باشگاه اومند شماره تلفن باشگاه را از انتهای همین صفحه بردارید و با ما تماس بگیرید. همچنین می توانید مشخصات خود را در فرم مشاوره ثبت نام اومند وارد کنید  و منتظر تماس کارشناسان ما بمانید. 💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *