مقالات

رشته علوم تجربی در ده سال آینده

آینده شغلی رشته تجربی

یکی از دغدغه هایی که دانش آموزان رشته علوم تجربی و والدین آنها در مشاوره کنکور تجربی مطرح میکنند، نگرانی درباره آینده این رشته و همچنین آینده شغلی رشته تجربی است. رشته علوم تجربی همواره از رشته های مهم و پرکاربرد در جامعه بوده و هست. در آینده نیز این نقش مهم ادامه خواهد یافت.

منابع رشته تجربی

رشته های علوم تجربی هیچ گاه تاریخ انقضا ندارند!

بخش اعظم شاخه های رشته علوم تجربی مربوط به جامعه پزشکی و درمانی است. نیاز های پزشکی و درمانی هیچ گاه از بین نمی روند. این نیاز ها نه فقط در جوامع انسانی بلکه در محیط زندگی حیوانات هم وجود دارند و نیاز به دامپزشکان نیز همواره حس میشود. بنابراین تا زمانی که نسل بشر و حیوانات ادامه دارد این رشته ها نیز پررونق و ادامه دار هستند! در شرایطی که مردم بیشتر از گذشته به سلامت خود، حیوانات و دام ها و حیوانات خانگی شان اهمیت میدهند نیاز های درمانی بیشتر هم خواهد شد. از این رو رشته علوم تجربی که پلی به سمت این رشته های درمانی است، همواره پویا خواهد ماند.

جایگاه واقعی رشته ها و مشاغل

سال های زیادی است که شامل هجوم دانش اموزان به سمت رشته علوم تجربی بوده ایم. دلیل اصلی آن هم رویای پزشک شدن است و آینده شغلی رشته تجربی است. این موضوع دلایل مختلفی دارد از جمله اصرار والدین، برجسته سازی این رشته توسط مدرسان و مسئولان مدرسه و کادر آموزشی و … . دانش آموزان صرفا با تصور جایگاه اجتماعی بالا و درآمد بالا عاشق این رشته هستند! بی آن که از شرایط کار و تحصیل و محیط کار پزشکان چیزی بدانند!!

این نگرش بسیار ساده انگارانه و ناکارآمد است و حتی میتواند آسیب زا باشد زیرا همه جوانب در نظر گرفته نشده است. قطعا همه مردم صرفا از راه پزشک بودن درآمد بالا کسب نمیکنند و شغل های متنوعی وجود دارد که میتوانید آن ها را انتخاب کنید.

ضمنا شغل های مهارت محور در حال دیده شدن هستند. پس میتوانیم در ده سال آینده شاهد این باشیم که دانش آموزان با علاقه و آگاهی رشته و شغل آینده خود را انتخاب میکنند و تجمع داوطلبین در این رشته کمتر خواهد شد. در اینصورت فارغ التحصیلان شاخه های علوم تجربی بیشتر وارد بازار کار میشوند و به شغل خود علاقه دارند.

پس اگر شما هم دانش آموز رشته علوم تجربی هستید و فکرتان درباره رشته های دانشگاهی و آینده تان صرفا به پزشکی محدود می شود و بخاطر این طرز فکر دچار استرس یا سردرگمی شده اید، میتوانید از مشاوره کنکور تجربی اومند استفاده کنید تا در هر زمینه که نیاز به کمک داشته باشید توسط متخصصین همان زمینه راهنمایی شوید. اومند همواره به فکر بنفش کردن آینده شماست!

پیدا کردن مسیر و هدف با اومند!

رشته های دانشگاهی علوم تجربی بسیار متنوع هستند؛ این تنوع گزینه های انتخابی را افزایش میدهد. و آینده شغلی رشته تجربی را برای کسانی که با علاقه انتخاب رشته می کنند تضمین می کند.

در رشته های دانشگاهی علوم تجربی (به ویژه در رشته های علوم پزشکی) گرایش های جدید و متنوع هم در مقطع کارشناسی و هم در تحصیلات تکمیلی در حال اضافه شدن است. این موضوع امکان پیشرفت شغلی را فراهم میکند و بر طرفداران این رشته ها می افزاید. همچنین درصورت داشتن شرایط لازم، امکان مهاجرت کاری کادر درمان نیز وجود دارد. همه این موارد مسلما در آینده نیز رشد بیشتری خواهند داشت.

در برنامه ریزی کنکور تجربی اومند شما با توجه به اهداف کوتاه مدت و بلند مدتتان در آینده می توانید راهنمایی های لازم را دریافت کنید و در مسیر  هدفتان حرکت کنید.

اگر با علاقه وارد این رشته شوید میتوانید به آینده خود امیدوار باشید. چرا که علاقه باعث می شود شما در مسیر خود تلاش کنید و مهارت و تجربه خود را افزایش دهید.

موضوع مهمی که در اینجا باید به آن اشاره کنیم این است که آینده علوم تجربی را نباید تنها در رشته پزشکی جست و جو کرد. علوم تجربی دارای ۵ زیر گروه و تعداد زیادی رشته دانشگاهی است که هرکدام از این رشته ها مزایا و جذابیت های خاص خود را برای علاقه مندان دارند. در بحث انتخاب شغل موارد زیادی همچون شرایط تحصیل و سختی های آن، سختی کار، امکان پیشرفت شغلی، میزان استرس شغلی، درآمد، امکان فعالیت مستقل، شرایط ادامه تحصیل و … اهمیت دارد. ضمنا داشتن مهارت ها و سواد لازم در هر رشته جزء عوامل آینده ساز آن رشته است.

برنامه ریزی رشته تجربی

در باشگاه اومند مربی های شغلی نیز وجود دارند تا در صورتی که در این زمینه ابهام دارید، طی مشاوره کنکور تجربی برحسب شرایط، شخصیت و اهداف خودتان شما را در این مسائل نیز پشتیبانی کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.