مقالات

رشته علوم تجربی در ده سال آینده

آینده شغلی رشته تجربی

یکی از دغدغه هایی که دانش آموزان رشته علوم تجربی و والدین آنها در مشاوره کنکور تجربی مطرح میکنند، نگرانی درباره آینده این رشته و همچنین آینده شغلی رشته تجربی است. رشته علوم تجربی همواره از رشته های مهم و پرکاربرد در جامعه بوده و هست. در آینده نیز این نقش مهم ادامه خواهد یافت.

منابع رشته تجربی

رشته های علوم تجربی هیچ گاه تاریخ انقضا ندارند!

بخش اعظم شاخه های رشته علوم تجربی مربوط به جامعه پزشکی و درمانی است. نیاز های پزشکی و درمانی هیچ گاه از بین نمی روند. این نیاز ها نه فقط در جوامع انسانی بلکه در محیط زندگی حیوانات هم وجود دارند و نیاز به دامپزشکان نیز همواره حس میشود. بنابراین تا زمانی که نسل بشر و حیوانات ادامه دارد این رشته ها نیز پررونق و ادامه دار هستند! در شرایطی که مردم بیشتر از گذشته به سلامت خود، حیوانات و دام ها و حیوانات خانگی شان اهمیت میدهند نیاز های درمانی بیشتر هم خواهد شد. از این رو رشته علوم تجربی که پلی به سمت این رشته های درمانی است، همواره پویا خواهد ماند.

جایگاه واقعی رشته ها و مشاغل

سال های زیادی است که شامل هجوم دانش اموزان به سمت رشته علوم تجربی بوده ایم. دلیل اصلی آن هم رویای پزشک شدن است و آینده شغلی رشته تجربی است. این موضوع دلایل مختلفی دارد از جمله اصرار والدین، برجسته سازی این رشته توسط مدرسان و مسئولان مدرسه و کادر آموزشی و … . دانش آموزان صرفا با تصور جایگاه اجتماعی بالا و درآمد بالا عاشق این رشته هستند! بی آن که از شرایط کار و تحصیل و محیط کار پزشکان چیزی بدانند!!

این نگرش بسیار ساده انگارانه و ناکارآمد است و حتی میتواند آسیب زا باشد زیرا همه جوانب در نظر گرفته نشده است. قطعا همه مردم صرفا از راه پزشک بودن درآمد بالا کسب نمیکنند و شغل های متنوعی وجود دارد که میتوانید آن ها را انتخاب کنید.

بنابراین با وجود این که رویای پوشیدن روپوش سفید پزشکی، رویای جذابی است، اما شما نباید بی گدار به آب بزنید و بدون بررسی زیر و بم شغل های برتر رشته تجربی به کمک گروه های مشاوره و برنامه ریزی کنکور تجربی، وارد رشته ای مثل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی شوید. اما اگر حاضر هستید که سختی های این رشته ها را به جان بخرید، روحیه تحقیق و پرسش گری دارید، به درس هایی مثل زیست شناسی موجودات زنده علاقه دارید و …، احتمالاً از انتخاب این رشته ها پشیمان نخواهید شد!

ضمنا شغل های مهارت محور در حال دیده شدن هستند. پس میتوانیم در ده سال آینده شاهد این باشیم که دانش آموزان با علاقه و آگاهی رشته و شغل آینده خود را انتخاب میکنند و تجمع داوطلبین در این رشته کمتر خواهد شد. در اینصورت فارغ التحصیلان شاخه های علوم تجربی بیشتر وارد بازار کار میشوند و به شغل خود علاقه دارند.

پس اگر شما هم دانش آموز رشته علوم تجربی هستید و فکرتان درباره رشته های دانشگاهی و آینده تان صرفا به پزشکی محدود می شود و بخاطر این طرز فکر دچار استرس یا سردرگمی شده اید، میتوانید از مشاوره کنکور تجربی اومند استفاده کنید تا در هر زمینه که نیاز به کمک داشته باشید توسط متخصصین همان زمینه راهنمایی شوید. اومند همواره به فکر بنفش کردن آینده شماست!

آینده شغلی رشته تجربی

پیدا کردن مسیر و هدف با اومند!

رشته های دانشگاهی علوم تجربی بسیار متنوع هستند؛ این تنوع گزینه های انتخابی را افزایش میدهد. و آینده شغلی رشته تجربی را برای کسانی که با علاقه انتخاب رشته می کنند تضمین می کند.

در رشته های دانشگاهی علوم تجربی (به ویژه در رشته های علوم پزشکی) گرایش های جدید و متنوع هم در مقطع کارشناسی و هم در تحصیلات تکمیلی در حال اضافه شدن است. این موضوع امکان پیشرفت شغلی را فراهم میکند و بر طرفداران این رشته ها می افزاید. همچنین درصورت داشتن شرایط لازم، امکان مهاجرت کاری کادر درمان نیز وجود دارد. همه این موارد مسلما در آینده نیز رشد بیشتری خواهند داشت.

در برنامه ریزی کنکور تجربی اومند شما با توجه به اهداف کوتاه مدت و بلند مدتتان در آینده می توانید راهنمایی های لازم را دریافت کنید و در مسیر  هدفتان حرکت کنید.

اگر با علاقه وارد این رشته شوید میتوانید به آینده خود امیدوار باشید. چرا که علاقه باعث می شود شما در مسیر خود تلاش کنید و مهارت و تجربه خود را افزایش دهید.

موضوع مهمی که در اینجا باید به آن اشاره کنیم این است که آینده علوم تجربی را نباید تنها در رشته پزشکی جست و جو کرد. علوم تجربی دارای ۵ زیر گروه و تعداد زیادی رشته دانشگاهی است که هرکدام از این رشته ها مزایا و جذابیت های خاص خود را برای علاقه مندان دارند. در بحث انتخاب شغل موارد زیادی همچون شرایط تحصیل و سختی های آن، سختی کار، امکان پیشرفت شغلی، میزان استرس شغلی، درآمد، امکان فعالیت مستقل، شرایط ادامه تحصیل و … اهمیت دارد. ضمنا داشتن مهارت ها و سواد لازم در هر رشته جزء عوامل آینده ساز آن رشته است.

برنامه ریزی رشته تجربی

در باشگاه اومند مربی های شغلی نیز وجود دارند تا در صورتی که در این زمینه ابهام دارید، طی مشاوره کنکور تجربی برحسب شرایط، شخصیت و اهداف خودتان شما را در این مسائل نیز پشتیبانی کنند.

در واقع وقتی شما در دوره های مشاوره آنلاین کنکور تجربی این باشگاه شرکت کنید از امکانات زیر بهره مند می شوید:

* همه دانش آموزان از همان بدو ورود به دوره های این باشگاه پرونده ای اختصاصی دارند که شرایط و توانایی های آن ها در آن درج می شود تا مشاوران بتوانند روند پیشروی کاربران را به درستی رصد کنند.

دوره های مشاوره آنلاین کنکور تجربی

* بر اساس همین پرونده اختصاصی برای تک تک کاربران برنامه ریزی شخصی سازی شده انجام می شود تا هر کسی بر اساس نقاط ضعف و قوت خودش به مطالعه بپردازد، نه بر اساس توانایی ها و مهارت دیگران! به علاوه استاد با بررسی همین پرونده می تواند به شما کمک کند که اگر به کلاس دیگری مثل زیست شناسی نیاز دارید، سرگردان آموزشگاه های دیگر نشوید و آن را در همان باشگاه اومند آموزش ببینید.

* همه کاربران می توانند انتخاب کنند که در کدام یک از کلاس های مشاوره خصوصی( تک نفره)، نیمه خصوصی (۲ تا ۵ نفره) و عمومی (۶ تا ۱۰ نفره) ثبت نام کنند. توجه داشته باشید که هیچ کلاسی جمعیت بیشتر از ۱۰ نفر ندارد، چون در این صورت مشاوره کاربر محور بی معنی می شود.

* در باشگاه اومند خبری از پکیج های آفلاین نیست و همه کاربران به صورت مستقیم و آنلاین و در فضای آموزشی اختصاصی باشگاه با استاد خود در ارتباط هستند.

* هیچ یک از کاربران به حال خود رها نمی شوند و علاوه بر مشاور، توسط پشتیبانان هم پیگیری می شوند تا نحوه مطالعه و انجام تکالیف آن ها به درستی پیش برود و به دلایل مختلف از برنامه خود عقب نمانند.

پس اگر شما هم می خواهید از این امکانات بهره مند شوید و کنکور تجربی را با موفقیت پشت سر بگذارید، همین الان گوشی تلفن را بردارید و با شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید و یا اطلاعات خود را از طریق این لینک در اختیار ما قرار دهید تا در اسرع وقت از مشاوره رایگان ما برخوردار شوید.

با اومند موفقیتی بنفش رنگ در انتظار توست، کافیست که آرزو کنی.💜